PÁRNICA. „Náš pes nezabreše, ako je rok dlhý," povedala Párničanka Zdenka. „Keď zbadá ježka, breše o sto dušu ako besný. Bezmocne, lebo na ježka skrúteného do klbka môže brechať aj hodinu."
A tak s manželom na striedačku vynášajú ježka za plot. V hrubých rukaviciach, no keď nie sú poruke, poslúži aj detská čižma. Ježko chodí na návštevu pravidelne dva-trikrát do týždňa, a to nielen v noci.
„Jež východný nie je pre človeka nebezpečný," povedal zoológ Oravského múzea Dušan Karaska. „Neviem o prípade, že by prenášal nejaké choroby čiže ani besnotu nie. Má blchy, no prežijú iba na ňom. Keď sa bráni, môže človeku prepichnúť kožu bodlinami alebo ho pohrýzť."
Odporúča preto navliecť si hrubé rukavice a zákonom chráneného ježka odniesť preč. V podstate kdekoľvek, len nie na cestu. Keďže sa od strachu schováva do klbka, pod kolesami áut nemá šancu. A to by bola škoda, lebo je nielen neškodný, ale aj užitočný. „Živí sa drobnými bezstavovcami, hmyzom, slimákmi a dážďovkami. Dokáže zožrať hady, jašterice, hlodavce, drobné uhynuté zvieratká aj vajíčka."
Dušan Karaska priznáva, že obmedziť neželané ježkove návštevy môže byť ťažké. „Je malý a dokáže prejsť aj cez drobnú štrbinu medzi plotom a zemou."
Teraz, začiatkom jesene, má ježko mladé. Aj preto ich je viac. Nakoniec, dobrá správa pre párnickú rodinku: čoskoro sa zahrabe do lístia, kopy konárov alebo medzi kamene a zaspí.