Slovenskí predajcovia zúria, poľskí sa radujú

Pojem prebytok vlastnej úrody zvýhodňuje niektorých predajcov, tvrdia drobní podnikatelia. Kým oni musia mať desiatky povolení, pestovateľ nemusí mať takmer nič. A predáva.

Rady zákazníkov vidieť dnes už iba na tržniciach. Často nezáleží ani na kvalite tovaru.Rady zákazníkov vidieť dnes už iba na tržniciach. Často nezáleží ani na kvalite tovaru. (Zdroj: LÝDIA VOJTAŠŠÁKOVÁ)

TVRDOŠÍN. Malí súkromní predajcovia sú rozhorčení. Kým oni musia pri prevádzkovaní obchodu spĺňať rôzne povinnosti a za ich porušenie platiť horibilné pokuty, obchodníkom z Poľska stačí hoci nepresná kalkulačka a neciachovaná váha. Skoro nikto nemá na nich žiadne páky. A ak áno, tak ich aj tak nevyužíva. Ak totiž trhovníci majú doklad, že predávajú prebytky, nemusia mať žiadne povolenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nevýhody, nevýhody, nevýhody

„My musíme pravidelne každé dva roky ciachovať váhy, závažia, musíme mať pokladňu so špeciálnym programom, dodržiavať hygienické normy, absolvovať školenia, zdravotné prehliadky. A predajca zeleniny či ovocia z Poľska? Ten nemusí mať nič, ani len živnosť," rozhorčene hovorí majiteľ menšej predajne potravín na dedine. Oravčana rozčuľujú pribúdajúce pripomienky od ľudí, že Poliak má ovocie i zeleninu lacnejšie. „Ako však môžem ešte viac znížiť ceny? Veď ja mám kopec povinností, pričom každá čosi stojí."

SkryťVypnúť reklamu

nhghg

Slovák musí mať registračnú pokladňu, s ktorou sa spája množstvo ďalších povinností.

Predajca predávajúci prebytky svojej úrody skutočne nepotrebuje takmer nič. Potvrdil to aj riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Dolnom Kubíne Vladimír Bodnár. Nemusí byť ani registrovaný na regionálnej veterinárnej a potravinovej správe. Kontrola takýchto predajcov môže byť teda len čisto náhodná a námatková. „Za tento polrok sme urobili 14 kontrol na trhových miestach, tržniciach a pri ambulantnom predaji potravín," hovorí Bodnár. „Kontrolujeme najmä dodržiavanie kvalitatívnych požiadaviek na ovocie a zeleninu, ich označenie triedou, kvalitu, pôvod. Pri ďalších potravinách dodržiavanie doby spotreby, podmienok skladovania."

SkryťVypnúť reklamu

ghkjlôk

Poliakovi stačí kalkulačka a doklad o tom, že predáva prebytky svoje úrody.

Najhoršie je to s mäsom

Nedodržiavanie predpisov evidujú inšpektori RVPS Dolný Kubín najmä pri predajcoch mäsa, mäsových a mliečnych výrobkov, rýb. Najväčším nedostatkom je porušenie zásad hygieny predaja, nedodržiavanie teplotných požiadaviek na uskladnenie výrobkov. „Stalo sa, že predajca predával mrazené ryby pri teplote +10 stupňov, pričom požadovaná teplota je menej ako -18 stupňov. Pri poslednej kontrole sme u predajcu z Poľska zistili, že v aute nemal funkčné chladenie a už ráno sme namerali teplotu pri uskladnení mäsa +14,7 stupňa," hovorí Bodnár.

Veterinárna správa za takéto porušenie môže uložiť blokovú pokutu až do 500 eur.

V prípade závažnejšieho porušenia zákona o potravinách postupujú prípad na správne konanie, v ktorom môže byť prevádzkovateľovi uložená pokuta až do výšky dva milióny eur.

SkryťVypnúť reklamu

Povinné informovanie

Povolenie na predaj potravín na obecných tržniciach vydáva obec. Tá by mala kontrolovať aj náležitosti, ktoré musí takýto predajca spĺňať. Jednou z hlavných je najmä dôkaz o tom, že skutočne chodí do dediny predávať prebytky svojej úrody. V takomto prípade totiž predajca zo susedného Poľska nemusí mať ani pokladňu.

„Obec, ktorá spravuje trhové miesto, je povinná bezodkladne písomne informovať správcu dane, ktorým je daňový úrad príslušný podľa trhového miesta, o predávajúcom, ktorý nepoužíva elektronickú registračnú pokladnicu," hovorí riaditeľ Daňového úradu v Námestove Július Piták. „Na predajných miestach určujú pravidlá a vyberajú zaň poplatky obecné a mestské úrady, ktoré majú v kompetencii aj kontrolu dodržiavania nimi vydaných predpisov."

Ľudia by ich ukameňovali

Riaditeľ daňového úradu hovorí, že obce sa snažia plniť túto povinnosť. Podľa nespokojného oravského podnikateľa však kontroly predajcov zo strany obcí asi nie sú až také dôkladné. „Kontrolovať by mali štátne inštitúcie, nie starostovia či pracovníci obce," hovorí slovenský predajca. „Poliak povie, že predáva prebytky. A banány sú prebytkom? Mandarínky sú prebytkom? Ananás je prebytkom? To sa majú skvele tí Poliaci, keď si dokážu dopestovať aj takéto ovocie! Zaujímavé je tiež, že jeden týždeň príde s jahodami, potom ten istý s uhorkami, v jeseni dovezie sadenice, kvety, stromy. To na akej veľkej ploche pestuje?"

Pravdou však je, že starosta, aj keby chcel, vo väčšine prípadov zahraničných predajcov z dediny preč poslať nemôže. Alebo nechce. A to ani vtedy, ak nespĺňajú, čo by mali. Svoju nespokojnosť dajú totiž najavo ľudia, ktorí sú radi, že príde ovocie, zelenina či mäso priamo k nim a oveľa lacnejšie. A mnohokrát kupujúcim nezáleží ani na kvalite.

Doklad o vlastníctve pôdy

Hoci sa na cudzích predajcov nevzťahujú všetky obchodné, hygienické a daňové povinnosti ako na miestnych predajcov, predsa im hrozia pokuty.

„Cudzí štátni príslušníci, teda daňovníci s obmedzenou daňovou povinnosťou, ktorí chcú predávať svoje prebytky úrody na našom území, by mali mať so sebou doklad od miestne príslušného orgánu štátnej správy," hovorí riaditeľ daňového úradu. „V tomto doklade má byť informácia, že vlastní pôdu, kde takéto produkty mohol vypestovať."

Väčšina predajcov tento doklad nemá. Správca dane, teda daňový úrad, spíše zápisnicu o množstve a cene predávaných prebytkov. Tú v rámci medzinárodnej spolupráce pošle zahraničnému orgánu finančnej správy, ktorý by mal všetky skutočnosti prekontrolovať.

„Z kontrol, ktoré robievame, vyplývajú dve skutočnosti. Buď predávajú prebytky svojej úrody a takýto predaj oznamujeme zahraničnému orgánu finančnej správy, alebo sú títo predávajúci registrovaní na živnostenskom úrade ako živnostníci a v tom prípade musia používať elektronickú registračnú pokladnicu," dodal riaditeľ.

Ak daňový úrad zistí porušenie zákona, cudzí predajca je posudzovaný a postihovaný rovnako ako slovenský živnostník.

Predajca, ktorý nepredáva prebytky svojej vlastnej úrody, musí byť zaregistrovaný na Daňovom úrade Bratislava I. Musí zaplatiť preddavok na daň vo výške 50 percent z dane pripadajúcej na tovar, ktorý chce predávať, najmenej 165,57 eura. „Ak pri kontrole zahraničný predajca nemôže predložiť osvedčenie o registrácii a potvrdenie o zaplatení preddavku, správca tejto osobe zabaví predávaný tovar. A ak predajca v určenej lehote nedostatky neodstráni, tovar prepadne v prospech štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  3. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  4. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  1. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  2. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  3. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  6. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  7. Zlatý sen vo vzduchu
  8. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 176
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 5 804
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 761
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 803
  5. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 452
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 131
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 914
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 287
  1. Ján Valchár: Prečo je prímerie na Ukrajine blbosť
  2. Dušan Piršel: Zdravotníctvo si vyžaduje odborný a manažérsky prístup
  3. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru
  4. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Dávid Polák: Zákopová vojna po novom
  7. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť 32. „Hon na čarodejnice."
  8. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 710
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 664
  3. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 20 587
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 243
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 606
  6. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 073
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 493
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 484
  1. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  2. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  3. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  4. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  5. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  6. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  7. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  8. Tupou Ceruzou: Dobre bude
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Valchár: Prečo je prímerie na Ukrajine blbosť
  2. Dušan Piršel: Zdravotníctvo si vyžaduje odborný a manažérsky prístup
  3. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru
  4. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Dávid Polák: Zákopová vojna po novom
  7. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť 32. „Hon na čarodejnice."
  8. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 710
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 664
  3. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 20 587
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 243
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 606
  6. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 073
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 493
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 484
  1. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  2. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  3. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  4. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  5. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  6. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  7. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  8. Tupou Ceruzou: Dobre bude

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu