NÁMESTOVO. Sviatok sv. Valentína na nás útočí z výkladov obchodov minimálne dva týždne vopred. Za sklom sa hompáľajú malé, veľké, plyšové, umelé či slamené srdiečka. Všetko je červené. Najvyhľadávanejším darčekom sú ruže.
Srdiečka v črepníkoch aj kyticiach
„Ľudia niekedy sami nevedia, čo chcú," hovorí Anton Sestrenek z námestovského kvetinárstva. „Výber závisí od toho, či má žena rada črepníkové kvety alebo kytice. Dôležité je tiež, či chce zákazník obdarovať svoju polovičku kvetom alebo darčekom." V druhom prípade je počas celého roka najväčší záujem o keramické sošky anjelov a sloníkov pre šťastie. Samozrejme, pri všetkom musí byť aspoň jedno srdiečko.
V ďalšom kvetinárstve zaľúbenci hľadajú najmä ruže. „Mladí uprednostňujú po jednej, starší skôr kytice," povedala Mirka Šimulčíková. „Zákazníci nie sú príliš prieberčiví. Stačí, aby to bolo pekné a romantické."
Obľúbená je aj počas Valentína donášková služba. Tú využívajú najmä muži, ktorí sa na sviatok zaľúbených domov nedostanú.
Milencov sobášil potajomky
Svätý Valentín, kňaz a lekár, žil v treťom storočí za vlády krutého cisára Claudia, ktorý zrušil manželstvo. Ženatí muži podľa neho neboli dobrí bojovníci. Zakázal sobášenie. Valentín sa proti tomu vzbúril, mladých milencov sobášil potajomky. Cisár sa o tichej vzbure dozvedel. Valentín sa dostal do väzenia. Na svoje presvedčenie však ani pri krutom zaobchádzaní nezanevrel.
V žalári sa zamiloval do žalárnikovej dcéry, ktorú vyliečil zo slepoty. Cisára však jeho umenie neobmäkčilo. Kňaza popravili 14. februára 296. Tento deň bol vyhlásený za sviatok sv. Valentína až o dvesto rokov neskôr.
Prvý zaľúbený lístoček poslal na deň sv. Valentína svojej milej vojvoda Karol Orleánsky z britského zajatia po prehratej bitke v roku 1415. Na celom svete sa tento sviatok zamilovaných začal sláviť až v 19. storočí.