HRUŠTÍN. Erb vychádza z obecnej pečate z druhej polovice 18. storočia, ktorá je uložená v Altenburgerovej zbierke pečatí v Krajinskom archíve v Budapešti. Na nedatovanej pečati s kruhopisom SJGJLLUAT POS: VANYOKA je vyobrazený strom na pažiti, vedľa ktorého stojí lev na zadných nohách.
„V erbe mala byť koza," hovorí starosta Hruštína František Škapec. „Prešovská firma zaoberajúca sa erbmi však našla staršiu pečať. Identifikovať zviera bolo ťažké. Je to lev, čo súvisí s Thurzovcami, ktorí v roku 1600 Vaňovku založili. Hlavnou figúrou thurzovského erbu je lev."
Keďže podobných erbov je viac, vaňovský doplnili kravským zvonom, symbolom pastierov dobytka. „Je to oveľa lepšie, ako keby tam mala byť koza, to by sa mohla Vaňovka rovno volať Capkovo. Celkom sa dá na to pozerať," napísal v tejto súvislosti na Facebook Štefan Sedlár.
Návrh erbu hruštínskej miestnej časti Vaňovka.
Erb Vaňovky tvorí v červenom poli štítu na zelenej pažiti zlatý (žltý) strom, vľavo od neho na zadných nohách stojaci strieborný (biely) lev so zlatou (žltou) zbrojou. V ľavom hornom rohu zlatý (žltý) zvonec. Neskorogotický štít zvolili navrhovatelia pre jeho jednoduchosť a rozšírenosť v mestskej a obecnej heraldike. Poslanci na májovom zasadnutí obecného zastupiteľstva návrh odobrili. Erb musí ešte schváliť heraldická komisia ministerstva vnútra.
Kedysi samostatná obec je od roku 1975 súčasťou Hruštína. V roku 2009 sa vo Vaňovke narodili štyri deti, tri dievčatá a jeden chlapec. Traja ľudia zomreli a 16 sa odsťahovalo. Matrika zaznamenala tri sobáše. Ku koncu roku 2009 mala Vaňovka 391 obyvateľov, z toho 47 slobodných mládencov, 34 slobodných žien, 19 vdov a sedem vdovcov.