Jedna z najvyhľadávanejších stavebných lokalít v okolí Dolného Kubína má v pôdnom podloží zvýšené množstvo rádioaktívneho radónu.
VYŠNÝ KUBÍN. Ľudia môžu bývať roky v zamorenom prostredí a nemusia o tom vedieť. Tichým zabijakom je v tomto prípade radón. Jeho dlhodobé, často nevedomé vdychovanie môže spôsobiť rakovinu pľúc. Jediným spôsobom, ako zistiť prítomnosť nebezpečnej látky v príbytku, je dať si ho otestovať.
Obec o radóne nevie
Niekdajší ústav preventívnej a klinickej medicíny robil pred viac ako desiatimi rokmi hromadné merania objemovej aktivity radónu v bytoch. Zvýšené hodnoty zistil vo Vyšnom Kubíne. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne vtedy o výsledkoch prieskumu informoval obecný úrad a nechal tam písomné poučenie o možných rizikách.
Súčasné vedenie obce o ničom nevie. Ako príslušný stavebný úrad o zvýšenom výskyte rádioaktivity stavebníkov neinformuje a nežiada od nich ani zákonom stanovený radónový prieskum pozemku. Pritom podľa odborníka na rádioaktivitu Pavla Adámka sa situácia v tejto lokalite s najväčšou pravdepodobnosťou ani po toľkých rokoch nezlepšila.
Ani úradníci nie sú na tom lepšie
Zvýšený radón v pôde sa vyskytuje zväčša v oblastiach s uránovými baňami. Jeho existencia vo Vyšnom Kubíne odborníkov prekvapila, tento jav spájajú s geologickým zložením Choča. „Zvýšené množstvo radónu sme namerali aj z druhej strany Choča, v Lúčkach," hovorí Pavol Adámek z úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
Ľuďom, ktorí chcú stavať, odporúča, aby si dali pozemok na výskyt radónu skontrolovať. Zisťovanie radónu v zemi alebo domoch robia špecializované firmy. Záujem o ich služby je v jednotlivých oblastiach Slovenska rôzny. „Niekde je radónový prieskum bežnou súčasťou dokumentácie pre stavebné povolenie," hovorí Juraj Vaník z firmy, ktorá sa zaoberá radónovým prieskumom.
Radónová mapa. Je len orientačná. Zistiť skutočné množstvo radónu v zemi môžu len individuálne merania.
Koľko to stojí
Nie všade však správu o výskyte radónu vyžadujú. „Väčšina úradníkov je neinformovaná. Nevedia, že ak niekto chce dostať stavebné povolenie, musí predložiť potvrdenie o vykonaní radónového prieskumu." Teoreticky, ak obyvateľ domu vážne ochorie a zistí, že zdravotné problémy mu spôsobil radón v podloží stavby, o ktorom nevedel, hlavným vinníkom sa stáva úradník. Mal totiž žiadať od dotyčného stavebníka potvrdenie o radónovom prieskume.
Verejnosť má tiež len obmedzené informácie, podľa nich riziko z radónu nie je u nás vysoké. Problému by mohol pomôcť radónový program, ktorý na Slovensku zatiaľ neexistuje. Aj preto záujemcovia nemôžu získať štátny príspevok na protiradónové opatrenia.
Firmy si za radónový prieskum pýtajú zhruba 170 až 500 eur. „Závisí od veľkosti pozemku alebo objektu a konkrétnej situácie," povedal Juraj Vaník.
Z histórie radónu
* s negatívnymi účinkami radónu sa ľudia stretávali dávno pred jeho objavením
* Paracelsus na počiatku 16. storočia popísal špecifickú "banícku" chorobu, ktorou trpeli baníci pracujúci v rudných baniach oboch strán Krušných hor
* medzi mladšími baníkmi spozoroval neobvykle vysokú úmrtnosť na pľúcne choroby,
banícka choroba bola nakoniec v 19. storočí stotožnená s rakovinou pľúc
* príčinná súvislosť medzi inhaláciou vysokých koncentrácií radónu a rakovinou pľúc bola štatisticky dokázaná epidemiologickými štúdiami
* ochrane baníkov sa začala venovať zvýšená pozornosť v 50. rokoch minulého storočia
* prvé merania radónu v domoch sa uskutočnili v polovici 50. rokov vo Švédsku (nevenovala sa im dostatočná pozornosť)
* závažnosť tohto problému vystúpila do popredia záujmu až začiatkom 80. rokov 20. storočia
* v Československu prebiehali tajné merania v Jáchymove a v typizovaných rodinných domoch Štart
ZDROJ: EDUARD GOMBALA: Radón vo vnútornom ovzduší budov
Môže spôsobiť rakovinu
Radón je rádioaktívny plyn. Uvoľňuje sa pri rozpade uránu, ktorý sa v malých množstvách nachádza takmer vo všetkých pôdach a horninách. Úroveň radónu v pôdnom vzduchu súvisí s geologickým podložím.
Problémy s radónom majú Česi. Spôsobuje to vysoký obsah uránu v starých kryštalických horninách, ktoré tvoria krajinu. Na Slovensku prevládajú mladšie geologické útvary, tie toľko uránu a rádia neobsahujú.
Hlavnými zdrojmi radónu je pôdny vzduch, stavebné materiály a voda. Nebezpečným pre človeka sa plyn stáva, keď preniká do domu. Dnu sa dostane akýmkoľvek otvorom medzi domom a podložím.
Rozpadá sa na častice, tie sa vznášajú vo vzduchu ako aerosoly. Dlhodobé vdychovanie rádioaktívnej látky poškodzuje pľúca a môže vyvolať rakovinové ochorenia. Po fajčení je radón druhým najrizikovejším faktorom vzniku rakoviny pľúc.
Najúčinnejšími zbraňami na zníženie koncentrácie radónu v budove je časté vetranie, špeciálne izolácie a stavebné materiály.