Dvadsať centimetrov hrubé múry, tridsaťcentimetrové zateplenie, slnečné kolektory, špeciálny systém cirkulácie tepla a predpokladaná 40-percentná úspora na energiách. Dokončený je prvý nízkoenergetický bytový dom na Slovensku.
TVRDOŠÍN. Pilotný projekt v hodnote približne 500-tisíc eur financovaný štátom je po troch rokoch hotový. Výstavbu nízkoenergetického domu iniciovalo ministerstvo výstavby. Návrh aj projekt pripravovala Slovenská technická univerzita v Bratislave. „V zime a v prechodných obdobiach treba na Orave oveľa viac kúriť, ako v iných oblastiach Slovenska. A keďže je cieľom projektu dokázať, že vieme urobiť bytový dom šetriaci energiu, toto bola najvhodnejšia lokalita," hovorí Anton Puškár, vedúci Katedry konštrukcií pozemných stavieb na stavebnej fakulte STU Bratislava.
Energetické komponenty
Jeden meter štvorcový vyšiel asi 930 eur aj napriek energetickým vylepšeniam. Taká istá plocha, v klasickej bytovke vo väčších slovenských mestách vyjde asi 1330 eur, v Bratislave ešte viac. Sú tu slnečné kolektory, drevené okná s trojsklom, kvalitná tepelná izolácia, špeciálne uchytávané balkónové konštrukcie.
Jedinečnosťou sú tiež tak-zvané rekuperačné jednotky. Tie budú zabezpečovať, aby teplo, ktoré bude z bytu odchádzať, ohrievalo vchádzajúci vzduch. „Úspora na energiách by mala byť 40 až 70-percentná v porovnaní s klasickými bytovými domami," povedal Puškár.
Spotrebu budú sledovať
Odborníci z bratislavskej univerzity urobia onedlho prvý energetický audit. V zime budú monitorovať vnútornú teplotu, vlhkosť, vnútornú povrchovú teplotu, v lete budú hlavným bodom sledovania slnečné kolektory a ich ohrievanie vody. Spotrebu energie v bytovke budú sledovať na metri štvorcovom a porovnávať ju so spotrebou v klasických bytových domoch.
Nájomcovia sa do troch dvojizbových a troch trojizbových bytov budú môcť nasťahovať do mesiaca. „Záujem je veľký, rozhodovať bude viac kritérií. Dôležité je ich ekonomické postavenie, aby sa z nich po čase nestali neplatiči," hovorí primátor Ivan Šaško. Výšku nájmu zatiaľ mesto neurčilo, bude však vyšší ako v klasických bytových domoch. Ľudia však ušetria na energiách.