ZÁKAMENNÉ. Základnú školu s materskou školou Jána Vojtaššáka v Zákamennom navštevuje 770 žiakov v 37 triedach. V školskom časopise Do pohody v rubrike Mám, máš, máme problém?!? si sťažujú na kadečo. Aj na zákaz chodiť cez prestávky na iné chodby.
„Prečo nemôžeme chodiť na iné poschodia? Je to týranie! Cítim sa ako vo väzení," ponosuje sa žiak školy. „Nechápem, prečo nemôžeme chodiť na iné poschodia. Učitelia nás vyhadzujú, akoby sme ani nepatrili do tejto školy," píše ďalší.
Žiaci, ktorých sme minulý týždeň oslovili, sa s názormi spolužiakov stotožňujú. „Nemôžem sa porozprávať s kamarátkou z inej chodby," povedala žiačka ôsmej triedy. „Je to tak, keď si chceme požičať pomôcky inde, je problém," pridáva sa deviatačka zákamenskej školy.
Platí vnútorný poriadok
Žiaci z tried na prízemí sa pohybujú po chodbe na prízemí. Žiaci z tried na prvom poschodí sa pohybujú po strednej chodbe. Žiaci z tried umiestnených na druhom poschodí trávia prestávky pri svojich triedach. Na strednú chodbu prichádzajú len za účelom návštevy sociálnych zariadení a potom okamžite odchádzajú ku svojim triedam. Svojvoľný a bezdôvodný presun žiakov medzi poschodiami sa zakazuje - píše sa vo vnútornom poriadku školy.
„Predtým som sa viac tešila do školy, mohli sme si pokecať viac ako teraz, keď nesmieme na poschodia. Je to tu teraz také napäté, všetky príkazy, zákazy, ale asi si za to môžeme sami," uvažuje nemenovaná školáčka.
Trieda má mať súkromie
K prísnemu opatreniu viedli vedenie školy najmä sťažnosti mladších na starších. Neraz našli popísané lavice alebo rozhádzané veci. Vinníka nebolo. Od zavedenia nových pravidiel je pokoj. „Páčiť sa im to nemusí," hovorí riaditeľ Emil Revaj. „Je úplne v poriadku, že o tom píšu v školskom časopise. Máme demokraciu. Ale nehodláme to zmeniť."
Riaditeľ školy tvrdí, že odkedy je na prízemí automat, prestávkový režim je o čosi voľnejší. So súhlasom dozoru môžu ísť žiaci aj na inú chodbu, podmienkou je uviesť dôvod. Tým môže byť požičanie pomôcok, ale aj chuť porozprávať sa. Nie však v triede, ale na chodbe. „Každá trieda má mať súkromie. Predstavte si, že by vám kadekto chodil po kancelárii," argumentuje Emil Revaj. „Jednoducho, v cudzej triede nemá žiak čo hľadať."
Súčasná situácia vyhovuje aj učiteľom. Starostí s riešením potýčiek odbudlo. „Je to tak dobre. Keď si chcú niečo požičať, bez problémov ich pustím. Ale nevidím dôvod, aby chodili kade-tade a robili zle mladším," povedala učiteľka, ktorá mala dozor na strednej chodbe hlavnej budovy.