Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Žaškov sa chce po roku vrátiť do V. ligy. Kto mu to znepríjemní?

Najvyššia oravská futbalová súťaž vstúpila v nedeľu do svojho ďalšieho ročníka.

DOLNÝ KUBÍN. V novej sezóne bude mať súťaž tri nové mužstvá. Z V. ligy vypadol Žaškov a z II. triedy postúpila Rabča a Zákamenné.

Pred úvodnými výkopmi sme sa pozreli na to, čo majú jednotlivé kluby pripravené na svojich súperov.

TJ ROHÁČE ZUBEREC

V polovici júla začali trénovať futbalisti spod Roháčov. Hráči však boli pracovne rozlietaní a tak trénovali tí, ktorí boli k dispozícii. Mužstvo zo Západných Tatier malo na programe len jeden prípravný zápas. Na jeseň sa bude spoliehať najmä na mladších hráčov, no otázne je, v akej miere, keďže niektorí odchádzajú za prácou či školou mimo regiónu. Ako povedal jeden z činovníkov klubu Vladimír Filek, "bude to len akési lepenie mužstva. Aj v tejto sezóne však chceme hrať o najvyššie priečky. Najhoršie by sme mali skončiť do piateho miesta".

Skryť Vypnúť reklamu

TJ TATRAN ORAVSKÝ BIELY POTOK

Už začiatkom minulého me-siaca začal Tatran s prípravou na ročník 2010/2011. Mužstvo sa počas letnej prestávky prakticky nezmenilo. Do kádra mal pribudnúť Roman Chladný z Nižnej. Naplánovaný bol prípravný duel s Podbielom. Pre minuloročného nováčika to bude druhá, podľa mnohých najťažšia sezóna. Cieľom mužstva z Bieleho Potoka bude zachrániť sa medzi oravskou elitou. „Kolektív sa na jar už lepšie zohral a veríme, že v minimálne podobných výkonoch bude pokračovať aj na jeseň," povedal predstaviteľ TJ František Gonda. K oporám by mali patriť Peter Pazúrik, Ladislav Repka, Roman Chladný, František Gonda a Pavol a Ján Pavčovci. Dôležité však bude, aby celý tím ťahal za jeden povraz.

TJ ORAVAN RABČA

Vrcholom prípravy staronového nováčika súťaže z Rabče bol 36. ročník tradičného domáceho turnaja. Futbalisti Oravanu sa na náročný ročník pripravovali v domácich podmienkach. Zmeny v kádri nie sú veľké. Doplnený bol mladými dorastencami. „Mužstvo sa bude spoliehať hlavne na Martina Kozáka, Lukáša Gužíka, Pavla Harbúta či Petra Herúda," povedal dlhoročný funkcionár Jozef Havlíček. Hornoravci chcú bojovať o stred tabuľky, aby nemali problémy so záchranou. Klub sa po roku vrátil do prvotriednej spoločnosti a nerád by ju hneď opustil.

Skryť Vypnúť reklamu

TJ SOKOL ZUBROHLAVA

Zubrohlavčania majú za sebou domáci turnaj, na ktorom sa im darilo striedavo. Podľahli Klinu 5:2, ale s Bobrovom zvíťazili 4:1. Mužstvo zostalo pokope, až na to, že ho doplnili vlastnými dorastencami. „Chceli by sme sa pohybovať do štvrtého miesta," povedal o ambíciách mužstva tréner Daniel Mokošák. Ak sa do úspešného konca dotiahne prestup najlepšieho strelca uplynulého ročníka Miloša Kuceka, tím bude ešte silnejší. K oporám bude určite patriť aj Mokošák či Banas. Mladé mužstvo sa však bude musieť ešte viac zohrať.

TJ SLOVAN MAGURA VAVREČKA

"Príprava bola doslova žalostná," tvrdí tréner Pavol Žuffa. Napriek tomu sa hráči vybláznili na ihrisku s umelým povrchom alebo na svojom prírodnom trávniku. Podobne ako aj v iných tímoch, do mužstva nepribudli žiadni noví hráči, len vlastní dorastenci. Tréner Žuffa je spokojný s podmienkami, ktoré boli v poslednej dobe vo Vavrečke vytvorené. Umelé ihriská i zakryté ihrisko s umelým povrchom im môžu závidieť aj iné oravské tímy. „Vo Vavrečke bola vždy futbalová tradícia. V tomto ročníku chceme hrať dobrý futbal," povedal kormidelník Magury. K ťahúňom tímu by mal patriť Žuffa, no dedina sa bude spoliehať na celý kolektív.

Skryť Vypnúť reklamu

OŠK LOKCA

Lokčania sa na premiéru v novom ročníku chystali na obecnej minilige. Do tímu pribudli len mladí dorastenci, no klub trápili, a stále trápia zranenia hráčov ako Trnka, Kramarčík či Ondrek, ktorí patria k vedúcim osobnostiam tímu. Okrem nich bude kostru mužstva tvoriť aj Oščadnický, Kadavý či Ľubo a Ján Bombiakovci. Z dorastencov sa v dobrom svetle ukazovali Lukáš Bombiak a Ľuboš Balák. Futbalisti boli na sústredení v českých Počátkach, družobnej obci Lokce, kde odohrali turnaj troch tímov. Oravskému sa darilo najlepšie a z podujatia si odniesol prvenstvo. „Ambície nemáme veľké. Až čas a kolá ukážu, na čo máme. Stred tabuľky by bol pre nás veľmi dobrým umiestnením," povedal činovník klubu Pavol Bartoš.

OŠK SIHELNÉ

Domáce podmienky boli v príprave pre Sihelčanov dob-rým odrazovým mostíkom do novej sezóny. Na svojom ihrisku odohrali turnaj za účasti vlastných dorastencov či starých pánov. Z kolektívu odišiel Jozef Pucheľ, opačne smerovali z dorastu Pindiak a Randiak. Generálkou na novú sezónu bol pre OŠK turnaj v Rabči. „Zakladať si budeme na kolektívnej hre, ktorej by mal udávať tón Bernát, Martin a Tomáš Pindiakovci, Ferneza," povedal predstaviteľ klubu Emil Bieľak. O Pindiakovcoch sa špekulovalo, že by mali odísť do Oravského Veselého. Sihelné, rovnako ako Oravský Biely Potok, čaká druhý rok v I. triede. „Ako nováčik sme v uplynulej sezóne uspeli veľmi dobre," hovorí na margo ôsmeho miesta Emil Bieľak. Sihelné však od apríla čaká rekonštrukcia ihriska a tak všetky jesenné stretnutia odohrá na domácom trávniku. Cieľom v týchto sťažených podmienkach bude záchrana. Stred tabuľky by bol len dobrým bonusom navyše. Futbalisti zo Sihelného nechcú svoju kožu predať lacno a favoritom budú určite podkurovať.

FK NIŽNÁ

S prípravou začala Nižná pred mesiacom. V kádri došlo k niekoľkým zmenám. Z mužstva sa porúčali Šeling do Tvrdošína a Chladný do Oravského Bieleho Potoka. Na odchode bol aj mladý Zboroň, ktorý mal nasmerované na hosťovanie do Námestova. Ďalší dvaja hráči odišli za prácou. Naopak, tím prišiel posilniť Schweiner, Ferenčík, Adámus a Kohár. Všetci smerovali z Tvrdošína. Pridali sa k nim aj ďalší domáci dorastenci. Ako povedal činovník klubu Eugen Dedinský, ambície mužstva sú také, že by sa malo pohybovať v hornej polovici tabuľky. K oporám by mal patriť kapitán Maroš Dedinský, ktorého bude podporovať dvojica brankárov Kuloštiak s Brčákom.

