Piatok, 9. jún, 2023 | Meniny má Stanislava

Oravčanka stála jednou nohou v Európe, druhou v Amerike

Hovorí sa, že Island je snom každého cestovateľa. Čaro tejto severskej krajiny spoznala aj Oravčanka Daniela.

Daniela Čajková z Oravskej Jasenice na Islande.Daniela Čajková z Oravskej Jasenice na Islande. (Zdroj: FOTO: ARCHÍV (DČ))

Island poznala zo skrípt a prednášok svojich pedagógov. Ako študentka geografie bola pripravená takmer na všetko. Napriek tomu ju islandská krajina ohúrila. Takmer žiadne stromy, pláže výlučne čiernej farby a všadeprítomná blízkosť ľadovcov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Daniela Čajková sa dostala na Island cez študijný program. Pri výbere štátu dlho nerozmýšľala. Chcela navštíviť krajinu, v ktorej ešte nebola. „Island ma lákal, pre prírodu aj sociálno-ekonomické podmienky," hovorí Oravskojaseničanka. V severskej krajine strávila tri mesiace, júl, august a september, kedy sú tam polárne dni a najteplejšie počasie.

SkryťVypnúť reklamu

Pracovala pre cestovnú agentúru, ktorá ponúka zájazdy po celom Islande. „Najviac ma bavila práca s turistami, zúčastňovala som sa výletov ako asistentka sprievodcov." Danieliným šéfom bol uznávaný geológ, ktorý objavil jednu z najcennejších islandských jaskýň, jaskyňu Buri. „Práca s ním bola pre mňa skôr školou."

Termálnou vodou zohrievajú more

Tohtoročné leto bolo na Islande údajne jedno z najteplejších za uplynulé roky. Oravská študentka mala možnosť často sa slniť pri mori. „Islanďania sú vynaliezaví. Vpúšťajú termálnu vodu do zátoky v Reykjavíku, aby zohriali morskú vodu, a tak nemusia lietať na dovolenky k moru do zahraničia." Termálnou vodou napúšťajú aj kúpaliská, ktoré sú na každom rohu. Voda v bazénoch nie je chladnejšia ako 27 stupňov, denné vstupné nepresahuje tri eurá.

SkryťVypnúť reklamu

Island má množstvo skleníkov. Islanďania v nich pestujú aj banány. Termálna voda im pomáha skleníky vyhrievať, vyrába i energiu. „Zaujímavosťou tejto krajiny je aj to, že tam nie je takmer žiadny hmyz a hlodavce."

island2web.jpg

Čierna pláž. Vraj jedna z najkrajších pláží na svete.

Nemajú železnice ani lode

Island je veľmi vyspelá krajina. Má vysokú životnú úroveň, nízku mieru nezamestnanosti a takmer nulovú kriminalitu. „Niektorí obyvatelia si vôbec nezamykajú domy. No s nárastom prichádzajúcich turistov a prisťahovalcov sa tieto pomery menia, pretože kriminalita narastá." Island nie je členom Európskej únie a v súčasnosti ho radia medzi najdrahšie krajiny sveta.

Ostrov má sopečný pôvod. Nachádzajú sa na ňom rozľahlé lávové polia, sopky, ľadovce a geotermálne pramene. Veľké časti územia nie sú osídlené ľuďmi, nevedie nimi ani dopravné spojenie. Hlavná cesta vedie iba mestami a okolo ostrova. V centrálnej časti po islandskej vysočine sa dá jazdiť len na terénnych autách, po prašných komunikáciách alebo ľadovcoch. „Pre časté sopečné erupcie a následné topenie ľadovcov tam neexistuje riečna sieť. Islanďania nemajú vybudované ani železnice, to je pre nás veľmi zvláštny fakt."

