oby tzv. dogtrekkingu.
Akú dlhú tradíciu majú v regióne psie záprahy?
- Pre tento šport ma nadchol mašér z Trnavy, ktorý do nášho regiónu chodil v zime aj so svojím záprahom. Anton Miklovič ako prvý začal na hornej Orave organizovať preteky psích záprahov. Zoznámili sme sa v Oravskej Lesnej na Kohútiku a odvtedy spolu trénujeme a organizujeme preteky na Orave.
Kedy ste si povedali, že tento šport už neopustíte?
- Odmalička som chcel byť futbalista a tomuto športu som sa aj aktívne niekoľko rokov venoval. Lásku k zvieratám,a zvlášť k psom som si však pestoval tiež odmala. Podľa fotiek som poznal snáď všetky plemená psov a asi ako každý malý chlapec som čítal knižky od Jacka Londona o Aljaške a statočných psoch, ktorí ťahali sane a zachraňovali životy v neľútostnej bielej krajine.
K psím záprahom neodmysliteľne patrí sibírsky husky. Využívate toto plemeno aj vy?
- So sibírskym huskym som začínal a za iné plemeno by som ho nevymenil. Nejde mi o víťazstvo, skôr si so záprahom užívam vzájomnú dôveru a radosť z pohybu. Začínal som so záprahom, ktorý mal už svoj zenit za sebou.
Čo bolo v začiatkoch najťažšie. S čím ste sa ako mašér najviac borili?
- Najťažšie bolo získať si dôveru psov. Keďže odmalička som ich nevychovával, ale prevzal som ich v seniorskom veku, dali mi to na trati pocítiť. Vtedy už človek myslí aj na to, či nepomôže uhryznúť lídra do ucha. O mojich úspechoch sa nedá hovoriť. Sú to úspechy psov. Sú majstrami Európy a majú viacero titulov majstrov Slovenska.
Je mašérstvo veľká drina? Dajú psíky zabrať?
- Je to hlavne veľa odriekania a každodenná starostlivosť. Bez dobrých pomocníkov sa to nedá zvládnuť. Ešteže aj tu v Lesnej sa nájdu chlapci ako Ľubo Chromek, ktorí radi pomôžu a zaskočia, keď je to potrebné. Pri samotnom tréningu je to samozrejme o drine, veď členitý terén Oravy dá zabrať nielen psom, ale aj mašérom.
Ako vyzerá príprava pred súťažou?
- Dôležite pred súťažou je dodržať potrebný relax po náročnom tréningu, netreba zabudnúť na výživnú stravu. Pred samotným štartom je dôležité napojiť psov, aby sa počas súťaže zbytočne nerozptyľovali lízaním snehu.
Koľko je na Orave mašérov?
- V súčasnosti registrujem dvoch. Ľuboš Strapec zo Žaškova, v Lesnej Ľubo Chromek, ktorý mi výdatne pomáha celý rok. Na konte má tretie miesto v európskom pohári.
Ste známy aj organizovaním súťaží v Oravskej Lesnej. Aké ohlasy máte od pretekárov?
- Práve pozitívne ohlasy ma utvrdzujú, že podobné podujatia jednoducho patria k Orave a bola by škoda, aby sme sa nepodelili o jej krásy s ostatnými mašérmi.
Aké Vianoce budú mať psy? Dostanú darčeky?
- Pre psov je najkrajší darček snehová nádielka a možnosť ťahať sane v mrazivom počasí. Ak počasie vydrží, určite si aj na Vianoce pôjdeme prevetrať hlavy. Po dobrom výkone ich bude samozrejme čakať aj miska plná hovädzieho mäsa.
Aké máte plány do budúceho roka?
- Ako som spomínal, mám psov, ktorí sú už výkonnostne za zenitom. Chceme prežiť najbližšiu zimu čo najdlhšie spolu a na snehu. Keď príde čas a všetci sa poberú do „husky raja", budem sa zamýšľať nad tým, čo ďalej. Možno si založím vlastný chov.