OSÁDKA. Juraj Murina si dal zviazať svoj život. V dvoch zväzkoch má korešpondenciu, ktorá zachytáva viac ako polstoročie jeho plodných rokov. Je v nich takmer štyristo listov od niekdajších štátnych funkcionárov, osobností kultúrneho života, ruských priateľov, známych.
Sú z toho dva zväzky
„Nikdy som neuvažoval, že si budem korešpondenciu odkladať. Ale nazbieralo sa jej, tak som sa rozhodol dať ju dohromady," hovorí bývalý starosta Osádky Juraj Murina. Listy dal zviazať u známeho oravského vydavateľa Petra Hubu. Keď prišiel k nemu po prvý zväzok, povedal: „Mám ešte niekoľko listov, čo s nimi?" Knihovník mu navrhol, nech ich zozobiera čo najviac, vraj zviaže aj tie. A boli z toho dva viac ako stostranové zväzky.
Časť korešpondencie tvoria listy ruských priateľov, s ktorými sa Juraj Murina zoznámil počas Slovenského národného povstania. Jedného z nich pozval desať rokov po vojne, v roku 1955, na Slovensko vtedajší predseda Slovenskej národnej rady.
Murina sa mal o neho na pár dní postarať. „Obišli sme všetky staré miesta, na ktorých sme sa spolu s ďalšími protifašistickými bojovníkmi zdržiavali. Presne si pamätal, kde stáli bunkre, kto v nich býval. V drevenej kolibe, kde sa stretával štáb, sme dokonca našli ešte starú piecku, ktorou sme si kúrili."
Píše si denník, už polstoročie
Juraj Murina mal vždy vzťah k zbieraniu a uchovávaniu informácií. Je dlhoročným kronikárom obce, píše si vlastný denník. Zaznamenáva doň každý svoj deň, hodinu po hodine približne od roku 1950. „Keby som chcel vedieť, čo som robil napríklad 17. decembra 1958, vezmem si diár z toho roku, nalistujem ten dátum a nájdem tam zaznačené, čo sa od rána do večera udialo, kde som bol aj s kým."
Svoju zbierku chce venovať vnukovi ako odkaz jednej generácie ďalšiemu pokoleniu. „Je tam kus môjho života, poznania i histórie."