TRSTENÁ. Mince slovenskej koruny aj eura, kópia zakladateľskej listiny s jej latinským a anglickým prekladom, pozvánky, plagáty, odznak či erb rodu. Trstenskí uložili do medeného tubusu jedenásť predmetov. Tubus zamurovali do kostolnej veže. Veria, že odkaz raz niekto nájde. A že pomôže budúcim generáciám.
Nič elektronické
V Kremnických horách objavili odkaz uložený v sklenej rúre. Bol ukrytý pod nenápadným krížom. Keď sa o tom dozvedel Mikuláš Trstenský, žijúci v Bratislave, zatúžil, aby aj po ich rode zostalo niečo podobné. „Nebudeme tu naveky, no môžeme urobiť niečo pre to, aby sa na nás nezabudlo," hovorí.
Trstenčan Mikuláš Trstenský zamuroval odkaz do kostolnej veže.
O myšlienke povedal ostatným členom rodu na spoločnom stretnutí pred dvomi rokmi. Všetci bezvýhradne súhlasili. Inšpirovaní minulosťou začali navrhovať predmety, ktoré do veže Kostola sv. Martina zamurujú. „V prvom rade mince, tie vydržia dlho, pretože sú z kovu. Armálna listina hovorí o našom vzniku, o pôvode rodu. Posolstvo s podpismi zase o tom, kto tu v tomto období žil. Elektronické informácie sme tam nevkladali. Tých je dnes svet presýtený."
Na listinné dokumenty použili špeciálny papier, nie príliš kyslý, aby písomnosti v tubuse prežili bez poškodenia čo najdlhšie.
Prepojenie s budúcnosťou
Zádušnú svätú omšu celebroval zástupca rodu František Trstenský. Kňaz, v súčasnosti učiteľ biblických vied, gréčtiny a archeológie. Ako hovorí, aj táto akcia je dôkazom toho, že nikto nežije vo vzduchoprázdne, ale v konkrétnom čase a priestore.
„Pozeráme sa do minulosti a snažíme sa prepojiť prítomnosť s budúcnosťou," hovorí duchovný. „Nevieme, čo nám prinesie, ale isté je, že sa v nej nikdy nestratí ani neznehodnotí dobro." Hoci už dlhšie pôsobí v Spišskej Kapitule, na rodnú Oravu si spomína často a veľmi rád.
Trstenskí patria k Trstenej
Trstenskí spomínali aj na významnú osobnosť svojho rodu, monsignora Viktora Trstenského, ktorý zomrel 7. decembra v roku 2006. Zádušnú omšu venovali aj jeho pamiatke. Po skončení omše posvätené predmety uložil do pripraveného miesta vo veži Mikuláš Trstenský z Trstenej. „Som rád, že sa rod Trstenských pozerá do svojej histórie, pričom nezabúda ani na spojitosť s mestom Trstená," povedal primátor Jozef Ďubjak.
Na Slovensku žije asi dvesto Trstenských, časť je v Maďarsku, Čechách, Poľsku i Anglicku. V Amerike žije až päťdesiatčlenná vetva.