NÁMESTOVO. Prvá októbrová sobota ráno. V areáli kostola sa schádza skupina desiatich nadšencov. Dobrodružná cesta pod zelený trávnik začína o štvrť na desať.
Na prvého pol metra stačia rýle a lopaty. Dvadsať centimetrov hrubá betónová platňa si žiada zbíjačku. Nasledujú dobré dva metre hliny. Kto hľadá, nájde. O štvrtej popoludní, po takmer siedmich hodinách driny, vchádzajú do zabudnutých pivníc.
„Bol to zážitok, aj keď dnu nebolo nič, iba sutina," hovorí Marián Bránický. „Objavili sme tam tri miestnosti. Z prvej, s rozmermi 7,5 krát štyri metre, sa cez priečnu chodbu prechádza do druhej, menšej, tá má približne tri krát štyri metre."
Po dokumentácii pivnice opäť zasypali.
Tajomné podzemie
Nápad odkryť pivnice súvisí so snahou iniciatívy Námestovo-inak nájsť v meste vhodné priestory pre múzeum. O podzemných miestnostiach sa toho veľa nevie.
„Starí Námestovčania tvrdia, že ich postavili Židia ako sklad potravín pre prípad vojny," hovorí Marián Bránický. „Hovorí sa aj o podzemných chodbách, no zrejme to budú len fámy. Jedna mala spájať pivnice s bývalou synagógou, druhá dokonca so židovským cintorínom. Žiadny náznak chodieb sme však nenašli."
Múzeum by veľa nestálo
Aktivisti sú presvedčení o tom, že pivnice sú ako stvorené pre mestské múzeum, ktoré v Námestove chýba. „Priestory nie sú malé. Klenby sú v poriadku, je tam sucho. Stačilo by ich prehĺbiť, vyčistiť, položiť tam dlažbu a zaviesť klimatizáciu kvôli stálej vlhkosti. Nemyslím si, že by na to bolo treba extrémne veľa peňazí," povedal Bránický.
Gro budúcej expozície je jasné - všetko o meste a ľuďoch, ktorí v ňom žili. Pivnice ostatnú zasypané minimálne do jari. Ich ďalší osud je v rukách novej samosprávy a farského úradu, na ktorého pozemku ležia.
Samozrejme, do múzea ľudia nebudú chodiť po rebríkoch. Dnu sa bude vchádzať pôvodným vchodom od oporného múru pod kostolom.