Štvrtok, 8. jún, 2023 | Meniny má Medard

Tisíc päťsto kilometrov od mora

Nad Tvrdošínom sa rozhostilo anglické počasie. Prvé skupinky muzikantov sa neisto schádzajú na priečelí budovy. Za okennou výplňou vykukuje zaprášený transparent s úderníckym heslom: „Cez prekážky vpred k veľkým víťazstvám."

Monacký prístav.Monacký prístav. (Zdroj: MARTIN KOLEJÁK)

Kultúrnym domom Javor sa nesie čulá obchodnícka vrava. Štvrtkový predaj lacného textilu neznámeho pôvodu láka všetkých šetrných okoloidúcich.

Via Oravia

Prázdny bardejovský autobus prichádza pred štvrtou popoludní. Torzo dychovky Tvrdošanka vystupuje na palubu korábu, ktorý sa zakrátko stane pre všetkých druhým domovom. Zvyšok roztratených synov hudobných múz nastúpi v Ružomberku, Žiline, Považskej Bystrici. A ešte mažoretky. Tie z Turca. Nedočkavo prekračujúce na vlakovej stanici vo Vrútkach. Svojím pritlmeným šumom a bezstarostným smiechom zaplavia počas ďalších piatich dní útroby živého autobusu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Cieľ výpravy, juhofrancúzske Bagneres de Lunchon, je vzdialené 2200 kilometrov. Zahalené v hmlách na úpätí horských masívov Pyreneí. Hodinu pred polnocou prekračujeme hranicu s Rakúskom. Okolie ciest a krajiny sa zdá až podozrivo sterilné. Žiadne odpadky, ani nič, čo by nasvedčovalo prítomnosti ľudí. Na kritickú redukciu osobného komfortu v autosedačkách si telo zvyká ťažko. Keď o tretej nadránom zastavujeme vo Villachu, uvedomujem si, že som zatiaľ nezažmúril oko. O tri hodiny bezduchého bdenia neskôr: benzínová pumpa v talianskej Padove.

Cestovná apatia trvá

Verím, že ma čistý bezoktánový vzduch konečne uspí. Hor sa do bezvedomia. Po nebadanom spánku precitám do hlbokého rána na autostráde smer Janov. Popri diaľnici sa nenápadne vinie Via Aurelia - relikt rímskej republiky. Kľúčová dopravná tepna krajiny viedla celým Apeninským polostrovom. Svojím pôvodným určením mala slúžiť ako komunikácia umožňujúca rýchly transport vojenských jednotiek po ríši. Od toho sa odvodila jej šírka dimenzovaná na 15 stôp, čo umožňovalo jazdu dvoch popri sebe idúcich konských povozov.

SkryťVypnúť reklamu

Dnešné industriálne vyspelé a bohaté severné Taliansko je zaujímavé predovšetkým svojím kontrastným postavením v porovnaní s južnými oblasťami. Povrch krajiny je posiaty kvantom horských tunelov, ktorých súhrnná dĺžka azda prevyšuje celú diaľničnú sieť Slovenska.

Veľké malé Francúzsko

Blížime sa k francúzskym hraniciam. Je piatok a dopravné kolóny pripomínajú exodus. Tentokrát ide o dovolenkový. Pracujúca trieda sa vracia z vakácií ako v jednom šíku. Ten sa v poslednom talianskom mestečku zabodne do prvej väčšej križovatky zo všetkých strán. Našťastie, odbočujeme na výpadovku smer Menton, ale v poslednom okamihu zazrieme, ako bezradná dopravná policajtka regulujúca zápchu hádže svoj klobúk hystericky o zem.

Ligúrske more, obmývajúce brehy Talianska, strieda na druhej strane tunela Azúrové pobrežie. Svedomitý pozorovateľ zaregistruje miernu zmenu zafarbenia vody, ktorá sa zo svetlozelenej mení na blankytnú.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka byrokratickým predpisom o hromadnej preprave musí náš dopravca absolvovať okrem pravidelných malých prestávok aj jednu veľkú - deväťhodinovú. Tá sa prezieravo naplánovala v Mentone. Pohraničné mesto je prvou perlou Francúzskej riviéry kráčajúcou v tieni blízkeho Monaka. Jeho dnešnú tvár mu vtlačila britská a ruská šľachta, pre ktorú sa v 19. storočí stalo obľúbeným letoviskom.

Svedectvom zašlých čias je pravoslávny chrám tvoriacu jednu z dominánt pahorku nad pobrežím. Povaha ľudí a genius loci miesta priamo kopírujú francúzsko-talianske pomedzie. Ruka v ruke sa tu snúbi galský patrio-tizmus v podobe zahľadenosti do seba a apeninský naturel známy notorickou neusporiadanosťou, až chaosom. Pokiaľ ide o francúzske nešváry, je to predovšetkým neznalosť cudzích jazykov, čo okato odporuje skutočnosti, že hovoríme o frekventovanej turistickej destinácii.

Siesta na riviére

Za touto zvláštnosťou sa neskrýva nič iné, len neliečený veľmocenský komplex. Komplex z toho, že sa Francúzsko nikdy nestalo svetovou veľmocou, hoci na to, v kľúčovom období 15. a 16. storočia, malo spomedzi európskych krajín najlepšie predpoklady. Zvíťazilo však akési sebauspokojenie a globálny koloniálny primát uchopilo do svojich rúk Anglicko, ktoré ho držalo pevne až do prvej svetovej vojny.

A čo sa týka talianskeho rukopisu, ten je prítomný vo všetkých reštauráciách. Siesta na Francúzskej riviére vyzerá tak, že pohostinstvá servírujú jedlá napoludnie, a potom až od siedmej hodiny večer. V prípade, že nevedomky prekročíte prah reštauračného zariadenia popoludní, nebuďte prekvapení, ak sa na vás obsluha podráždene osopí, prípadne vám zatvorí dvere rovno pred nosom.

Miestny zvyk nám popísal jediný plážový barman hovoriaci po anglicky: „Teraz sa nikde nevarí. V celom meste. Iba sendviče." Napriek uvedenému, Menton, a jeho pobrežie obzvlášť, je mimoriadnym miestom, z ktorého sa nám hodinu pred polnocou len veľmi ťažko odchádzalo späť do sedadiel autobusu.

Russian beauty

Je sobota, pol deviatej ráno, a hudobníci s mažoretkami si na odpočívadle bolestivo rovnajú cestovaním znivočené končatiny a svalstvo. Cieľ spoločnej výpravy je vzdialený len 23 kilometrov. Bagnere de Lunchon, ktoré sme si zjednodušene nazvali „lančmít", je ospalým podhorským mestečkom, v ktorom akoby zastal čas.

Do obrazu nás uvedie miestny sprievodca Viktor. Cez zimu sa počet obyvateľov zvýši až tridsaťnásobne, na stotisíc. Lunchon je vyhľadávané lyžiarske stredisko s nemej známymi horúcimi termálnymi prameňmi. Počas leta sa mesto preberá z letargie iba v dvoch prípadoch: ak ho križuje pelotón Tour de France alebo pri príležitosti Festivalu kvetín. Slovenská oravsko-turčianska expedícia je tu pre ten druhý dôvod.

Pochod mestom

Prehliadka vo veľkom štýle je stanovená na nedeľu. Sobotňajší cvičný pochod mestom dáva všetkým možnosť, aj keď len vizuálne, zoznámiť sa aj s ostatnými výpravami. Brazílčanky, Tahiťanky, Slovenky, Bulharky. A nad tým všetkým, šestica ruských námorníčok z Nižného Novgorodu s nohami dlhými až po zem.

Na obed v spoločnom stane servírujú baranie mäso nasladko. Práve vďaka pokrmu premýšľam o vratkom multikultúrnom charaktere krajiny, ktorá je už vyše dvoch storočí odkresťančená. Baraninu totiž zhodne a bez výhrad konzumujú kresťania, moslimovia i židia. Možno však ide len o čaro nechceného a šéfkuchárovo rozhodnutie.

(bon)Žúr

Francúzi sa vedia baviť vo veľkom štýle. Pompéznosť a okázalosť má v krvi aj mestečko s troma tisíckami obyvateľov. Konské sprievody, kvetinové alegorické vozy, súbory z troch kontinentov, a medzi nimi, Tvrdošanka hrajúca do maršu Turčianskym mažoretkám. Hudba a pochodujúce dievčatá v uniformách imponovali mužom všetkých vekových kategórií. Napriek pôvodným plánom usporiadateľov opúšťame Lunchon už v nedeľu večer. Muzikanti sa musia v stredu ráno hlásiť v zamestnaniach, fabrikách. Na Slovensku sa čas zatiaľ nezastavil.

