TVRDOŠÍN. Vlani lekári nahlásili na Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RUVZ) v Dolnom Kubíne dva prípady čierneho kašľa. Rok predtým nemali žiadny, v roku 2008 naň ochorel jeden človek. Skutočnosť však môže byť iná.
Ohrozené sú najmä dojčatá
„Lekári pravdepodobne málo myslia na túto diagnózu a ochorenia nie sú správne diagnostikované," hovorí Katarína Ranostajová, epidemiologička RUVZ v Dolnom Kubíne. „Hlavne u očkovaných ľudí býva priebeh miernejší a nemá typický klinický obraz."
Ochorenie postihuje najmä dospelých a mladých od dvanásť do osemnásť rokov. „Ochranná hladina po očkovaní klesá v závislosti od stavu imunitného systému za tri až dvanásť rokov." Tieto skupiny ľudí sú hlavným zdrojom nákazy pre malé, ešte nezaočkované deti. Závažný priebeh má choroba najmä u detí do jedného roka. Hoci už dnes na ňu nezomiera toľko ľudí ako kedysi, u dojčiat sú úmrtia hlásené stále.
Bežné antibiotiká nezaberajú
Lekári očkujú proti čiernemu kašľu ročné a šesťročné deti. Očkovanie v detstve však ešte nezaručuje, že sa choroba neukáže neskôr. „Je potrebné podávať vakcínu adolescentom aj dospelým. Očkovanie mladých sa u nás robí od minulého roka," povedala Ranostajová.
Tento druh infekčného ochorenia nereaguje na antibiotiká bežne používané pri liečbe dýchacích ciest. Epidemiologička preto odporúča, aby ľudia, ktorých trápi dráždivý kašeľ dlhšie ako dva týždne, opätovne navštívili odborníka. „Treba im odobrať krv alebo výter na vyšetrenie na čierny kašeľ, je dosť pravdepodobné, že ide práve o túto diagnózu."
Zabíja tisícky detí
Čierny kašeľ alebo pertussis spôsobuje baktéria Bordetella pertussis. Vďaka očkovaniu poklesol v civilizovaných krajinách na desiatky ochorení ročne. S nárastom antivakcinačných aktivít stúpa počet nezaočkovaných, a teda aj vnímavých osôb, čím rastie pravdepodobnosť šírenia infekcie. V krajinách tretieho sveta ročne zabije kašeľ viac ako dvestotisíc detí. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou, prejaviť sa môže po šiestich až dvadsiatich dňoch od nakazenia.
Prvé príznaky pripomínajú obyčajnú nádchu s horúčkami a kašľaním. Baktéria spôsobuje zápal sliznice dýchacích ciest, chorému sa tvorí viac hlienu. Záchvaty dýchavičného kašľa sa po piatich dňoch menia na silný dráždivý kašeľ so zvracaním, najmä v noci. „U malých detí ktoré ešte nemajú kašľací reflex, môže dôjsť k poruchám dýchania až uduseniu, prípadne ku krvácaniu do mozgu," povedala epidemiologička. Spontánne začne čierny kašeľ ustupovať až po mesiaci.