SkryťVypnúť reklamu

Z okna pozerala na polárnu žiaru

Daniela absolvovala viacero zaujímavých výletov. Navštívila národný park Thingvellir zapísaný v zozname UNESCO. Stojí tam najstarší parlament na svete a stretáva sa v ňom severoamerická a euroázijská litosferická doska. „Je úchvatné kráčať po zlome, kde máte pocit, že idete do stredu Zeme. Jednou nohou ste na americkom kontinente, druhou v Európe."

island1web.jpg

Thingvellir. Vľavo stret litosferických dosiek, vpravo najstarší parlament na svete.

So sestrou sa zastavila aj v dedine Vík a na čiernej piesočnatej pláži, ktorá vraj patrí do stovky najkrajších pláží sveta. Je z nej nádherný pohľad na skalné ihly Reynisdrangar. Viaže sa k nim legenda, podľa nej útvary vnikli, keď sa dvaja Trollovia snažili vytiahnuť na breh trojsťažňovú loď. Keďže to nestihli v noci, pri dennom svetle sa spolu s loďou premenili na kameň.

Za jedno z najkrajších miest Daniela považuje prírodné geotermálne kúpalisko známe ako Modrá lagúna. Je známe horúcou slanou vodou mliečnej modrej farby, ktorá vytvára blato. To ľudia využívajú ako kozmetický produkt.

„Na vlastné oči som videla polárnu žiaru. Mala som to šťastie, že som ju videla priamo z domu, kde som bývala. Bol to môj najväčší zážitok."

Varenú hlavu neochutnala

Tradičnú islandskú kuchyňu tvoria predovšetkým morské živočíchy a jahňacie mäso. Jedným z najznámejších jedál je grilované jahňacie stehno s omáčkou, zemiakmi a zeleninovým šalátom. Islanďania ho pripravujú hlavne na rôzne oslavy.

„Z jahňaciny pripravujú napríklad aj varenú hlavu. No nemala som príležitosť túto špecialitu ochutnať," vraví Daniela. Jej obľúbenými pokrmami bolo vianočné jedlo - homáre na smotane a tradičná smotanová polievka s morskými plodmi.

Domáca strava sa pripravuje zväčša len k večeri. Obedy domáceho obyvateľstva pozostávajú prevažne z fastfoodovej stravy.

Alkohol na Islande je niekoľkonásobne drahší ako na Slovensku. Väčšinu alkoholických nápojov na ostrov dovážajú, doma sa vyrába napríklad pivo Viking.

Nočný život v Reykjavíku je celosvetovo známy. Zabávať sa tam chodia hlavne mladí ľudia z Británie.

re.jpg

Reykjavík.

Hrajú golf a jazdia na koni

„Islanďania sú veľmi spoločenskí a kultúrne založení ľudia," myslí si Daniela. V hlavnom meste majú skoro každý deň nejaký festival, oslavu, koncert alebo divadlo. Veľmi často chodia do kaviarní, reštaurácií, ale aj na túry do prírody. Veľmi populárne sú medzi nimi islandské kone a jazda na nich. Keď je pekne, hrávajú golf, keď prší, chodia na kúpaliská.

Pracovný týždeň na Islande je veľmi podobný ako na Slovensku. Ľudia väčšinou pracujú od pondelka do piatku, osem hodín denne. Robia najmä v cestovnom ruchu. Po práci trávia zvyšok dňa s rodinou doma alebo v meste v spoločnosti priateľov. „Rozdiel je snáď len v tom, že do práce chodí každý svojím autom."

Životná úroveň Islanďanov je veľmi vysoká. Čerství absolventi školy nastúpia do práce a po pár mesiacoch si už môžu dovoliť kúpiť vlastné auto alebo byt. „Možno aj preto sú viac pohodoví ako ostatní Európania. Vedia si viac užívať život a ničím sa netrápia."

vatnajokull.jpg

Islandské cesty.

Povinný predmet štrikovanie

Danielu zaujala povaha Islanďanov. Sú veľmi priateľskí, dôverčiví, pokojní a tichí. „Ako príklad poslúži môj zamestnávateľ. Nikdy predtým ma nevidel a nepoznal. Pri podpisovaní zmluvy mi ponúkol zadarmo ubytovanie v jeho luxusnom dome. Na letisko prišiel po mňa a na druhý deň mi dal auto, aj keď som mu povedala, že nemám veľa skúseností so šoférovaním."

Ľudia sa bavia potichu, zväčša vo dvojiciach. Ich negatívnou vlastnosťou je neprístupnosť.

Island je tiež výnimočný tým, že veľa detí sa rodí mimo manželstva. Žije tam aj mnoho homosexuálnych párov. Samotná islandská premiérka Jóhanna Sigrudardóttir si vo veku 68 rokov vzala za manželku ženu. Islanďanom to vraj nevadí, naopak, sú šťastní, že majú slobodu úplne vo všetkom.

Taktiež sú hrdí na svojich vikingských predkov. Neodmysliteľnou súčasťou ich života sú typické islandské svetre z ovčej vlny. Žiaci sa ich povinne učia v škole štrikovať.

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
  3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  4. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  5. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  6. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  8. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  1. Hráči získali päťtisíc eur a stretnú sa s Ronaldom
  2. Ojazdených elektromobilov je v SR 3x viac než pred covidom
  3. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
  4. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  5. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  6. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  7. Super zábava, super deň
  8. Špecialisti na úspory sa zastavili v Košiciach
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 708
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 8 383
  3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 752
  4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 793
  5. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 153
  6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 726
  7. Ako znížiť vysoký cholesterol? 4 435
  8. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 222

Blogy SME

  1. Matej Galo: Vojnové zločiny Ruska a medzinárodná spravodlivosť
  2. Elena Antalová: Po voľbách "v súlade s úradným postupom" zakážu aj komisára Montalbana?
  3. Anna Miľanová: Nebojte sa ženy starnutia...
  4. Milan Brejcha: Môže úprimný katolík voliť Proresívne Slovensko? Pokojne áno.
  5. Vladimír Krátky: Fico liezol na Úrad vlády cez plot.
  6. Miroslav Kocúr: Prečo Ukrajina nie je ruské "dieťa" ani ruský domov
  7. Ján Šeďo: "Dneprogres" zaplavil Záporožie v roku 1941, "Kachovka" dnes.
  8. Tomáš Kraus: Deň víťazstva
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 18 230
  2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 9 930
  3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 9 386
  4. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 870
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 5 491
  6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 375
  7. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 822
  8. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 4 715
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

V budove školského klubu je aj jedáleň.

Tento rok do prváckych lavíc zasadne 32 školákov.


3 h

Diskusiu vysielame naživo v utorok 13. 6. 2023 o 19.00 h.


8. jún
Vypúšťanie vody z Oravskej priehrady cez horné klapky.

Prielomová vlna by sa valila Oravou.


9 h
Miesto, kde Poliaci pytliačili.

Na priehradu prišli nachytať ryby.


21 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prielomová vlna by sa valila Oravou.


9 h

Z mesta uviedli, že na "túto iniciatívu skupiny občanov" nebudú reagovať.


TASR 8. jún

Prípad sme preverili priamo na riaditeľstve Strediska sociálnych služieb.


8. jún

Opel zrejme dostal na mokrej ceste šmyk.


8. jún

Blogy SME

  1. Matej Galo: Vojnové zločiny Ruska a medzinárodná spravodlivosť
  2. Elena Antalová: Po voľbách "v súlade s úradným postupom" zakážu aj komisára Montalbana?
  3. Anna Miľanová: Nebojte sa ženy starnutia...
  4. Milan Brejcha: Môže úprimný katolík voliť Proresívne Slovensko? Pokojne áno.
  5. Vladimír Krátky: Fico liezol na Úrad vlády cez plot.
  6. Miroslav Kocúr: Prečo Ukrajina nie je ruské "dieťa" ani ruský domov
  7. Ján Šeďo: "Dneprogres" zaplavil Záporožie v roku 1941, "Kachovka" dnes.
  8. Tomáš Kraus: Deň víťazstva
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 18 230
  2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 9 930
  3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 9 386
  4. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 870
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 5 491
  6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 375
  7. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 822
  8. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 4 715
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu