RABČA. Poľnohospodárske družstvo v Rabči (PD) spotrebuje ročne približne 40-tisíc litrov nafty. Vlani zaplatilo spotrebnú daň asi deväťtisíc eur. Toho roku si bude musieť prichystať o takmer šesťtisíc eur viac.
Biela nafta s biozložkou
Na spotrebovanie zásob červenej nafty dostali poľnohospodári prvých pätnásť dní nového roka. Teraz musia odovzdať daňové priznanie, urobiť inventarizáciu a zaplatiť rozdiel dane za červenú naftu v skladoch a nádržiach strojov.
Družstvo v Rabči sa snažilo všetky zásoby minúť od konca roka. Od prvého januára kupuje už len klasickú. „Slovensko sa zaviazalo, že od nového roka bude distribuovať naftu s biozložkou," hovorí Ľudmila Mokošáková, predsedníčka PD Magura. „Colníci ju môžu kedykoľvek skontrolovať. Červenú sme vedeli rozlíšiť aj vďaka sfarbeniu. Pri bielej musí distribútor na dokladoch uvádzať percentuálny obsah biozložky v nafte. Tento údaj budeme musieť pri nákupe kontrolovať."
Za hranicami nakupovať nemôžu
Používanie daňovo zvýhodnenej nafty sprevádzalo množstvo administratívnej práce. Každý stroj musel byť zaevidovaný, poľnohospodári nahlasovali každý prenájom, presun na iné družstvo, či predaj. Museli mať povolené skladovacie nádrže na jej skladovanie.
Menej papierovačiek vyjde družstevníkov poriadne draho. „Na vyrovnanie nedostaneme nič. Podpory sa nezvýšia, prevádzkové náklady podstatne stúpnu. Stratu nemáme čím vykryť."
Cena nafty v poslednom období stále stúpa. Družstevníci ju kupujú za veľkoobchodné ceny. Rozdiel oproti nafte z čerpacej stanice je asi päť centov na liter. Nákup lacnejšej za hranicami je nemožný. „Poľnohospodárske podniky sú registrované ako užívateľské podniky. Pri nákupe v zahraničí musia túto naftu precliť a rozdiel v spotrebnej dani doplatiť. Okrem toho musí obsahovať najmenej šesť percent biozložky. V opačnom prípade hrozí pokuta spolu s dorovnaním spotrebnej dane," hovorí predsedníčka.
Obavy z krádeží
Za používanie červenej nafty v neevidovaných vozidlách hrozili vysoké pokuty. Colníci často kontrolovali nádrže súkromníkov, bežní vodiči o ňu nemali záujem.
„Družstevníci sa nemuseli obávať, že by im z dvora alebo z áut záhadne a vo veľkých množstvách mizla. S klasickou naftou to bude ťažšie. Bude lákať, veď sa môže použiť bez obmedzení," hovorí Mokošáková.
Keď chceli v minulosti prejsť družstevníci z červenej nafty na bielu, museli dať vyčistiť nádrž stroja. Stálo to od sto do stopäťdesiat eur. Povinnosť je od minulého týždňa minulosťou.