ORAVSKÁ POLHORA. Oravskopolhorská samospráva pracuje na príprave dvoch nových turistických chodníkov. Obidva povedú cez najsevernejší bod Slovenska, ktorý je na vrchu Modralová. Na ich aspoň čiastočnú prípravu získala viac ako 2300 eur zo Žilinského samosprávneho kraja. Gajdošský a náučno-historický chodník chce obec dokončiť do septembra, kedy sa tu bude konať tradičný gajdošský festival.
K vrcholu rôznymi trasami
Dedina je známa aj tým, že tu máme najsevernejší bod Slovenska. Trasa k nemu však nie je veľmi vyhľadávaná, pretože na našom území nie je riadne označená. V poľských mapách je pritom vyznačených hneď niekoľko turistických trás. To bol hlavný dôvod, prečo samospráva pripravila projekt na vytvorenie oficiálnych turistických chodníkov na Modralovú.
Od vrcholu Babej hory až po sedlo Hliny po hrebeňovke povedie gajdošský chodník. Po celej dĺžke Polhoranky po vrch Jalovec vytvorí samospráva náučno-historický chodník. Pôvodne plánovala na hrebeňovke osadiť informačné tabule, jednu pre každú dedinu, ktorej chotárom bude prechádzať. Na tabuľkách by bola história dediny a jej spojenie s gajdošmi.
Pre nedostatok peňazí však budú môcť na začiatok nainštalovať na trasu len tri tabule a vytvoriť niekoľko oddychových miest.
Na počesť gajdošom
Gajdošský chodník bude venovaný gajdošom, ktorí v tejto oblasti žijú a pôsobia stovky rokov.
Všetky dediny, po ktorých vrcholoch chodník povedie, majú gajdošskú tradíciu. Našli sme zápisky, kde sa píše, že v roku 1876 hrala gajdošská muzika na vrchole Babej hory pri odhaľovaní pamätníka na počesť výstupu najvyššieho palatína na jej vrchol. Aj to svedčí o tom, že gajdoššská muzika tu hrala prím už pred stovkami rokov.
Druhá trasa povedie historickou dolinou okolo Polhoranky. Turista si na nej bude môcť obhliadnuť staré tajchy, vojnové zákopy a guľometné hniezda z čias druhej svetovej vojny aj jedinečný Kňažský potok. „Počas reformácií a protireformácii sa v ňom často ukrývali evanjelickí, inokedy katolícki kňazi. Dokonca aj omše slúžili pri tomto potoku. Náučno-historický chodník chce samospráva prispôsobiť tak, aby sa v prípade potreby po ňom mohli dostať k požiaru na holiach pod Babou horou aj hasičské autá.
Každý chodník bude riadne vyznačený. Gajdošský chodník je dlhý približne 18 kilometrov, naučno-historický približne 12 kilometrov.