S akými psychickými problémami sa stretávate u mladých ľudí ? Sú iné ako kedysi?
- V porovnaní s našou generáciou mladým pribudli problémy spojené s rodinou, a to rozvody, neúplné rodiny. Mladí sú viac v kontakte s drogami. Vo väčšej miere na nich vplývajú médiá a mediálne tlaky týkajúce sa predstáv o fyzickej kráse, o „coolovom" vystupovaní a životnom štýle. To všetko sa môže odzrkadliť v ich prežívaní a správaní v podobe psychických problémov ako pocit menejcennosti, izolácie, neurotickosti, drogových závislostí, agresie. Mladí najčastejšie trpia depresiami, pocitmi samoty, nepochopenia. Bojujú s maladaptáciou, rôznymi druhmi závislostí, záškoláctvom, neprospievaním, stratou zmyslu života a nudou.
Čo je príčinou spomínaných problémov a porúch?
- Vo všeobecnosti ich spôsobuje dedičnosť a vplyv prostredia. Spúšťačom môže byť aj traumatická životná situácia - úmrtie blízkej osoby, dlhotrvajúci stres a záťaž, šikanovanie, zneužívanie, týranie. Biologické vplyvy sú ťažko ovplyvniteľné a prostredie, v ktorom dnešní mladí vyrastajú, je iné, v akom vyrastali ich rodičia. Dnešná doba kladie na mladého človeka vysoké požiadavky. Veľa od neho očakávajú rodičia, škola, výrazný vplyv má aj tlak rovesníkov. Na pozadí týchto neustále sa zvyšujúcich požiadaviek vyplávajú na povrch ťažkosti s učením, s pozornosťou, zvládaním stresu.
Vplyvom doby a spoločenskej krízy sa v súčasných rodinách objavujú mnohé finančné, sociálne či partnerské ťažkosti, ktoré sa prenášajú na dieťa a mladého človeka. Na zvládnutie náročných situácií rodičia často potrebujú psychickú po-moc a podporu od svojich detí. Tie sú neraz svedkami hádok, konfliktov, bitiek, ktoré zhoršujú ich emocionálne prežívanie a spôsobujú vnútorný boj konfliktov, čím sa zvyšuje ich vnútorné napätie.
Čo vedie mladého človeka k samovražde? A prečo čoraz viac mladých siaha po drogách?
- Beznádej, izolácia, pocit nepochopenia zo strany priateľov a rodiny, nešťastná láska, drogy, hanba. Môže ísť i o výkrik po pozornosti, ktorej sa mladému nedostáva, alebo sa mu o ňu nedarí požiadať.
Po drogách mladí môžu siahať z nudy alebo tlaku rovesníkov. Poskytujú im únik od problémov, s ktorými si možno nevedia poradiť. Z pragmatického hľadiska po nich siahajú aj vďaka ľahkému prístupu. Mnohí si myslia, že sa im podarí zabudnúť na tento svet, ale je to len krátka odmlka od reality, ktorá je potom ešte tvrdšia a krutejšia.
Prečo mladí vrátane detí na základných školách útočia na svojich spolužiakov? Vo výbere zbraní sú čoraz vynaliezavejší.
- Nahromadené napätie a agresiu, ktorú deti nevedia spracovať prijateľným spôsobom, môžu smerovať voči spolužiakom. Niekedy len opakujú to, čo vidia doma, vo filmoch, na ulici, v partii. Inokedy si potrebujú potvrdiť vlastnú sebahodnotu tým, že zhodia niekoho iného. Alebo sú jednoducho zvedaví, čo sa stane a kam až môžu posúvať hranice.
Počet útokov rastie. Prečo?
- Môže to byť aj vplyvom médií, agresívnych počítačových hier, nedostatkom fyzickej aktivity a tak kumulovanej agresie, frustrácie z neúspechov v škole aj mimo nej, neschopnosťou zaujať iným spôsobom.
Aké vekové skupiny ľudí sa na vás najčastejšie obracajú?
- V poradenskom centre deti od troch do 15 rokov, rodičia, vychovávatelia, pedagógovia a dospelí. V informačnom centre v Tvrdošíne ide zväčša o mladých ľudí od 16 do 21 rokov, ktorí hľadajú zmysel života, svoju hodnotovú orientáciu, sebauplatnenie, potrebu slobody a samostatnosti. Potrebujú poradiť, sprevádzať, posilniť pocit istoty a bezpečia, potrebujú partnerský rozhovor s pochopením a dôverou, prípadne potrebujú zvládnuť náročnú životnú situáciu, v ktorej sa momentálne ocitli.
Aké problémy ich najviac trápia?
- U detí ide zvyčajne o poruchy učenia, poruchu pozornosti, hyperaktivitu, poruchy správania, komunikačné ťažkosti či ťažkosti sluchu. Rodičia sa zvyčajne obracajú s prosbou o radu vo výchove, individuálnu alebo rodinnú terapiu.
U mladých ide prevažne o osobnostné, rodinné, partnerské ťažkosti, rôzny druhy závislostí, záškoláctvo, asociálne správanie, zvládanie agresivity, narušené medziľudské vzťahy.
Jeseň nepriaznivo vplýva na psychiku niektorých ľudí. Ako predchádzať jesennej depresii?
- Úspešnou prevenciou je kvalitný spánok, správna životospráva, minimalizácia stresu, záťaže, vnútorného napätia, psychohygiena - striedanie práce a odpočinku, fyzická aktivita, šport, prechádzky v prírode, jazda na koni, pracovanie na harmonizácii osobnosti, využívanie relaxácie, meditácie, rozhovory. Ak zachytíte symptómy depresie, neváhajte a vyhľadajte odborníka - psychoterapeuta, ktorý vám pomôže prekonať ju.