Dieťa v roli pacienta: Rozdáva aj facky

„Detský pacient má citlivú dušu. Keď si ju získate, máte vyhrané," tvrdí pediatrička Helena Škerliková.

Helena Škerliková.Helena Škerliková. (Zdroj: ARCHÍV (HŠ))

* S akými problémami chodia v tomto období najčastejšie za vami malí pacienti?

- S príchodom jesenného, chrípkového obdobia narastá počet detí s akútnym ochorením horných dýchacích ciest. Detičky prichádzajú s vodnatým výtokom z nošteka, pokašliavaním, bolesťami hlavy a hrdla. V popoludňajších a večerných hodinách sa pridruží aj zvýšená teplota. Pri týchto vírusových ochoreniach stačí podávať malému pacientovi hodne tekutín, viac vitamínu C, pomôžu kvapky do nosa a od kašľa a fyzický odpočinok. Akútna fáza vírusových ochorení odznie do piatich až šiestich dní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

* Zmenila sa skladba ochorení detí oproti časom, kedy ste v pediatrii začínali?

- Svoju pediatrickú prax som začínala pred viac ako 30 rokmi. Tak, ako sa skvalitňovala diagnostika ochorení, podmienky životného prostredia a napredoval vývoj očkovacích látok proti infekčným ochoreniam, sa mení aj skladba chorôb.

Po zavedení povinného očkovania vymizli pomerne závažné ochorenia ako osýpky, infekčný zápal príušnej žľazy, ktorého komplikácie boli nebezpečné najmä pre chlapcov. Vytratili sa aj vrodené vývojové chyby novorodencov, ak matka počas tehotenstva prekonala napríklad rubeolu. Je to výsledok skvalitnenia prenatálnej diagnostiky.

Naopak vo veľkej miere vzrástli alergie, astma a senná nádcha. Tieto ochorenia sa samozrejme vyskytovali aj pred tridsiatimi rokmi, no dnes ich vieme pomenovať a hlavne kvalitnejšie liečiť.

SkryťVypnúť reklamu

* Ako si spomínate na začiatky svojej lekárskej praxe, čo sa zmenilo alebo naopak, pretrvalo?

- Začínala som na juhu Slovenska v štátnej ambulancii "sídliskového typu", v akej pracujem aj teraz. S tým rozdielom, že dnes mám súkromnú ambulanciu. O niečom takom sa mi v socializme ani nesnívalo.

Čo pretrvalo? Našťastie, veľmi dobre prepracovaná koncepcia pediatrie, ktorú nám závideli a môžu závidieť iné štáty. Konkrétne mám na mysli preventívne zameranie pediatrie, čiže pravidelné preventívne prehliadky, povinné očkovanie. A čo ma zvlášť teší, že po zmene režimu pretrvali v kolektívne detských lekárok a zdravotných sestier veľmi dobré medziľudské vzťahy.

* Každý lekár má svoje metódy, postupy. Aké preferujete v prístupe k chorým deťom vy?

SkryťVypnúť reklamu

- Detský pacient má veľmi vnímavú a citlivú dušu. Ak ju dokážete „podchytiť", tak ste vyhrali. Mám rada skôr individuálny prístup k malému pacientovi. Ak to niekedy nejde po dobrom, zvýšim aj hlas a nahodím prísnu tvár. Neverili by ste, ale vo väčšine prípadov to zaberie a potom sme už zasa kamaráti. Osvedčila sa mi aj odmena vo forme omaľovánok, tetovačiek, vitamínových cukríkov. To však len pri vzornom správaní sa pri vyšetrení.

Ak prídu na vyšetrenie súrodenci a menší je "negativista" a odmieta vyšetrenie, vyšetrujem ich spoločne. Väčšinou platí, že „aj ja som veľký a neplačem".

* Zmenil sa za tie roky prístup rodičov k chorým deťom?

