RABČA. Rabčania sa pomaly spamätávajú z minulotýždňových povodní. Rozbúrená Polhoranka strhla 1. septembra jeden z dvoch mostov. Nový bude stáť približne 260-tisíc eur.
Je to ďaleko
„Väčšinou sme chodievali týmto mostom," hovorí Mariana Brišáková s pohľadom upretým na ruiny mosta nakopené na brehu Polhoranky. „Bývame v strede ulice, nám je viac-menej jedno, ktorým prejdeme. Ale tí, čo bývajú vyššie, to majú dosť ďaleko."
Rabčania bývajúci Za vodou využívali most cestou do práce, do kostola. K druhému mostu to majú ďaleko, obchádzkou sa cesta predĺži o viac ako dva kilometre. „Mali sme to bližšie i k autobusovej zastávke, aj lístok nás vyšiel lacnejšie. Teraz musíme prejsť do centra a nastúpiť na autobus tam," povedala Margita Raticová. Kedysi mala pred domom lavičku. Tú strhla voda vlani.
Škoda zatiaľ vyčíslená nie je
Spadnutý most bol postavený v 70. rokoch minulého storočia. Vyčísliť škody je ťažké. „Takáto železobetónová stavba môže stáť od 260-tisíc do 300-tisíc eur," hovorí starosta Dušan Ratica.
Uplynulý týždeň si pozreli brehy Polhoranky vojaci. Spadnutý most nahradia dočasne vojenským. Obec vybuduje nové piliere, staré by záťaž nevydržali. Samospráva dnes čaká už len na povolenie ministra obrany na prevoz a výstavbu nového mosta.
V dedine je stále vyhlásený druhý stupeň povodňovej aktivity. Odvolaný bude až vtedy, keď škody po povodni obec odstráni.
Opraviť treba aj druhý
Obec si dala vypracovať štúdiu na nový most, mal by stáť viac ako 260-tisíc eur. „Toľko nemáme, budeme musieť požiadať o pomoc štát."
Projektant si prezrel aj druhý most, ktorý je v súčasnosti jedinou prístupovou cestou k ulici Za vodou. Tri povodne narušili aj jeho železnú konštrukciu. Projektant odporučil most podmurovať a zdvihnúť aspoň o pol metra. „Prietok už na súčasné lejaky nestačí. Pri prvej povodni tiekla voda po moste," povedal starosta.