JASENOVÁ. „Ja som technicky založený, mám rád novinky, partnerka je zase zameraná ekologicky. Prirodzeným vyústením týchto vlastností pri hľadaní vhodného bývania bol pre nás pasívny dom," ozrejmuje rozhodnutie postaviť si pasívny dom Roman Pohančeník. „Je to úsporné a zdravé bývanie."
Budú bývať vo väčšom za menej
Prvý a zatiaľ jediný pasívny dom na Orave vyrástol v Jasenovej. „Je trikrát taký veľký ako jednoizbový byt, v ktorom bývame teraz. Náklady na prevádzku by však mali byť niekoľkokrát nižšie ako v bytovke," hovorí o takmer dokončenom dome jeho majiteľ.
Predpokladá, že mesačné náklady na energie sa nevyšplhajú nad štyridsať eur.
Napriek tomu, že pasívne domy sa zatiaľ na Orave nestavajú, odborník tvrdí, že sú vhodné práve do tohto regiónu. „Na juhu Slovenska máme problém s prehrievaním týchto domov. Tu sa toho nemusíme báť," tvrdí Bjorn Kierulf.
Malý, ale funkčný
Bjorn Kierulf, pôvodom Nór, žije na Slovensku dvadsať rokov. Je spoluautorom pasívneho domu v dolnooravskej obci. „Je to najmenší pasívny dom na Slovensku. Má zhruba 107 metrov štvorcových. Pri takýchto rozmeroch je veľmi ťažké dosiahnuť požadovaný pasívny štandard stavby."
Dom je orientovaný tak, aby čo najviac využíval slnečný potenciál pozemku. V prípade potreby ho bude vyhrievať malá kachlová pec. Funkčnosť domu zabezpečujú špeciálne okná a perfektná vzduchotesnosť stavby.
Dom s minimálnymi nákladmi na energie pomohol majiteľom navrhnúť a stavať Bjorn Kierulf (vpravo).
Nechajú si nahliadnuť do domu
Dom v Jasenovej si môžu záujemcovia pozrieť dnes predpoludním. Majitelia ho sprístupnia verejnosti. Dvere pasívnych domov sa otvoria v celej Európe v rámci dní pasívnych domov.
Súčasťou medzinárodnej akcie sú aj prednášky o problematike pasívnych stavieb.
Výhody a nevýhody pasívneho domu
Výnimočnosť pasívneho domu spočíva v efektívnom využívaní lokálnych energetických zdrojov tepla, najmä slnečnej energie, vnútorných zdrojov, teda obyvateľov a spotrebičov, a tepla z vnútorného vzduchu.
Nevýhodou takéhoto domu sú zvýšené investičné náklady. Stavba si vyžaduje špeciálne materiály, precíznejšiu prácu a odborný dohľad. Úvodná investícia sa stavebníkovi vráti v neskoršej úspore na energiách.