- Asi áno. Žiaľ, aj keď si to možno nechceme priznať, režim v ktorom žijeme, núti meniť postoj rodičov k deťom. Nielen chorým, ale aj zdravým. Za socializmu existovali detské jasle, kde sa odložili už polročné bábätká. Tak dlho totiž trvala platená materská dovolenka, po nej matka musela nastúpiť do práce. Vypisovala som oveľa viac takzvaných očeriek ako v dnešnej dobe. Bolo to nutné zlo tej doby.

Jasličky sa zrušili a matky zostávajú na materskej dovolenke do dvoch až troch rokov. Obdobie do troch rokov je veľmi dôležité pre citový vývoj dieťaťa, dozrieva tiež jeho imunitný systém. Až po tomto období je vhodné dieťatko zaradiť do kolektívu.

Doba je však hektická i dnes, väčšinou zostávajú doma s chorým dieťaťom mamičky, aj keď občas sa obetuje aj otec. Ale zasa desať dní, čo je platený čas pri ošetrení chorého člena rodiny, je krátka doba na úplné vyliečenie dieťaťa. Antibiotická liečba trvá sedem až desať dní, potom by mala nasledovať rekonvalescencia aspoň desať dní. To sa samozrejme nedá dodržať, ak nemáte po ruke zdravú a nezamestnanú starú mamu.

Stretávam sa aj s prípadmi, keď choré dieťa rodičia vozia k opatrovateľke. Asi majú na to svoje dôvody, ale choré dieťa potrebuje mať zvlášť pri sebe svoju mamičku alebo ocka.

* Stretli ste sa v praxi s nejakou ojedinelou chorobou u pacienta?

- Raritných prípadov bolo v mojej praxi veľa. Z profesionálneho hľadiska sa rada podieľam na riešení ojedinelých diagnóz. Aj keď rozlúsknutie takéhoto orieška je tímová práca na vyšších odborných pracoviskách a ja som len veľmi malý článok v celom reťazci.

Prípadov so smutným koncom som, našťastie, zažila veľmi málo. No spomienka na ne stále bolí. Tých šťastnejších je viac, len jeden z toho množstva: Jedenapolročné dievčatko sa často dusilo, modrelo, malo častý zápal hlasiviek. Bola viackrát odborne vyšetrená, no nedarilo sa nám prísť na príčinu takýchto stavov. Nakoniec sa pri laryngoskopickom vyšetrení v celkovej anestézii našiel zdroj problémov. Vchod do hrtana zužoval takzvaný hemangiom -výrazné zmnoženie ciev. Dievčatko podstúpilo v Čechách operáciu a následne liečbu. V súčasnosti už chodí do prvej triedy a teší sa dobrému zdraviu.

* Ktoré z nepovinných očkovaní deťom odporúčate a prečo?

- Názory na očkovanie sa v dnešnej dobe rôznia. Mojím životným krédom je Ži a nechaj žiť aj druhých. Myslím si však, že moja 33-ročná prax ma oprávňuje vyjadriť sa k tejto téme. Som za očkovanie u detí. S očkovaním detí proti chrípke s chronickým ochorením dýchacích ciest mám u väčšiny veľmi dobré výsledky. Tým, ktorí mali zdravotné problémy aj po očkovaní, odporúčam homeopatické lieky a prípravky na podporu imunity.

Odporúčame očkovanie proti žltačke A u detí od troch rokov, proti kliešťovej encefalitíde a rakovine krčka maternice u dospievajúcich dievčat.

* Aké najväčšie pokroky sa v pediatrii udiali?

- Je toho veľa. Veľmi ma však tešia výborné výsledky pri liečení malých onkologických pacientov. Aj keď je to veľmi, veľmi ťažké obdobie pre dieťa a jeho rodičov, väčšina prípadov končí dobre.

* Spomeniete si na nejaké úsmevné príbehy z ambulancie?

- S deťmi nie je o zábavu núdza. Vyšetrovala som napríklad už aj pod vyšetrovacím stolom. Jeden malý "negativista" nechcel vyliezť. Pre jedného malého šarvanca som chodila do čakárne s vozíčkom na kolieskach, lebo ináč nechcel vojsť.

