DOLNÝ KUBÍN.Pani Eva oslovila realitnú kanceláriu, chce predať byt. Za sprostredkovanie služby mala zložiť zálohu. To sa jej nepáči. „Brat tiež predával pred dvomi mesiacmi byt a realitka od neho žiadnu províziu nechcela," vraví Dolnokubínčanka.
Odborníčka na predaj a kúpu nehnuteľností hovorí, že s podobnými prípadmi sa stretáva často. Ľudia vraj musia počítať s tým, že obchodník neurobí niečo zadarmo. Na všetko ale musí byť doklad.
Príklad
Majiteľ príde do realitnej kancelárie predať byt, chce zaň napríklad 33-tisíc eur. Kancelária zvýši cenu a nehnuteľnosť ponúkne za 40-tisíc eur. Kupujúceho presvedčí, aby podpísal zmluvu len na 33-tisíc eur. Vyhovorí sa, že majiteľ nechce odviesť daň z príjmu alebo že chce skryť peniaze pred partnerom. Kupujúci súhlasí, predávajúci nič netuší. Na kúpnej zmluve má toľko, koľko chcel. Kupujúci tému dodatočne neotvára, aby neprezradil manželke, že zaplatil o sedemtisíc eur viac. Vypomstí sa mu to, ak bude chcieť byt predať. Odvedie vyššiu daň z príjmu.
Je to podvod
Takýto postup je podľa Márie Žondovej neprípustný. „Maklér síce zostane v očiach ľudí dobrý, pretože nezobral províziu, ale v skutočnosti prišiel nezákonne k niekoľkým tisíckam eur. Je to daňový podvod, za ktorý môže byť dotyčný trestne stíhaný," hovorí realitná maklérka.
Každá spoločnosť by mala predajcovi nehnuteľnosti vystaviť doklad na to, že zobrala províziu. Na kúpnej zmluve musí uviesť takú sumu, za akú nehnuteľnosť naozaj predáva.