NÁMESTOVO. Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky spustila pred pár mesiacmi mapovanie vtákov. Európsky významné jedince budú počas hniezdenia v chránených vtáčích územiach na celom Slovensku sledovať aj nasledujúce dva roky. Cieľom je zistiť, koľko druhov a v akom počte žije na ktorom mieste, aký je dôvod ich ubúdania.
Ochranári na záver pripravia podrobný plán, ako ohrozeným druhom vtákov pomôcť, aby úplne nevymizli.
Viac odborníkov, modernejšie metódy
Projekt mapovania chránených vtákov vypracovala Štátna ochrana prírody. V súčasnosti je na Slovensku 38 chránených vtáčích území, ku ktorým by v budúcnosti mali pribudnúť ďalšie štyri. Na Orave je zatiaľ len jedna takáto oblasť, na ktorej zabezpečuje mapovanie Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Horná Orava. Až 82 druhov vtákov európskeho významu sleduje 30 pracovníkov chránených oblastí a národných parkov a 90 externých pozorovateľov.
Tetrov holniak
Podobné mapovanie prebehlo na Slovensku naposledy pred šiestimi rokmi. Oproti poslednému monitorovaniu je súčasné mapovanie robené s väčším počtom odborníkov na podobnom území. Vďaka novým metódam by mali byť výsledky presnejšie.
„Od posledného mapovania sa zmenili podmienky vo vtáčích územiach, zmenili sa stavy vtákov aj ich početnosť," hovorí riaditeľ CHKO Horná Orava Róbert Trnka. „Preto je potrebné znova všetko odsledovať a aktualizovať, aby sme mohli pripraviť plán, ako ohrozené druhy zachrániť a zabezpečiť im ďalší vývoj."
Od apríla do mája
S mapovaním odborníci začali v apríli, kedy vtáky začínajú hniezdiť, ukončia ho koncom augusta. „Počas migrácie vtáctva sa podobné sledovania robiť neoplatí. Vtedy tu môžeme objaviť napríklad aj supa. Pre nás sú však dôležité druhy, ktoré tu zahniezdia a odchovajú svoje mláďatá," hovorí Trnka.
Sledovanie vtákov, ktoré budú ornitológovia robiť aj nasledujúce dva roky, je len prvou etapou rozsiahleho projektu. V druhej budú ochranári spracúvať zistené výsledky a vypracujú program starostlivosti. „Podľa výsledkov definujeme priaznivé stavy jednotlivých druhov. Zistíme, aké počty vtákov toho-ktorého druhu sú v jednotlivých chránených územiach optimálne. Ak zistíme pokles, budeme hľadať príčiny."
Prišli aj orliaky morské
Tohtoročné výsledky zatiaľ Róbert Trnka zhodnotiť nedokáže. Daždivý máj zber údajov spomalil. „Prvé hodnotenie budeme môcť urobiť až po ukončení tohtoročného hniezdneho obdobia."
Sova obyčajná
Odborníci sledujú vtáky viacerými odskúšanými metódami. Pomáhajú im pri tom aj zmysly. Niektoré mapujú podľa hlasu (spevu), iné musia sledovať zrakom.
Aj napriek zlým poveternostným podmienkam sa im však na Orave podarilo zistiť niekoľko zaujímavostí. Alarmujúci je počet tetrova holniaka. Kým pred šiestimi rokmi hniezdilo v oravskom chránenom vtáčom území približne 75 párov, tento rok ich zatiaľ objavili maximálne pätnásť. „Mapujeme aj
jariabka lesného, ktorého vábime špeciálnou vábničkou. Na Orave ich zatiaľ máme dosť, no nie je ich toľko, ako sa predpokladalo." Ornitológovia zaznamenali oveľa menej prepelíc aj chrapkáčov poľných.
Pozitívny je stav čiernych bocianov. Na Oravskej priehrade tento rok zahniezdili dokonca aj orliaky morské. „Boli tu v roku 1963, hniezdo však zničili predátori. Sledovali sme ich u nás niekoľko rokov dozadu, aj sme ich prikrmovali. Snáď aj preto sa tu tento rok zahniezdili," povedal Róbert Trnka
Európsky monitoring
Popri mapovaniu vtákov na hniezdiskách ornitológovia sledujú aj jedincov na stálych miestach. Odchytom a krúžkovaním vtákov počas hniezdenia zisťujú prírastky.
Na Slovensku je šesť lokalít, kde prebieha toto celoeurópske sledovanie. Jedno z nich je na Orave.
„Je presne stanovený počet sietí aj čas, kedy odchyt prebehne. Cieľom je zistiť stav populácie určitých druhov vtákov v celej Európe. Sledujeme ich pribúdanie, ubúdanie, máme naplánovať spôsob, ako im pomôcť."