Bývalá vláda schválila nariadenie, ktoré robí starosti strediskám záujmovej činnosti a centrám voľného času. Dostanú oveľa menej peňazí, z financovania sú úplne vyňatí škôlkári aj mládež.
TRSTENÁ, NIŽNÁ. Novela nariadenia vlády o prerozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve, ktorú bývalá vláda schválila v máji, bude mať negatívny dopad na centrá voľného času (CVČ) a školské strediská záujmovej činnosti (ŠSZČ).
Zmení sa systém ich financovania. Z peňazí, ktoré dostávali v uplynulých rokoch, by im od januára mala prichádzať sotva jedna tretina. Pre niektoré strediská môže byť nové nariadenie v najhoršom prípade aj likvidačné.
Zneužívaný systém
Nariadenie bolo novelizované najmä pre zneužívanie dovtedajšieho systému. Niektoré strediská totiž vykazovali nadhodnotené počty detí, čím ochudobnili štátnu pokladnicu o milióny eur. Ak dieťa navštevovalo štyri krúžky, príspevok naň mohla obec či mesto dostať len raz. Niektorí ho však zapísali štyrikrát a toľkokrát dostali za to isté dieťa aj zaplatené.
To však nie je prípad dvoch stredísk na hornej Orave - CVČ v Trstenej a ŠSZČ pri nižnianskej plavárni, na ktoré nové nariadenie nebude mať dobrý dopad.
„Má niekoľko nedostatkov," hovorí riaditeľka trstenského CVČ Zdenka Abrahamová. „Najväčším je veková hranica." Kým zákon hovorí, že záujmová činnosť zahŕňa deti od 0 do 30 rokov, nariadenie vymedzuje len vekovú hranicu od 5 do 14 rokov. „Toto je obrovský problém, pretože sme mali veľmi veľa detí práve z radov škôlkarov. Prihlasovali sa najmä do krúžkov tancovania a anglického jazyka. Na škôlkarov by sme už podľa nového nariadenia nemali dostávať žiadne peniaze."
Podobne je to aj s deťmi nad 15 rokov. Tu by sa však riešenie dalo nájsť aspoň vo využívaní vzdelávacích poukazov, ktoré dostávajú.
Doplatia na to deti
Doteraz systém fungoval tak, že obce alebo mestá, na území ktorých sa nachádza stredisko, v tomto prípade Trstená a Nižná, dostali po 15. septembri na účet peniaze na všetky deti zaregistrované v stredisku pre nadchádzajúci školský rok.
Bolo jedno, či dieťa pochádzalo z Trstenej, Brezovice alebo Liesku. Podľa novely budú peniaze prichádzať priamo na každú obec. Samospráva dostane toľko peňazí, koľko má podľa matriky detí v stanovenej vekovej hranici.
„Bude závisieť od starostov dedín, z ktorých k nám chodia deti, či nájdeme rozumný mechanizmus, prostredníctvom ktorého by sa k nám dostávali peniaze na financovanie krúžkov," zhodli sa starosta Nižnej Eugen Dedinský s riaditeľkou Abrahamovou.
Podľa riaditeľky sú krúžky, ktoré v budúcnosti môžu viesť školy. Špecifické, ako sú karate či kurz angličtiny, by však mali aj naďalej viesť zamestnanci CVČ. „Bolo by nefér, aby sme teraz prestali pracovať s dieťaťom napríklad zo Zábiedova, ktoré po rokoch cvičenia môže konečne chodiť na súťaže a zbierať prvé úspechy."
Peniaze nie sú účelovo viazané
Trstenské CVČ navštevovalo vlani viac ako 2500 detí, prevažne z Tvrdošínskeho okresu. Prihlásené deti z Námestovského a Dolnokubínskeho okresu navštevujú miestne gymnázium a tam chodia aj do záujmových krúžkov.
Nižnianske stredisko navštevovalo asi 2000 detí, približne 400 z nich bolo z Nižnej. Plaváreň využívalo veľa žiakov nielen zo škôl z Tvrdošínskeho, ale aj z Námestovského okresu.
„Na jedno dieťa sme dostali z podielových daní ročne asi 225 eur," hovorí Zdenka Abrahamová. „Na každé dieťa, ktoré navštevovalo externé krúžky, sme prispievali 90 eur. Ak chodili na krúžky v CVČ, dostali 26 eur."
Z pridelených peňazí zaplatili prevádzkové náklady, externých aj interných zamestnancov, nakúpili potrebné vybavenie. Od januára by však mali na jedno dieťa dostať podstatne menej. „Pôvodný koeficient 3,7 sa znížil na 1,1. Nedostaneme teda ani tretinu z toho, čo sme dostali vlani," hovorí riaditeľka Zdenka Abrahamová.
Problém vidia aj v tom, že peniaze, ktoré obce dostanú z podielových daní, nie sú účelovo viazané.
„Nie je presne určené, že ich musia použiť na pravidelnú záujmovú činnosť. Starosta ich teda môže využiť na jednorazovú činnosť a nikto mu nebude môcť nič povedať. Problém nebude mať ani vtedy, ak ich neminie vôbec," povedal starosta.
Chcú sa dohodnúť
Riaditeľka má pripravených niekoľko spôsobov, ako riešiť túto pre nich nepriaznivú situáciu. Najvýhodnejšou cestou by pre CVČ aj ŠSZČ bola dohoda so starostami, ktorí by presúvali peniaze pre deti v krúžkoch na účet mesta či obce, kde sa zariadenie nachádza. Odtiaľ by smerovali na strediská.
„Ušetriť by sme dokázali aj výmenou priestorov, ktoré majú pomerne vysoké prevádzkové náklady. Mohli by sme fungovať v školách, ktoré sú popoludní prázdne," hovorí Abrahamová.
Posledným, najnešťastnejším riešením, by bolo prijímanie len detí z mesta. To hrozí len v prípade, ak sa nedokáže vedenie CVČ dohodnúť so starostami. „Bude to hraničné riešenie, ku ktorému, dúfam, nebudeme musieť pristúpiť."
Budú ju znova zatvárať?
Obec Nižná chce udržať plaváreň aj stredisko záujmovej činnosti. „Dlho nám trvalo, kým sme stredisko zabehli, kým sa nám podarilo dostať plaváreň na určitú úroveň a zlepšiť celkovú situáciu v nej. Vďaka vyššej návštevnosti stúpli tržby, mohli sme na plavárni urobiť viacero úprav. Ak sa aj nedohodneme s kolegami, stredisko sa budeme snažiť udržať aspoň na obecnej úrovni," hovorí starosta.
Dopad na jedinú krytú plaváreň na hornej Orave však nové nariadenie bude mať určite.
„Ak začne nariadenie od 1. januára platiť, budeme nútení činnosť plavárne obmedziť. Plaváreň sa s obmedzenými príjmami dostane do straty a znova bude musieť byť častejšie zatvorená," hovorí starosta o scenári, ku ktorému dôjde, ak obce nebudú presúvať peniaze na financovanie tejto záujmovej činnosti.
Čakajú, čo príde
Dnes sú strediská vo fáze očakávania. Čakajú, čo vymyslí nová vláda, či bude v nariadení robiť nejaké zmeny, ako sa rozhodnú starostovia, či budú prispievať strediskám. „Vláda má viacero návrhov na zlepšenie situácie so záujmovou činnosťou. Čo však príde, je otázne," hovorí Abrahamová.
Zatiaľ fungujú v prázdninovom režime a pripravujú sa na nový školský rok. „Neviem, či môžem robiť nábory do nových krúžkov. Nemôžem predsa dieťa z inej dediny zobrať na tri mesiace a v decembri mu povedať, že končí, lebo na neho nemám peniaze."
O niečo múdrejší by mali byť už začiatkom augusta. Ak aj nič nevymyslí vláda, k žiadosti CVČ aj k stredisku v Nižnej sa vyjadria hornooravskí starostovi.