ORAVICE. Stačí byť vplyvný a mať moc, potom sa dá umelo preložiť z jedného miesta na druhé aj potok. To sa v súčasnosti deje v Oraviciach. Obyvatelia obcí, ktoré pravidelne zatápa, sa len nechápavo prizerajú. Roky počúvajú, že na protipovodňové úpravy nie sú peniaze. Svoje majetky si majú chrániť, keď treba, za svoje a na vlastné riziko. O to nepochopiteľnejšia je pre nich úprava koryta potoka Oravica za 4,3 milióna eur v lokalite, kde tok doposiaľ väčšie škody nenapáchal.
Cítia sa poškodení, žiadajú nápravu
Proti prekládke koryta sa postavili vlastníci susediacich pozemkov. Stavba im znemožnila prístup k nim. O pláne preložiť potok nevedeli, o súhlas ich nikto nepožiadal. Teraz oni žiadajú úrady, ktoré reguláciu toku povolili, o okamžité zastavenie stavebných prác. Chcú tiež, aby obnovili stavebné konanie. Na to, ktoré sa pred vydaním stavebného povolenia uskutočnilo, ich totiž neprizvali. Marián Murín, jeden z poškodených vlastníkov tvrdí, že konania sa mali zúčastniť. „Bol tým porušený zákon."
Rozhodnutie o povolení na stavbu vydal Obvodný úrad životného prostredia v Dolnom Kubíne. „Ak pracovníci úradu vykonali obhliadku miesta, čo pred vydaním rozhodnutia mali urobiť, museli vidieť, že za plánovaným korytom je rozostavaná stavba. Ako vlastníka priamo susediaceho pozemku, na ktorom objekt stojí, ma mali osloviť," hovorí Murín.
Prednosta úradu Miloš Murina sa odmietol k veci vyjadriť. „Zatiaľ je to v stave šetrenia."
Prekládka potoka je nelogická
„Keď sme sa dozvedeli, čo sa v Oraviciach robí, boli sme prekvapení. Nepáči sa nám to," zhodli sa dvaja Tvrdošínčania. Ich pozemky regulácia tiež znehodnotí. Pridali sa k námietke vlastníkov, no svoje mená si v novinách nepriali zverejniť. Jeden z nich potvrdil, že Oravica sa v danom mieste nevylieva z koryta, „aspoň si na to za tie roky nespomínam". Celá záležitosť je podľa nich odplatou primátora Ivana Šaška za to, že mu nechceli svoje pozemky uvoľniť.
Peniaze na prekládku potoka žiadal jeho správca, Slovenský vodohospodársky podnik, odštepný závod Piešťany. Ministerstvo životného prostredia dalo projektu zelenú a odkleplo preň 4,3 milióna z eurofondov. Našli sme aj pracovníkov vodohospodárskeho podniku, ktorí považujú osadenie stavby v Oraviciach za nelogické. Citovaní však nechceli byť.
Chráni svoje za cudzie?
Prekládky potoka sa dožadovalo mesto Tvrdošín na čele s primátorom, bývalým poslancom za SNS Ivanom Šaškom. Zámer obhajoval aj v mestských novinách. Píše sa v nich, že jednou z hlavných myšlienok projektu je „vysporiadanie vlastníckych vzťahov, pretože v minulosti tok rieky viedol po úplne inej trase. Dnešná situácia je taká, že potok zaberá urbársku pôdu, a tak vlastníci, ktorých sa to dotýka, nemajú vlastne z týchto pozemkov nič. Úsilím mesta je tiež, aby sa Oravica nevylievala a nerobila škody na okolitých pozemkoch."
Ľudia si myslia, že Šaško ako šéf tvrdošínskeho urbáru, chce chrániť hlavne svoje záujmy. Len na rozdiel od bežných smrteľníkov na to použije peniaze všetkých, ktoré mohli pomôcť tam, kde to je naozaj potrebné. V úsilí zhmotniť svoj plán to mal pravdepodobne o to jednoduchšie, že v čase pridelenia dotácie mala eurofondy na ministerstve životného prostredia pod palcom jeho dcéra Katarína.
S Ivanom Šaškom sme sa minulý týždeň pokúšali spojiť, no nedvíhal telefón.