Utorok, 6. jún, 2023 | Meniny má Norbert

Keď vlasy nedržali pokope, natreli si ich slaninou

Včera bola dievka, dnes je žena. Program, v ktorom sa divák dozvedel všetko o histórii účesov, čepcov, šatiek, o mužských pierkach i klobúkoch.

Vydaté ženy nosievali čepce, ktoré si mohli obmieňať so šatkami.Vydaté ženy nosievali čepce, ktoré si mohli obmieňať so šatkami. (Zdroj: NAĎA KALIŠOVÁ)

ZUBEREC. Namiesto gélu používali na úpravu účesu slaninu alebo maslo. Muž dával vyvolenej najavo, že sa jej páči tým, že si do kostola zobral jej pierko. Tie však vrchnosť aj cirkev zakázali. Panenstvo slobodnej dievky symbolizoval venček, vydatá nesmela vyjsť na ulicu bez čepca. Podľa pokrývky hlavy ste v minulosti bez problémov dokázali rozoznať, či ide o mládenca, ženatého muža, slobodnú dievku alebo vydatú a zadanú ženu.

Zaujímavosti z histórie priniesla etnografka Elena Beňušová z Oravského múzea.

Vrchnosť pierka zakázala

Čepčenie či kyčkanie. Dva rozdielne a predsa rovnaké názvy. Oba pomenúvajú pokrývku hlavy, rozdiel je len v tom, v ktorej dedine. Dolná Orava mala čepčenie, v Babíne ľudia nepovedali inak ako kyčkanie.

fjhkj

Slobodná dievka prišla počas svojej svadby o venček aj rozpustené svadby. Nahradil ich vrkoč ukrytý pod čepcom.

Podľa toho, čo mala žena v minulosti na hlave, muž bez problémov uhádol, či sa o ňu ešte môže uchádzať alebo je už zadaná. Dievka zase podľa ozdobného pierka za mládencovým klobúkom vedela, ktorú si vybral. „Mládencom ich dávali prevažne v sobotu večer, lebo vedeli, že v nedeľu si ich pripnú na klobúk a tak pôjdu do kostola. Keďže sa často mládenec páčil viacerým dievkam, dostal aj viac pierok. Cez omšu potom dievky sledovali, ktoré pierko si zobral," hovorí etnografka Elena Beňušová. Perečká však robili podľa vrchnosti aj cirkvi zlú krv medzi ľuďmi. Vydali preto hneď niekoľko zákazov, ktoré nosenie pierok do kostola zakazovali.

Muži od nepamäti nosili klobúky. Najstaršie boli veľmi veľké, chránili ich pred dažďom aj slnkom. Občas však vedeli poslúžiť aj ako zbraň. „Keď sa chlapi v krčme pohnevali, občas sa nimi aj vybili. A keď ich doma nahnevali deti, veruže sa im ušlo tým veľkým klobúkom po zad- ku," hovorí etnografka.

Prostovlasé aj vo vrkočoch

S vlasmi také problémy, ako máme dnes, ľudia nemali. Muži uprednostňovali do konca 19. storočia vlasy dlhé po plecia. Nosili ich buď rozpustené alebo zapletené do viacerých vrkočov. Zo sveta, kam vyrážali za robotou, však priniesli nové trendy, postupne si ich začali strihať na kratšie. Keď niektorý vlas nechcel počúvať a sedieť na mieste, kde ho jeho majiteľ uložiť dopomohol mu. Gély, vosky či tužidlá neboli. Muži však boli vynaliezaví. „Uhládzali si ich slaninou, sadlom alebo maslom," hovorí Beňušová.

Ženské vlasy boli prevažne dlhé. Dievky ich spočiatku nosili prostovlasé - voľne rozpustené, neskôr si ich začali zapletať do vrkočov. Vo všedných dňoch si do vlasov zaplietli obyčajnú šnúrku. V nedeľu a vo sviatky sa však ozdobili farebnou stužkou. Tie dievky často dostávali od mládencov, ktorým sa páčili.

Po venčeku prišiel čepiec

Tradičným symbolom panenstva a dievočstva bola v minulosti parta. Bola to prevažne zelená ozdoba hlavy, ktorá sa na dolnej Orave spomína do roku 1880. Z neskoršieho obdobia o nej nie sú ďalšie záznamy. Stále sa však v mnohých dedinách pri polnočnom odčepčovaní nevesty spieva pieseň, v ktorej sa hovorí práve o tejto ozdobe.

jkhjkj

Zelenú pokrývku hlavy, nazývanú parta, nahradil venček. Nosili ho len slobodné dievky.

Súčasťou party bol venček, ktorý ju neskôr úplne nahradil, a používa sa až dodnes. Stužky na venčeku boli zo začiatku prevažne zelenej farby, neskôr sa pridávali aj červené či ružové. Aj v svadobnom venčeku mala nevesta až do konca prvej polovice 20. storočia zelené stužky. Až vtedy sa začali používať biele.

Počas svadby, zväčša po polnoci, sa z dievky stávala žena. Pri odčepčení prišla o venček, ktorý nahradil čepiec, hlavný znak vydatej ženy. „Nebolo možné, aby išla vydatá žena s rozpustenými vlasmi alebo vo vrkoči. Vždy musela mať hlavu pokrytú čepcom a vlasy upravené do špeciálneho účesu. Čepiec svedčil o tom, že táto žena už patrí určitému mužovi."

