ORAVSKÁ POLHORA.Protipožiarnu nádrž Borsučie pod Malou Babiou horou začali Lesy SR stavať na jar roku 2008. Dokončiť sa im ju podarilo pred dvomi mesiacmi. Nachádza sa v susedstve starého borsučského tajchu, kde bol pôvodne les.
Nová stavba pri starej
Nádrž s betónovým múrom dlhým 52 metrov a vysokým 7,5 metra zachytáva viac ako 11,8-tisíca metrov kubických vody. Vodná plocha sa rozprestiera na 62 ároch. „Voda z hladiny prechádza cez prepad do štôlne s priemerom 2,2 metra a dlhej 26 metrov," hovorí Aladar Trnovský, ktorý robil stavebný dozor.
Napriek rozsiahlej rekonštrukcii navrhovatelia v projekte zachovali aj pôvodný tajch. „Základom je zrubová stavba členená na štyri komory, ktoré sú navzájom pospájané. Na tesnenie bola použitá hlina a íl. Zvonku, aby sa zabránilo vymývaniu hrádze vodou, sme urobili precíznu šachovnicu z dreva vyplnenú kameňom," povedal Trnovský.
Miestni hasiči predviedli, ako budú pri požiari čerpať z nádrže vodu.
Dnes voda z hôr steká do novej nádrže. V minulosti sa zlievala do starej kamennej štôlne, ktorá však bola po rokoch v dezolátnom stave. „Museli sme do nej vložiť železobetónové rúry, cez ktoré voda teraz odteká."
Z vody na lesné cesty
Pod Babou horou sa nachádzajú dva tajchy. Jeden v Borsučskej a druhý v Jaloveckej doline. Obidva postavili lesní robotníci koncom 19. storočia. Využívali ich najmä na jar, keď z hôr stekalo najviac vody. „Robotníci urobili plte s asi 25 kubíkmi dreva, naplnený tajch otvorili a po vode splavovali napílené drevo," povedal Pavol Cubinek, vedúci lesnej správy v Oravskej Polhore. „Niekedy končilo na píle v dedine, inokedy ho splavili do Slanice, Turian či do Žiliny."
Tajchy ľudia prestali využívať, keď v lesoch urobili lesné cesty. Jeden z nich sa po mnohých rokoch podarilo zmeniť na protipožiarnu nádrž, druhý je stále nevyužitý. „Obec pripravuje projekt, v rámci ktorého ho chce zrekonštruovať. Slúžil by ako turistická atrakcia. Aby ľudia videli, ako vyzeral, na čo slúžil a ako fungoval," hovorí Cubinek.
Priehrada je ďaleko
Nádrž v horách by teda mala slúžiť ako zásobáreň vody na prípadné hasenie požiarov. Lesníci majú v čerstvej pamäti požiar spred troch rokov, pri ktorom zhorela veľká časť lesa. Vtedy chýbala voda, vrtuľník ju dovážal až z Oravskej priehrady.
Nádrž sa dá využívať aj na chov rýb, ako pomôcka pri environmentálnej výchove žiakov či miesto na posedenie pre turistov.