HORNÁ LEHOTA. Hornolehoťania sa v týchto dňoch lúčia so slnečnými lúčmi. Počas zimy ich budú vídať menej ako ostatní. Môže za to kopec, ktorý sa týči nad dedinou.
Slnku cloní Háj
Najmenej slnečných lúčov dopadá na dolný koniec obce. Slnko tam svieti len asi dve hodiny. Najlepšie je na tom horná časť Hornej Lehoty, kde sa obyvatelia tešia zo slnka o viac ako hodinu dlhšie.
Prieniku slnečných lúčov do dediny bráni neďaleký kopec Háj. Kritické je obdobie najkratších dní v roku. „Slnko nám vtedy svieti do dvora len dvadsaťpäť minút," hovorí Stanislav Kompan z miestneho mlyna.
Vrch je vyššie ako slnko
Slnko v zime nezasvieti ani v Kraľovanoch. Zmizne okolo 16. novembra a ukáže sa až v druhej polovici februára. V pohľade na dedinu mu bráni priľahlý vrch Kopa. Ten je v zimných mesiacoch vyšší ako poloha slnka na oblohe.
Nedostatok slnečných lúčov v spomínaných obciach zapríčiňuje, že je v nich chladnejšie ako v okolitých lokalitách. V Kraľovanoch to má za následok aj ďalšiu zaujímavosť. Neobyčajne vysokú životnosť orechov.
Miazga v týchto stromoch za normálnych okolností intenzívne pracuje, preto ich kôra zvyčajne do pätnástich rokov praská.
U kraľovianskych orechov je pre nedostatok slnečných lúčov tento proces spomalený a tak sa mnohé dožívajú aj osemdesiat rokov.