MÚTNE.Začiatok výstavby moderných škôl v bieloravských obciach siaha do päťdesiatych rokov minulého storočia. Zaostať za susedmi nechcelo ani Mútne. Deti sa tam učili len v provizórnych priestoroch.
Po revolúcii prišli ženy
Vo februári 1958 začali námestovské Pozemné stavby s výstavbou novej Základnej deväťročnej školy. Dokončili ju o dva roky, stála 3,3 milióna Kčs.
Vtedajšieho riaditeľa Milana Šípku neskôr vystriedali Alexander Pepich, František Radzo a Milan Ovári. V roku 1982 sa na riaditeľskú stoličku posadil Dušan Sameliak. Historicky prvou riaditeľkou sa v roku 1990 stala Oľga Šimove. Ďalšiu, Máriu Veselovskú, nahradila v roku 1999 Janka Murínová. „K výchove a vzdelávaniu mútnianských detí i k rozvoju športu v dedine prispeli aj Milan Mikula a Ondrej Buday, dlhoroční zástupcovia riaditeľa," hovorí učiteľka Emília Padušňáková.
V priamom prenose
Za päťdesiat rokov prešla škola mnohými opravami, úpravami priestorov i okolia školy. Pribudla špeciálna učebňa, oplotenie, kotolňa na biomasu, počítačová miestnosť, okná, interiér tried, jazykové a fyzikálne laboratórium, zateplenie a nová fasáda, knižnica i prístavba.
Školu v súčasnosti navštevuje 435 žiakov, vzdelávajú sa zmodernizovaných priestoroch vybavených interaktívnymi tabuľami, notebookmi a dataprojektormi.
Po dlhoročnej družbe so základnými školami v poľskom Kiedzierzyn-Kóźle a českom Hořepníku v marci tohto roku škola nadviazala spoluprácu s gymnáziom v bieloruskej metropole Minsk.
„Naši žiaci sa úspešne zapájajú do mnohých vedomostných, recitačných i športových súťaží," hovorí Emília Padušňáková. „Hrávajú divadlo, vydávajú školský časopis Makovička, cestujú po Slovensku, dvakrát sa zúčastnili na priamych prenosoch Slovenskej televízie.
Slávnostná akadémia
Abrahámoviny oslávila škola minulý pondelok slávnostnou akadémiou v mútnianskom kultúrnom dome. Po príhovoroch riaditeľky Janky Murínovej a inšpektorky Viery Hrnčíkovej nasledoval kultúrny program. Vystúpil tanečný súbor Mútňanka, detský folklórny súbor Mútňanček i tanečná skupina Muty. Žiaci si pripravili básne, scénky a piesne. Učiteľský zbor zaspieval pieseň Náš učiteľ.
Učiteľov, ktorí svojím dlhoročným pedagogickým vkladom prispeli k správnemu smerovaniu školy, ocenilo vedenie školy čestnými pamätnými listinami.
Po skončení kultúrneho programu nasledovala prehliadka školy a slávnostná recepcia. Na oslavách nechýbali vzácni hostia vrátane bývalých riaditeľov, učiteľov, starostov a riaditeľov škôl z okolitých obcí.
Pri organizovaní slávnostnej akadémie najviac pomohli Mária Maláková, Viera Kapičáková, Evka Maruščáková, Soňa Pašková, Dana Veselovská, Michaela Holubjaková, učiteľky z prvého stupňa a Miloš Malák.
Autor: Mária Veselovská