DOLNÝ KUBÍN. Špeciálna základná škola pre žiakov s telesným postihnutím na Matúškovej ulici privítala na prahu nového školského roka 52 žiakov v deviatich ročníkoch vrátane prípravného ročníka a triedy pre autistov.
Kapacita školy nestačí
Do školy chodia deti vo veku od šesť do 18 rokov, s výnimkou chlapca z Komjatnej všetko Oravci. Jedni budú dochádzať denne, iní cez týždeň ostanú na internáte domova sociálnych služieb.
„Záujem presahuje naše kapacitné možnosti," povedala riaditeľka Spojenej školy Tatiana Otepková. „Keby mala budova Domova sociálnych služieb o dve poschodia viac, bolo by to ideálne. Takto sme rozdelení. Štyri triedy máme o kúsok vyššie, v tzv. školičke oproti hasičom. Vzhľadom na to, že niektorí naši žiaci sú na vozíčkoch, šanca byť na jednom mieste v Dolnom Kubíne v súčasnosti nie je."
Konečne spolu. Deti so zdravotným postihnutím sa do školy tešili.
Prváci počítajú do päť
V škole učí deväť špeciálnych pedagogičiek, s deťmi pracujú aj dve vychovávateľky. „Žiaci v prípravnom ročníku a takisto deti s ťažkým mentálnym postihnutím sa učia štyri hodiny denne. Trvajú presne toľko ako v normálnej škole, 45 minút. Staršie ročníky majú aj šesť hodín, tou poslednou býva etická výchova, náboženstvo alebo informatika," hovorí Tatiana Otepková.
Za jeden školský rok sa prváci s ľahkým mentálnym postihnutím na hodinách matematiky naučia počítať od jeden do päť vrátane sčítania a odčítania. Ich spolužiaci zaradení do variantu B by mali zvládnuť o tri čísla menej, a to jednotku a dvojku.
Sebaobsluha, motorika, vedomosti, sociálna komunikácia a pracovné zručnosti - predmety ôsmakov s ťažkým mentálnym postihnutím. Naučia sa asistovať pri obliekaní i obúvaní, chodiť kolenačky či presne určeným smerom, navliekať koráliky či rozlišovať farby.
Malé návraty po škole
Okrem školských povinností čaká žiakov v nasledujúcich desiatich mesiacoch množstvo zaujímavých mimoškolských aktivít. Prioritou vedenia školy je zabezpečiť pre deti vlastný školský dvor a osobné auto na prepravu telesne postihnutých žiakov na rôzne súťaže.
S uplatnením absolventov školy to nie je žiadna sláva. Kto nepokračuje vo vzdelávaní na odbornom učilišti, ostáva doma. Vďaka projektu Pozri sa na to mojimi očami, ktorý finančne podporila samospráva, sa bývalí spolužiaci spolu s pedagógmi raz do mesiaca stretávajú na tematických stretnutiach vrátane tvorivých dielní.