MÚTNE. Zhruba osemdesiatim deťom hrozí, že im zatvoria škôlku. Obec údajne nemá peniaze na jej prevádzkovanie, zamestnanci stále čakajú na augustové výplaty.
Do roboty chodia zadarmo
Problém sa ťahá od mája. Štát vtedy priškrtil samosprávam prídel financií z podielových daní. Časť z nich má slúžiť na fungovanie materských škôl a školských stravovacích zariadení.
Len minulý týždeň dostali zamestnanci mútňanskej škôlky a školskej jedálne mzdy za júl. Z balíka peňazí vystačilo už len na augustové odvody a zaplatenie základných nákladov na prevádzku materskej školy. Čo bude ďalej, pracovníci netušia. „Stále veríme, že sa to nejako napraví a výplaty dostaneme," povedala učiteľka materskej školy.
Predsedníčka odborov školy sa učiteľkám, kuchárkam aj upratovačkám čuduje, že pracujú už niekoľko týždňov zadarmo. „V inej škole by sa asi zbalili a neprišli by dovtedy, kým by nedostali peniaze, ktoré im patria." Poškodení zamestnanci uvažovali už aj o tom, no napokon sa rozhodli zostať. „Nevyriešili by sme tým nič, odskákali by si to ešte aj deti a rodičia," povedala jedna zo zamestnankýň.
Ak nebudú peniaze, nebude škôlka
Zamestnanci poslali protestný list riaditeľke základnej školy a šéfke tamojších odborov. „Problém je v tom, že základná škola síce je zamestnávateľom týchto ľudí, ale len administratívne. Škola je priamo financovaná ministerstvom školstva, peniaze na škôlky a jedálne dostáva obec," vysvetlila riaditeľka Jana Murínová. Ak teda obec nepošle z pridelených podielových daní časť peňazí vedeniu školy, to nemá zamestnancov z čoho vyplatiť a nemá ani na prevádzkovanie školských zariadení.
Murínová sa obáva, že ak sa v nasledujúcich týždňoch nezlepší finančná situácia, škôlke aj jedálni so 150 stravníkmi hrozí zatvorenie.
Prečo obec mešká s platbami a čo chce urobiť pre zachovanie materskej školy i školskej jedálne sme sa chceli opýtať starostky Márie Juríčkovej. V čase našej návštevy však na obecnom úrade nebola a nepodarilo sa nám s ňou spojiť ani telefonicky. Nezdvíhala telefón.