RABČA. V čase, keď bolo treba sadiť a siať pršalo. Niektorí poľnohospodári sa už nedostali na polia. Gazdovia však kedysi hovorili, že príroda sa so všetkým vysporiada. Ak neumožní dať semiačka do zeme včas, postará sa, aby plody, hoci neskôr, dorástli.
Ovplyvnil príliš upršaný máj úrodu obilnín?
- Hektárové výnosy majú veľké výkyvy. Na parcelách, ktoré nepoškodili záplavy a erózie, sú priemerné výnosy 3,5 až 4 ton y z hektára, tak ako aj po iné roky. Naopak, z poškodených plôch zbierame len približne tonu z hektára. Oziminy sa vyrovnali s nepriazňou počasia lepšie.
Dostanú poľnohospodári nejakú náhradu za škody spôsobené povodňami?
- Na to si budú musieť ešte počkať. V súčasnosti sa pripomienkuje metodika na výpočet povodňových škôd, kde sa okrem iného využije metóda diaľkového prieskumu s využitím satelitných záznamov z obdobia máj až júl.
Ako sa vyrovnáte so škodami?
- Na Orave bude veľa závisieť od jesene, pretože veľa podnikov má zasiatu kukuricu. Nevieme teraz, či bude vhodná na silážovanie, pretože pre vytrvalé dažde mali problém dodržať agrotechnický termín. To opätovne prinúti podniky bilancovať vyrovnané kŕmne dávky a prijať opatrenia k nákupu doplnkových krmív, napríklad zrnovej kukurice, kukuričného mláta, repkových a slnečnicových výliskov.
Bude krmiva dostatok?
- Na Oravu v tomto období prúdia kamióny naložené práve kŕmnymi obilninami, aby zabezpečili chovy na zimné obdobie aj jadrovým krmivom. Dodávatelia kŕmnych zmesí už avizovali zdraženie. Podľa Budapeštianskej burzy, ktorá uverejňuje aj ceny týchto komodít, sa uvádza, že cena kŕmneho obilia prudko rastie, a najväčší nárast je práve u kŕmneho jačmeňa. Oravská žatva je však zelená a predstavuje práve zber krmovín.
Mnohí poľnohospodári, aj vďaka dobrému počasiu v júli, zabezpečili dostatok objemových krmív pre svoje stáda. Na poliach výdatne pomáhali aj nové traktory i závesné náradia, ktoré sa podarilo prevažnej väčšine poľnohospodárov obstarať aj vďaka projektom programu rozvoja vidieka.
V akej kondícii sú momentálne oravské družstvá?
- Podniky budú bilancovať, či nakupovať, alebo upravovať kŕmne dávky tak, že sa zvýši podiel domácich objemových krmovín. Pri súčasnej nákupnej cene mlieka, je to alfa a omega každého podniku, ktorý sa venuje výrobe mlieka, pretože cena mlieka stále nedosiahla 0,3 eur za liter. Stále ide o stratovú výrobu, ktorá negatívne ovplyvňuje hospodárenie podniku.
V tomto období síce poľnohospodári dostali peniaze na podporu chovu hovädzieho dobytka, ale ďalšie avizované podpory ešte nemajú, rovnako ako ani sľúbené zálohové platby na pôdu. Väčšina podnikov hospodári s prevádzkovými úvermi a je zaťažená aj splátkami za nákup strojov.
Hospodárenie sa bude lámať na konci roka, bude záležať od množstva naskladnených objemových krmovín a od toho, či ich bude treba doplniť jadrovými krmovinami.
Zemiakom sa darí?
- Zemiaky sú už niekoľko rokov na Orave na ústupe. Najväčší pestovateľ v Trstenej hlási, že veľa môže závisieť od počasia v septembri, kedy ich majú zbierať. Doterajšie prieskumy však hovoria, že budú nedostatkovým tovarom a ich cena bude vyššia ako iné roky. Je naozaj otázne, či výpadok dokážu nahradiť zemiaky z Poľska, alebo od malovýrobcov a tak udržať cenu na prípustnej hranici.