TJ NOVOŤ

Letnú prestávku mali futbalisti Novote vyplnenú tréno-vaním na umelej tráve v obci a hlavnom prírodnom ihrisku. Novoťania majú za sebou dedinský turnaj častí obce. „Atraktívny a kolektívny futbal by potešil nielen nás, ale aj divákov," povedal funkcio-nár Milan Hilbrycht. Pokojné vody tabuľky sú tie, ktoré Novoťanov na konci sezóny uspokoja. Kolektív zostal pokope a ešte ho Hornoravci aj doplnili. Z hosťovania sa vrátili dorastenci Hollý zo Žiliny a Kuhajda z Dolného Kubína. V kádri by mal zostať aj Ľubomír Jašica z Námestova.

OFK DRUŽSTEVNÍK ŽAŠKOV

Začiatkom júla sa prvýkrát stretli hráči Žaškova na tréningu. Absolvujú ho dvakrát týždenne. Prípravný duel odohrali s Veličnou. Prioritou klubu bude dostať sa späť do piatoligovej súťaže. Všetko sa však bude odvíjať od toho, aké budú mať hráči podmienky na futbal, ktoré momentálne nie sú najlepšie. Kostra mužstva by sa mala točiť okolo Mareka Kubačku, Buzáka, Mikuša, Pavlovčíka a Galla. Tím opustil Milan Lacko, ktorý pravdepodobne namieril do Liptovskej Štiavnice a Vladimír Michna, ten sa zrejme predstaví v drese Ludrovej. Žaškovčania v závere ligovej sezóny vtiahli v posledných zápasoch do mužstva nádejných dorastencov Nemčeka či Svitka, ktorí sa šance chytili a v áčku sú aj teraz.

TJ DRUŽSTEVNÍK VELIČNÁ

Veľmi slabá dochádzka na tréningy charakterizovala prípravu na nový ročník vo Veličnej. Mužstvo odohralo prípravný zápas s Oravským Podzámkom. V kádri sa objavili dvaja noví hráči z Leštín, bratia Kampošovci. Posilou by mal byť Turoň z Oravského Podzámku a pravdepodobne aj Hančiak s Kalinom z Párnice. Jašicovi, Moresovi a Hutkovi skončilo hosťovanie. „Potrebovali by sme doplniť realizačný tím, no zatiaľ sa k tomu nikto nemá," povedal starosta Anton Bukna. Úlohou tímu bude zachrániť najvyššiu oravskú súťaž, no ak sa to nepodarí, nič sa nestane. Tréner Zvara môže zatiaľ počítať s 12 až 13 hráčmi. Ak sa k tímu pripojí aj Pavol Sučák, sila mužstva určite porastie.

TJ TATRAN ZÁKAMENNÉ

Piatkové tréningy dávajú silu nováčikovi I. triedy pred začiatkom súťaže. Tatranisti nezaháľali a svedomito sa pripravovali. Vo svojej prvej sezóne nechcú pohorieť a chcú sa v súťaži udržať. „Veľké oči nemáme. Ak by sme skončili niekde v polovici tabuľky, bolo by to dobré," povedal tréner mužstva Ľubo Dopirák. Zákamenné sa bude snažiť o pohľadný futbal. Pomôcť tomu budú musieť opory. Kapitán Michal Vrábel sa však v príprave proti Poliakom zranil a zdá sa, že na dva mesiace bude bez futbalu. V zálohe sa o estetický futbal bude snažiť Štefan Backa, ktorý je v Zákamennom na hosťovaní z Námestova. V obrane si svoje určite zastane Tomáš Florek a skúsený útok Vladimír Klimčík a Tomáš Michaliga bude tromfom nováčika. Dobre sa ukazuje aj dorastenec Peter Klimčík. Zásadou nového tímu v súťaži bude doma neprehrávať a na ihrisku súpera nejaké body získať.