Jednorohé aj dvojrohé

Pod čepcom ženy ukrývali vlasy upravené do dvojakých účesov - jednorohých alebo dvojrohých. Formovali si ich podľa čepcov, ktoré mali jeden alebo dva rožky. „Ženy si pri formovaní dvojrohého účesu pomáhali rôznymi podložkami, obyčajne drievkom, z ktorého si vyformovali rožky na oboch stranách hlavy." Dievčatá s riedkymi vlasmi si do nich vpletali ľan. Zaujímavo však riešili problém ženy, ktoré mali vlasy husté. „Ak ich nemohli schovať pod čepiec, odstrihli si na zátylku toľko, koľko potrebovali."

Do konca 19. storočia nosili ženy jeden typ čepca - cipky. Keď začali chodiť do sveta za robotou, privážali si domov nové materiály, ozdoby, ktoré použili vo svojich čepcoch. Tak sa začali odlišovať čepce v jednotlivých dedinách.

Na okrúhlo aj na pochválen

Popri čepcoch si vydaté ženy zdobili hlavu rôznymi šatkami. Prvé boli veľké, mali podobu obrusov či plachty. „Ženy sa s nimi zavinovali, keď sa schyľovalo na dážď. Keď začali nosiť oblečenie z modrotlače, chránili si takto nový odev. Neprali toľko ako dnes a vždy bolo ľahšie raz za čas oprať plachtu, ako prať všetky súčasti odevu," hovorí etnografka. Šatky sa postupne zmenšovali až do rozmerov, ktoré poznáme dnes.

V lete nosili ženy tenké, priesvitné šatky, v zime ich vymenili za hrubšie a teplejšie. Šatky sa dali viazať na viacero spôsobov. „Ak si chcela žena uviazať šatku na okrúhlo, položila si na hlavu slamu zaviazanú v kúsku plátna a až na ňu dala šatka. Počas sviatočných chvíľ si zase šatku uväzovali „na pochválen". Nad čelom bola tvarovaná do vyššej striešky, symbolizovala kaplnky či kostoly, ktoré tiež majú veže týčiace sa dovysoka."

Na všedný deň sa postupne začali nosievať šatky z modrotlače, boli tmavé a nešpinili sa. Mladé dievky si po večeroch sviatočné biele šatky zdobili strapcami či výšivkami.

Výňatok z historického dokumentu o zákaze nosenia pierok

V roku 1791 Oravská stolica zakázala nosiť pierka za klobúkom do kostola.

„S velikým pohoršením a zármutkom sme sa dozvedeli, že v chráme božom sedliacki mládenci potupujíce a za nic nemajíce slov božích, ale iba roztopašnosti a telu svojmu slúžice prvnie lavice na chóroch zajímajú obzvlášť proto, aby odtud jejich bukréty na klobúkoch bielemu pohlaví ukazovati mohli. A proto mnohokrát v chráme božom do zvady, rozpery, ale aj bitky pre tento predný pľac vstúpiti sa opovažia. Neuvedomujúc si, že na takýchto slová božieho priestupníkov nielen v tomto, ale aj v budúcom živote strašné pokuty od pána Boha nariadené sú. Z tej príčiny, pre odvrátenia takýchto pohoršení sa všem zabraňuje, aby žáden mládenec nabudúce s bukrietou do toho chrámu božieho neopovážil sa vstúpiť, lebo inak dostane pokutu 24 palíc."

Naďa Kališová

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  3. Myslite na zdravie močových ciest!
  4. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
  5. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  8. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  1. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  2. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  3. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  4. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  5. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  6. Tesco naplno spúšťa svoj Online Club
  7. Po košickom úspechu pobočka aj v Bratislave
  8. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo
  1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 12 465
  2. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 11 997
  3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 725
  4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 676
  5. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 542
  6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 607
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 935
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 629

Blogy SME

  1. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCIX - Lentini, alebo Tam za múrom je Etna.
  2. Ján Valchár: O Kachovke a následkoch
  3. Martin Sukupčák: Barbari na Slovensku
  4. Bratislavské dobrovoľnícke centrum: Ako začať s dobrovoľníctvom vo firme. Týždeň dobrovoľníctva 2023
  5. Věra Tepličková: Malá spomienka na Prahu...
  6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori.
  7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Svätý Peter
  8. Post Bellum SK: Keď som si počas ústupu ľahol na moste, tak som si prial, aby som sa už nezobudil
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 82 309
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 14 223
  3. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 948
  4. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 9 922
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 575
  6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 733
  7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 7 004
  8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 553
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Rýchlostná cesta R3 na Orave pri Tvrdošíne.

Dôvodom sú zložité geologické pomery.


6m
Zľava biskup František Rábek, pokrstený Miro a krstná mama Lenka.

K viere ho priviedla smrť rodičov.


Lenka Čučková 2 h

Trend nárastu podielu mestského obyvateľstva na úkor vidieckeho má globálny rozmer.


3 h
Ilustračné foto.

Polovica vodičov prekročila povolenú rýchlosť, nafúkalo 34 vodičov.


4 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCIX - Lentini, alebo Tam za múrom je Etna.
  2. Ján Valchár: O Kachovke a následkoch
  3. Martin Sukupčák: Barbari na Slovensku
  4. Bratislavské dobrovoľnícke centrum: Ako začať s dobrovoľníctvom vo firme. Týždeň dobrovoľníctva 2023
  5. Věra Tepličková: Malá spomienka na Prahu...
  6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori.
  7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Svätý Peter
  8. Post Bellum SK: Keď som si počas ústupu ľahol na moste, tak som si prial, aby som sa už nezobudil
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 82 309
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 14 223
  3. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 948
  4. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 9 922
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 575
  6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 733
  7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 7 004
  8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 553
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu