RABČA. Takmer dva týždne na ceste po svätých miestach prežilo niekoľko desiatok Rabčanov. „Naše kroky viedli do pútnických miest, aby sme mohli viac pocítiť prítomnosť Panny Márie a prosiť ju o milosti pre seba aj svojich blízkych," hovorí niek- dajší rabčiansky kaplán Milan Prídavok.
Vo farnosti nepôsobí už viac ako dva roky, každému stretnutiu s ľuďmi z Rabče je však vždy otvorený. „Keď prišla ponuka od Rabčanov navštíviť sväté miesta, neváhal som."
Uplakaná krásna Pani
La Salette. Malá, nenápadná francúzska dedinka. Podobná ako stovky ďalších. V kresťanskom svete má však veľké meno. V roku 1846, presne 19. septembra, sa tu dvom malým pastierikom, štrnásťročnej Melánii a jedenásťročnému Maximinovi, zjavila „krásna Pani", tak ju opisovali. Deti videli žiaru, v ktorej pomaly spoznávali postavu ženy. Pani sedela s hlavou v dlaniach a plakala. Deťom odovzdala tajomstvo spolu s posolstvom, ktoré mali šíriť ďalej. Všetky posolstvá sa začali postupne napĺňať.
Podhorská francúzska dedinka je prvou zastávkou slovenských pútnikov. Veriaci si prezerajú miesta zjavenia, prechádzajú krížovou cestou. Na večernom sviečkovom sprievode zaznieva v bazilike aj slovenčina. „Bolo prekrásne, keď sme sa mohli počas sprievodu predmodlievať niekoľko modlitieb v slovenčine," hovorí kaplán.
Zázraky v Lurdách
Učupené pod majestátnymi Pyrenejami, preplnené tisíckami návštevníkov a predsa zvláštne pokojné. Lurdy. Pútnickým miestom sú od 11. februára 1858, kedy sa tu v massabielskej jaskyni štrnásťročnej Bernadete zjavila Panna Mária. O pár dní neskôr kázala dievčatku umyť sa v prameni v jaskyni. Bernadeta tam však žiadny prameň nevidela. Rozhrabala hlinu, v ktorej po chvíli zbadala malý pramienok. Zakrátko tam vytekal prúd čistej vody. O pár dní neskôr sa pri pramene stal prvý zázrak. Kamenárovi nevidiacemu na jedno oko sa znovu vrátil zrak. Panna Mária sa pri jaskyni zjavila ešte sedemnásťkrát. Ročne tu prúdia milióny pútnikov, hľadajúci zdravie tela i duše.
„V Lurdoch sme cítili obrovskú silu viery a nádeje najmä od vozíčkarov a iných zdravotne postihnutých ľudí, ktorí prišli hľadať úľavu na tele a na duši. Keď to všetko človek vidí, veľmi rýchlo prehodnotí svoje životné priority," hovorí o svojich dojmoch Milan Prídavok. Oravčania si nenechávajú ujsť ani možnosť vykúpať sa v lurdských vodách. Prosia v nich o telesné aj duševné zdravie.
Tajomná Fatima
Písal sa rok 1917, keď sa v portugalskej Fatime trom malým pastierikom zjavila nadprirodzená bytosť, ktorá sa neskôr predstavila ako Pani Posvätného ruženca. Súrodenci František a Hya- cinta s kamarátkou Luciou o zjavení hovorili, že videli postavu stojacu pod dubom zaliatu žiarivým svetlom. Predpovedala koniec vojny. Deťom sa zjavovala až do októbra, vždy trinásteho a v tú istú hodinu. Ľudia ich prosili, aby odovzdávali Panne Márii svoje prosby o pomoc, uzdravenie. Zjavenia skončili v októbri, keď sa slnko začalo točiť a meniť farby. Zázrak Slnka trval asi desať minút, no ľudia mali pocit, akoby to bola večnosť.
„Fatima je známa svojimi prorockými posolstvami, ktoré ovplyvnili Cirkev i celý svet najviac zo všetkých zjavení v 20. storočí. Zasvätenie sveta v roku 1984 malo za následok pád komunizmu vo východnej Európe," hovorí kňaz. „Tu si človek naplno uvedomí svoju slabosť a najmä potrebu robiť pokánie za svoje hriechy. Výzva Panny Márie k modlitbe a prinášaniu obety za hriešnikov nemôže ostať bez pohnutia. Tieto miesta privádzajú človeka k poznaniu pravdy o sebe a o živote."
Silné zážitky zanecháva v pútnikoch aj návšteva miest spojených so životom detí, ktorým sa Panna Mária zjavila.
Stretnutie so španielskym kráľom
Španielske Santiago de Compostella je po Fatime a Lurdách tretím najvyhľadávanejším pútnickým miestom. V 9. storočí tu boli objavené pozostatky svätého Jakuba Staršieho, jedného z dvanástich apoštolov. Sviatok sv. Jakuba, ktorý pripadá na 25. júla, tamojší ľudia oslavujú skutočne vo veľkom. Slávnosti sa každoročne zúčastňujú desaťtisíce veriacich.
Milánsky dóm
Nikto si pri návšteve Santiaga de Compostella nenechá ujsť možnosť navštíviť compostellskú katedrálu, v ktorej sú uložené ostatky sv. Jakuba.
Do Santiaga dorazia slovenskí pútnici presne na sviatok sv. Jakuba. Za prísnych bezpečnostných opatrení vstupujú do katedrály s pozostatkami svätca. Na vlastné oči vidia aj španielskeho kráľa, ktorý sa tohtoročných slávnosti sv. Jakuba zúčastňuje tiež.
Neopakovateľné pocity
Zaragozu, Montserrat, Lisabon, Barcelona, Miláno, La Salette - ďalšie miesta, v ktorých sa pútnikovi oplatí zastaviť. Montserrat je hora neďaleko Barcelony známa benediktínskym kláštorom z 11. storočia. V 12. storočí tu mnísi uložili Čiernu Madonu, drevenú sošku Panny Márie. Netradičná Madona je dodnes patrónkou Katalánska. Pozornosť púta aj Sagrada Familia, bazilika v Barcelone. Stavať ju začali v roku 1882 a úplne dokončená by mala byť až v roku 2026. Za zmienku stojí aj Milánsky dóm, gotická katedrála, ktorú začali stavať koncom 14. storočia a dokončili až začiatkom 16. storočia.
„Aby človek precítil atmosféru týchto miest, potrebuje ich navštíviť. Všetky sprostredkované informácie a dojmy sú len slabým odvarom. Pre každého je silným zážitkom stáť na miestach, kde sa zjavila Panna Mária a podala svetu svoje posolstvá. Preto majú tieto miesta pre vieru človeka obrovskú hodnotu. Človek tu získava omnoho silnejší vzťah k Panne Márii a musí ho pohnúť aj na jeho ceste duchovného života. Neopakovateľným je pocit modliť sa na mieste zjavenia."
Z netradičnej dovolenky sa Rabčania vrátili začiatkom augusta. Netúžili po kúpaní ani opaľovaní. Išli si posilniť svoju vieru na miesta, kde cítiť prítomnosť Panny Márie silnejšie ako kdekoľvek inde. „Jej osobnosť skutočne cítili a - vieru si posilnili."