OŠK OLYMPIA BOBROV

Olympia má za sebou niekoľko prípravných stretnutí so striedavými úspechmi. Súperom im bola Oravská Polhora, Tvrdošín, Zubrohlava či Oravské Veselé. „Nešlo nám o výsledky, ale aby mužstvo zostalo v tempe, v ktorom sa prezentovalo na jar," povedal predseda klubu a starosta Anton Grobarčík. Hosťovanie sa skončilo Adriánovi Kubánimu, ktorý pravdepodobne namieril do Námestova. V tíme bude Marián Kružeľ, pribudol Herdel zo Zubrohlavy a dvaja dorastenci Kolčák a Grígeľ. Štyria hráči sú dlhodobo zranení - kapitán Tomáš Belvončík, Juraj Náhly, Michal Stoklasa a Juraj Stoklasa. Všetkých čakajú operácie. Dôležité je, že Bobrovčania sú už na svojom ihrisku, ktoré rekonštruovali. Plocha sa rozšírila aj predĺžila. „Je to značný pokrok a hlavne opäť budeme hrať v domácom prostredí." Ambíciou ašpiranta na postup je hrať pekný futbal.

TJ DRUŽSTEVNÍK ORAVSKÁ PORUBA

O tréningoch je na dolnej Orave ťažko rozprávať. „V kádri dochádza k veľkým zmenám. Navyše treba prirátať dovolenkové obdobie a samozrejme prestupy, ktoré sa robia na poslednú chvíľu," povedal starú pravdu tréner Bohuslav Bugan. „Prípravné zápasy sú hlavnou tréningovou zložkou. Nerozumiem ale, prečo súťaž začína už 1. augusta." Oravská Poruba odohrala prípravné zápasy s Dolným Kubínom, ktorý prehrala 10:2, s Veličnou 5:3 a Tvrdošínom 8:4.

„Mužstvo treba ešte doplniť, aby sme mohli normálne fungovať," povedal tajomník klubu Bohuslav Kuriš. „Zlepšiť sa musí aj prístup všetkých hráčov a funkcionárov k reprezentácii klubu a obce." K oporám tímu by mal patriť najmä gólman Peter Kováč. Ambíciou Družstevníka je hrať tak ako v minulej sezóne o popredné umiestnenie a pokúsiť sa zamiešať karty v boji o postup. Hosťovanie skončilo Mariánovi Melicherčíkovi z Leštín. Milan Dudáš je mimo Slovenska a Ján Puplava sa do prípravy nezapojil. Na hosťovaní z Dolného Kubína je Ivana Dauda a z Nižnej Robert Kosmeľ. Ďalších hráčov ako Romana Sopúcha, Tomáša Jašicu, Tomáša Moresa a Roberta Janáka v čase uzávierky nemal klub dohodnutých.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 2. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 3. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Budovanie zelenej značky
 7. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 8. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 26 238
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 22 189
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 17 066
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 989
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 611
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 388
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 599
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 480
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 313
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 303
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Ľadová stena z lezcom.

Stenu vytvorila partia nadšencov lezenia po ľade aj horách. Má dvanásť metrov, pre lezcov sa radí medzi tie najťažšie a ako mrzne jej vzhľad, sa tak každý deň mení.

4 h
Miesto zadržania unukajúceho vodiča.

Vodič mal zobratý vodičák a už mal sedieť vo väzení.

5 h

Ďalší diel online diskusie vysielame LIVE vo štvrtok o 11:00 hod na našom Facebooku.

25. jan
Vráti sa alebo nevráti florbal ešte túto sezóna na palubovky?

Kluby by museli investovať veľa peňazí.

8 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Dobre skončilo v Bobote, Čachticiach, Stankovciach. Výborne v Dolnej Porube a Trenčianskych Miticiach.

25. jan

Ide zatiaľ iba o čiastkové výsledky.

22 h

Mestá a obce v okrese Prievidza postupne zverejňujú počty ľudí, ktorí využili skríningové testovanie v ich obci.

24. jan

Podľa aktuálne nastavených parametrov a údajov len z MOM, zriadených rezortom zdravotníctva, by si v Banskobystrickom kraji zopakovali testovanie v šiestich okresoch.

23 h

Už ste čítali?