TRSTENÁ.„Petícia občanov proti prekrytiu potoka a jeho zvedenie do rúry bola východiskom z núdze," povedal Anton Koleják poslancom mestského zastupiteľstva. „Sledujúc po-vodne v médiách mali oprávnený strach."
Na zastupiteľstvo sa Trstenčan, ktorý pri potoku vyrastal a žil, neprišiel hádať. Chcel hľadať riešenia. Prístupnejší bol i primátor Jozef Ďubjak, hoci ešte pred pár dňami podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za šírenie poplašnej správy. Reagoval tak na nesúhlas ľudí s úpravou potoka. „Inak som ani nemohol konať, petícia pripisovala chybu mne osobne," povedal pokazujúc na projekt.
Lepší by bol lievik
Prekrytie potoka je súčasťou projektu rekonštrukcie námestia. Na potoku Všivár, ktorý bude po novom tiecť rúrou, postavia parkovisko. Podrobnejšie sme o vzniknutej situácii v meste písali v číslach vydania 32. a 33.
Napriek vlne kritiky ľudí žijúcich okolo Všivára so zatrubnením potoka i priemerom rúry súhlasil aj odborník na hydrotechniku. Konštatuje, že prekrytie bude mať takú kapacitu ako jestvujúci tok. Odporúča však zmenu projektovaného vtoku na kruhový lievikový vtok, aby nedošlo k vzdutiu hladiny a tiež prehodnotiť opevnenie dna a svahov koryta pri výtoku z rúry.
Kto to zaplati?
V snahe upokojiť ľudí navrhovalo mesto doplniť k už zakopanej rúre ďalšie paralelné potrubie. Stálo by to však takmer 190-tisíc eur.
„Ak je chyba v projekte, mal by náklady navyše hradiť projektant," povedal kontrolór mesta Gustáv Sliva. „Navyše prác je pri súčasných projektoch pomerne veľa." Jednou z nich je aj prekládka vysokého napätia, s ktorou projekt nepočítal.
Poslanci návrh na doplnenie ďalšej rúry neschválili. Už pôvodná rúra s priemerom 1,6 metra by mala stačiť. Tvrdia to i odborníci. Zastupiteľstvo sa skôr prikláňa k alternatíve zdržania vody, a najmä zachytávania väčších nečistôt, ešte nad vtokom do potrubia. To už však bude súčasťou iného projektu.