MÚTNE. Mútňanskí školáci so zdravotným postihnutím nemusia za vzdelaním dochádzať desiatky kilometrov do špeciálnej školy. Bolo ich dostatok na to, aby pre nich námestovská škola zriadila triedu priamo v dedine.
Miestna základná škola vyčlenila pre hendikepované deti priestory v škôlke. Rodičia svojpomocne vybudovali do novej triedy bezbariérový vstup, finančne pomohla obec. Špeciálna škola v Námestove triedu zariadila a vybavila školskými pomôckami. „Bola som milo prekvapená, aký pekný priestor tu vznikol," hovorí o novovytvorenej učebni Iveta Mydlárová, asistentka špeciálnej pedagogičky.
Pre choré deti obetujú všetko
Rodičia starších detí so zdravotným postihnutím musia svoje ratolesti denne dopravovať do školy v Námestove. Na deti čakajú celé predpoludnie, kým im neskončí vyučovanie. Potom si ich odvážajú domov.
Rovnaký scenár by čakal aj rodičov súčasných prvákov, keby v Mútnom nevznikla špeciálna trieda. „Sme zvyknutí obetovať pre svoje choré deti všetko," hovorí mladá Mútňanka. „No budiť ich skoro ráno, hecovať, aby sme z domu vyrazili o štvrť na sedem do školy, by bolo pre ne náročné a vyčerpávajúce. Preto sme radi, že sa pre tieto deti otvorila trieda v dedine."
Škola nie je strašiakom
Triedu navštevujú dvaja telesne postihnutí žiaci a štyria prváci so stredným a ťažkým mentálnym postihnutím. „Sú veľmi spokojní," tvrdí mamička jedného zo žiakov. „Ešte som od syna nepočula, že by sa mu nechcelo ísť do školy. Práve naopak, niekedy mám problém dostať ho domov."
Zdravotne postihnuté deti si vyžadujú osobitný prístup pedagóga, sústredene dokážu pracovať len niekoľko minút. Učitelia pristupujú ku každému individuálne. Rodičia prvákov zo špeciálnej triedy by aj napriek tomu chceli dosiahnuť, aby ich deti boli súčasťou kolektívu zdravých školákov. Špeciálnu triedu chcú časom presunúť do základnej školy.