NÁMESTOVO. Z celkových ročných ťažieb dokáže Odštepný závod Lesov SR v Námestove vyprodukovať len tri až štyri percentá biomasy. Vyrába sa z korún stromov, z haluziny, vetiev a dreveného odpadu, ktorý vzniká pri manipulácii s drevom. Finálnym produktom je štiepka, ktorú čoraz viac ľudí, ale aj teplárenských spoločností využíva na kúrenie.
Hoci by lesníci chceli tejto hmoty dodávať výrobcom štiepky ešte viac, nedá sa. Jej množstvo totiž závisí od viacerých vecí, ktoré sa často nedajú ovplyvniť.
Maximálne štyri percentá
„Dôležité je sprístupnenie porastov a technológia, ktorá je potrebná na dotiahnutie dreva," hovorí Jozef Herud, poverený vedením námestovského odštepného závodu. „Všetko sa však odvíja aj od ceny, prípravy a hygieny porastov. Aby sme na tom pri súčasných cenách vyšli, dá sa biomasa pripraviť len v prístupnejších a bližších miestach."
Výrobcovia štiepky drevo spracúvajú a dodávajú konečnému spotrebiteľovi.
Koľko bude na trhu štiepky o rok či dva, ovplyvnia aj nepredvídané udalosti, napríklad kalamity. V takomto prípade je vždy odpadového dreva viac a dá sa využiť práve na prípravu biomasy. „Pri normálnych, plánovaných ťažbách, však viac ako štyri percentá nie sme schopní vyrobiť."
Palivové drevo je drahšie
Dnes vyjde meter kubický tenkej dreviny zhruba na 10 až 14 eur. „Keby sme mali ako prvovýrobcovia o päť eur viac na každom kubíku biomasy, dokázali by sme jej pripraviť aj viac," povedal Herud.
Či budú jej cenu zvyšovať, čím sa automaticky zvýši aj cena štiepky, zatiaľ s určitosťou povedať nevie. „Ak bude dopyt po väčšom množstve, ako dokážeme pripraviť z bližších vzdialeností, budeme musieť ťažiť z väčších vzdialeností. Vtedy bude treba cenu upraviť o zvýšené náklady na prípravu biomasy." Ako hovorí, k udržaniu cien štiepky by mohlo pomôcť dotovanie jej výroby. „Príkladov je v zahraničí veľa, napríklad pestovanie energetických porastov."
Lesníkom by sa ekonomicky oveľa viac oplatilo, keby časť odpadového dreva, ktoré dodávajú výrobcom štiepky, predávali ako palivové. „Pri kalamitách a vysokom množstve kalamitného dreva však nikdy taký vysoký odbyt na palivo nebude."