Dlhú prestávku sú šoféri povinní absolvovať aj cestou domov. Navštívime mestský štát Monako. Naše strohé poznatky o miestnych reáliách sme získali z priamych prenosov efjednotky. Napriek všadeprítomným mastným cenám, fotenie (s výnimkou kasín) a obdivovanie zatiaľ v kniežatstve nespoplatnili. Preto si pasieme oči na tyrkysových prístavoch a hádame, ktorá loď asi patrí Abramovičovi. Náš autobus čaká v Mentone, 20 minút cesty miestnou lokálkou. Čo je posledná šanca ochutnať slanú vodu, prípadne si v nej aj zaplávať.

Právo a poriadok

Motorizovaný katafalk s meravými telami prekračuje rakúsko-slovenskú hranicu v utorok o 9:30. Cestovná nemoc už zhubnými symptómami nakazila celú posádku. Človek by radšej stál, ležal, bežal, len aby nesedel. Štyri noci v autobuse majú svoje trýznivé čaro.

Na samom prahu brány našej odysei, neďaleko Oravy a Turca, pred žilinským hypermarketom, vyšliapli si na nás verejní činitelia. Na hodinu nám zrekvirovali šoféra, ktorého vypočúvali vo svojej dodávke. Po hĺbkovej kontrole sa vodič vrátil s 60-eurovou pokutou. Za čo, som nepochopil. Azda pre tých štyri a pol tisíc bezpečných kilometrov tam a späť. Či len tak, lebo pršalo. Tak či onak, nevdojak sa mi v pamäti vynoril veselý bonmot českého expremiéra Miloša Zemana. Podľa neho je v každom prípade desať percent štátnych zamestnancov neschopných a lenivých, a jediné, čo si zaslúžia, je vyhodiť.

15:14 - Tvrdošín. Za kinom Javor je štvrtok. Dážď, blšák, aj prekážky na ceste k veľkým víťazstvám.

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Aj vaše dieťa sa môže veľmi jednoducho nakaziť parazitmi.
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 4. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 6. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 1. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
 2. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 3. Super zábava, super deň
 4. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 6. Čo priznali rodičia?
 7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 8. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 020
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 148
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 7 452
 4. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 740
 5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 953
 6. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 5 689
 7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 689
 8. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 138

Blogy SME

 1. Jozef Varga: Accept mi celkom sedia
 2. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Chtelnica
 3. Jan Pražák: Samota ve dvou
 4. Ľuboš Vodička: Pohanské Pohansko pri Břeclavi
 5. Vlasta Sedláková: Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej sme urobili krásny kríž. Nikto sa o tom nemal dozvedieť.
 6. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (3.)
 7. Ivan Čáni: Naozaj sú Matovičove „atómovky“ len obyčajné blbosti?
 8. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 1.
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 15 045
 2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 9 617
 3. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 659
 4. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 801
 5. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 816
 6. Martin Sukupčák: Barbari na Slovensku 6 797
 7. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 6 244
 8. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 720
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Inciátori akcie, ktorí sa rozhodli pomáhať.

Medzi tridsiatkou darcov bolo aj devať nováčikov.


2 h
Patrik Jevoš (v bielom drese) odohral za Slovensko už šesť zápasov.

Odchovanec námestovského futbalu prestúpil na Liptov v roku 2021.


17 h
Ukradnuté bicykle vrátili majiteľovi.

Páchateľov pomohli usvedčiť kamery.


19 h
Dievčenská spevácka skupina z Hladovky.

Folkloristi súťažili v štyroch kategóriách.


Radka Hadová 19 h

Blogy SME

 1. Jozef Varga: Accept mi celkom sedia
 2. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Chtelnica
 3. Jan Pražák: Samota ve dvou
 4. Ľuboš Vodička: Pohanské Pohansko pri Břeclavi
 5. Vlasta Sedláková: Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej sme urobili krásny kríž. Nikto sa o tom nemal dozvedieť.
 6. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (3.)
 7. Ivan Čáni: Naozaj sú Matovičove „atómovky“ len obyčajné blbosti?
 8. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 1.
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 15 045
 2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 9 617
 3. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 659
 4. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 801
 5. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 816
 6. Martin Sukupčák: Barbari na Slovensku 6 797
 7. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 6 244
 8. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 720
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu