HABOVKA. Tradičné pečenie chleba, klasické i moderné tance a odievanie z minulosti a súčasnosti prinieslo Habovčanom celoslovenský úspech. Jedinečný projekt, ktorý s deťmi pripravovali učiteľky Adriana Kovalčíková a Mária Jurinová, postúpil ako jediný zo Slovenska, aj prvýkrát v histórii, na celosvetové finále do Kapského mesta. Oravčania nevyhrali, zážitky a skúsenosti sú však na nezaplatenie.
Ťažká obhajoba
Súťaž vyhlasuje spoločnosť Microsoft, prihlásilo sa do nej dvestotisíc projektov. Približne 120-tisíc postúpilo do finále. Okrem Slovenska sa v Kapskom meste predstavili Brazílčania, Američania, Austrálčania, nechýbali ani zástupcovia Indie či Japonska.
„Projekt sme obhajovali v angličtine," hovorí Mária Jurinová. „V porote som mala Afričana, Brazílčana a Austrálčana. Každý mal inú angličtinu, bolo to veľmi náročné."
Neúspech vo finále učiteľka pripisuje jazykovej bariére a vysokej úrovni konkurenčných projektov. „Viaceré školy majú družby so školami z iných kontinentov. A bolo to vidieť."
Porotcovia v Afrike hodnotili slovenský projekt pozitívne. „Páčila sa im spolupráca detí, ocenili aj pečenie chleba."
Máme sa perfektne
Oravská učiteľka nikdy nezabudne na návštevu dvoch škôl v Kapskom Meste. Jedna patrila k bohatším, v druhej sa učili deti z najchudobnejšej vrstvy.
„Až tam som si uvedomila, že u nás máme všetko, čo potrebujeme, že sa máme veľmi dobre. V chudobných školách chýba úplne všetko. Deti sedia na zemi, nemajú knihy, tabule, knižnice zívajú prázdnotou, nemajú ani len smetné koše či uteráky."
V Egypte má jedna učiteľka v triede vyše päťdesiat detí. V niektorých školách v Indii sú radi, ak majú aspoň jeden notebook. „Kolegyňa, ktorá bola so mnou v Afrike, rozdala deťom na pamiatku pohľadnice. Nevedeli, čo to je. S napísanými želaniami nám ich vrátili. Viete čo si priali? Chýbajúce dvere na triedu a knihy."