ORAVSKÁ POLHORA. Zima prišla len pred dvomi týždňami, no samospráva už minula takmer všetky peniaze vyčlenené na zimnú údržbu do konca roka. „Nečakali sme, že udrie v takej sile," hovorí starosta Peter Horváth.
Do úpravy ciest a chodníkov išlo už viac ako päťtisíc eur z obecnej pokladnice. Najsevernejšia slovenská obec musí v zime počítať s tým, že od sedem do dvadsaťtisíc eur pôjde na odhŕňanie snehu.
Jeden traktor nestačí
Cestári spravujú v obci sedemkilometrový úsek štátnej cesty. Samospráva má na starosti vedľajšie cesty, asi 28 kilometrov. „Všetky treba zhŕňať aj posýpať, keďže nevedú po rovine," povedal starosta.
Keď začalo pred dvomi týždňami snežiť, traktor s pluhom jazdil po dedine trikrát za deň, traktorista slúžil aj v noci. „Za normálnych okolností stačí jeden traktor. Na prvé silné tohtoročné sneženie jeden nestačil."
Obec preto uzavrela dohodu s ďalším zamestnancom obce, do ulíc bude vyrážať v krízových situáciách.
Ani z voza, ani na voz
Najväčšie starosti robia Oravskopolhorčanom chodníky. Zo začiatku sa viacerí ľudia sťažovali, že sa o ich odhŕňanie nikto nestará. Strach mali najmä matky. „Je to nebezpečné, keď musia deti zo školy chodiť po frekventovanej ceste prvej triedy."
Na odvoz prebytočného snehu obec nemá stroj, pluh ho zhŕňa k plotom. „Niektorí ľudia sa sťažujú, že im železný plot zhrdzavie, alebo sa poláme drevený. Keby sme ho zhŕňali na cestu, štátny pluh by ho aj tak zhrnul naspäť na chodník, aj so soľou, ktorou posýpa hlavnú cestu," hovorí starosta.
Kedysi s poslancami premýšľali o kúpe frézy. Na skúšku si jednu požičali. Reakcie ľudí neboli najlepšie. „Sneh končil v dvoroch, s čím mnohí nesúhlasili. Zostali sme pri čiastočnom odhŕňaní, nech sú chodníky priechodné aspoň spolovice."