Jedno trojročné dievčatko sa ma spýtalo, či som doktorka Quinová, o tých škaredých slovách, pri ktorých sa aj vlastní rodičia malého nespratníka červenali, nebudem hovoriť. Za všetky jedna naozaj exkluzívna facka, ktorú som dostala od trojročného prcka. Uštedril mi ju za to, že som sa rozhodla urobiť mu preventívnu prehliadku.

* Odporúčate pacientom aj liečebné metódy našich starých mám?

- Som zástancom alternatívnej medicíny. Voda a soľ dokážu robiť pri vírusových ochoreniach zázraky a sú vždy po ruke. Odporúčam i bylinkové čaje, pokiaľ pacient nie je alergik. Som za prevenciu, homeopatiu a lieky na prírodnej báze. Antibiotiká nepredpisujem rada. Treba nájsť príčinu ochorenia, tú odstrániť. Potom si obranný systém tela pomôže aj sám.

* Prečo ste sa rozhodli byť pediatričkou?

- Od základnej školy, kedy som prestala chcieť byť pani učiteľkou, som túžila stať sa detskou lekárkou. Mám veľmi rada deti. Svoju prácu beriem ako poslanie, nie povolanie.

Ak by som sa mala ešte raz rozhodnúť, čím chcem byť, stanem sa detskou lekárkou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 200
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 336
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 856
  4. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 662
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 324
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 062
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 761
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 503
  1. Nika Göthová: "Všetko, všade, naraz" nie je multiverzum od Marvel. Našťastie.
  2. Vladimír Bojničan: Konzervatívna postfaktická schizofrénia v priamom prenose
  3. Ladislav Boršoš: Konkláve v STVR…
  4. Jakub Cipko: Ak nechcete Matoviča, treba začať robiť!
  5. Ivan Mlynár: Robo, panebožečoťatonapadlo ? Čo to bolo za zostavu v tom Kremli…...mamamia.
  6. Štefan Hrodek: Život v obchoďáku
  7. Ivan Čáni: Robert Fico písal Kaji Kallasovej.
  8. Julius Kravjar: Obmedzená suverenita alebo Kto chce biť, palicu si nájde
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 825
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 753
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 415
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 9 660
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 682
  6. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 8 230
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 858
  8. Ján Chomík: Liek na nespavosť 6 847
  1. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  2. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  3. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  4. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  5. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  7. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  8. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

V Lomnej si prišli na svoje všetky vekové kategórie.

V Lomnej povýšili latku znovu vyššie.


Podpis zmluvy

Stredoslovenská energetika (SSE) a spoločnosť FUERGY uzatvorili strategickú spoluprácu a prinášajú na trh inovatívne smart energetické riešenie – Infimeo.


Baktériu, ktorá spôsobuje mor včelieho plodu, zničí iba oheň.

Ovplyvní to zrejme medársku sezónu.


Kysucké Nové Mesto (v zelených dresoch) zdolalo po Zubrohlave aj Oravské Veselé.

Zubrohlava prehrala v Medzibrode.


  1. Nika Göthová: "Všetko, všade, naraz" nie je multiverzum od Marvel. Našťastie.
  2. Vladimír Bojničan: Konzervatívna postfaktická schizofrénia v priamom prenose
  3. Ladislav Boršoš: Konkláve v STVR…
  4. Jakub Cipko: Ak nechcete Matoviča, treba začať robiť!
  5. Ivan Mlynár: Robo, panebožečoťatonapadlo ? Čo to bolo za zostavu v tom Kremli…...mamamia.
  6. Štefan Hrodek: Život v obchoďáku
  7. Ivan Čáni: Robert Fico písal Kaji Kallasovej.
  8. Julius Kravjar: Obmedzená suverenita alebo Kto chce biť, palicu si nájde
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 825
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 753
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 415
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 9 660
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 682
  6. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 8 230
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 858
  8. Ján Chomík: Liek na nespavosť 6 847
  1. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  2. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  3. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  4. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  5. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  7. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  8. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu