Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Hyperaktívne detské trojlístky robia rodičom veľkú radosť

Príchod dieťaťa do rodiny je vždy spojený s radosťou. Pri dvojičkách sa táto radosť rodičov zdvojnásobuje. Čo však, keď sa dozviete, že nebudete mať jedno, dve, ale hneď tri? K radosti sa pridružia aj starosti.

Tri sestry sa podobajú takmer ako vajce vajcu. Cudzí má s ich rozoznávaním veľké problémy.Tri sestry sa podobajú takmer ako vajce vajcu. Cudzí má s ich rozoznávaním veľké problémy. (Zdroj: NAĎA KALIŠOVÁ)

KLIN, RABČA, BOBROV. Eva Budzeľová, Eva Kobyliaková a Mária Fusková nemajú na prvý pohľad nič spoločné. Pochádzajú z rozdielnych dedín, nie sú príbuzné ani známe. Jedno však tieto tri matky predsa len spája. Všetky priviedli na svet trojičky. K prvým súrodencom tak naraz pribudli ďalší traja. Začiatky neboli jednoduché. Každá potrebovala pomoc rodiny, známych, nechýbali ani opatrovateľky. Veď starať sa naraz o tri malé deti, dá poriadne zabrať. Svorne sa však zhodnú na tom, že sú požehnaním, aj keď v niektorých prípadoch poriadne hyperaktívnym.

Šťastný piatok trinásteho

Eva a Viliam Kobyliakovci z Klina už mali tri deti, keď sa dozvedeli, že čakajú ďalšie. Tešili sa, veď jedno ešte plánovali. Pani Eva vždy snívala o dvojičkách. Keď jej lekárka v treťom mesiaci povedala, že ich skutočne aj čaká, bola šťastná, splnil sa jej sen. Šok prišiel, keď sa krátko pred pôrodom, asi v 34. týždni pri ultrazvuku dozvedela, že v brušku sa jej hýbe nejako veľa ručičiek a nožičiek. „Najskôr som sa zľakla, lebo lekár, ktorý mi robil ultrazvuk, sa len začudovane pozrel na obrazovku a bez slova odišiel po primára," hovorí pani Eva. „Potom mi však primár oznámil, že sa nič nedeje. Teda okrem toho, že nebudeme mať dve detičky, ale hneď tri."

Tehotenstvo mala šťastná mamička pokojné. Do pôrodu porobila takmer všetko nielen v domácnosti, ale aj okolo statku, neobišla ani záhradku. Keď však lekári zistili, že čaká trojičky, s návratom domov sa mohla rozlúčiť. Okamžite ju prevážali do Martina, kde v piatok 13. mája 2005 priviedla na svet dievčenský trojlístok.

Plný dom ľudí

Začiatky boli podľa slov pani Evy veľmi ťažké. Starať sa o jedno dieťa a naraz o tri sa nedá ani porovnávať. Prvé tri mesiace nemala čas na nič, len na trojičky. Dievčatá si vyžadovali jej maximálnu pozornosť. Večer pri kúpaní jej chodila pomáhať švagriná, cez deň mala na štyri hodiny opatrovateľku, svoju sestru. Namiesto štyroch hodín však bola u Kobyliakovcov denne aj osem. „Keď som ich obriadila, nakŕmila a uložila spať, čakala ma domácnosť. Riady, varenie, kopa oblečenia na pranie a žehlenie. Veď sme mali ešte ďalšie tri deti. Ľúto mi bolo najmä to, že som na tie zvyšné nemala toľko času, ako by som chcela. Nedalo sa venovať všetkým rovnako," rozpráva Kliňanka.

Starší súrodenci prijali tri nové sestričky s nadšením. Podelili si ich hneď, ako prišli z pôrodnice.

Takmer úplne rovnaké

Dievčatá Kobyliakové patria k tým trojičkám, ktoré sa na seba podobajú ako vajce vajcu. Náhodný návštevník nemá šancu rozoznať ich. Samozrejme, chaos sme v nich mali aj my. Dievčatá sú však už také šikovné, že ak si ich niekto pomýli, ony ho hneď opravia. Mama s otcom si dievčatá poznajú dobre. Predsa sa však raz stalo, že si ich mama pomýlila. „Keď sme boli v šiestich týždňoch na kontrole nožičiek, lekárka sa ma spýtala, koho držím na rukách. Namiesto Viktorky som povedala Vaneska. Až potom som si všimla, že to je Viktorka, lebo mala na chrbátiku taký malý fliačik."

Dnes majú rozoznávacích znakov hneď niekoľko. Ide však skôr o povahové ako o fyzické. Natálka je o čosi nižšia a útlejšia ako jej dve sestry. Podľa toho ju všetci hneď spoznajú. Pri Viktorke a Vaneske je to už trochu zložitejšie. „My ich poznáme, lebo sme s nimi stále. Ale môj otec ich doteraz nemôže rozoznať," hovorí s úsmevom.

V septembri by mali trojičky nastúpiť so škôlky. Ich mama má z toho už teraz obavy. Pre ich hyperaktivitu sa bojí, ako ich zvládnu učiteľky. A ako sa dokážu odlúčiť od matky, na ktorú sú veľmi naviazané. „Jój, keby som tak mala tri ruky! Každá jedna chce byť pri mne, každá ma chce držať za ruku. Často im musím vysvetľovať, že sa musia striedať, lebo mám ruky len dve." Aj keď sú však deti poriadne živé a treba ich stále strážiť, pani Eva je šťastná, že sú zdravé.

Strach z komplikácií

Najmladšie trojičky, tentokrát bračekovia, sa narodili pred štyrmi rokmi v Rabči. Manželia Mária a Radoslav boli na ne pripravení od začiatku. Ultrazvuk im hneď ukázal, že k Adriánkovi nepribudne jeden, ani dvaja, ale hneď traja súrodenci. „V prvom rade to bol šok, kým sa človek s tým zmieri. Mali sme výčitky, báli sme sa, že sa môže čokoľvek stať ešte počas tehotenstva," spomína Radoslav.

SHDGFYSJHDK

Chlapci sa nechceli fotiť ani za svet. Vonku pri hračkách to však išlo jednoduchšie.

Komplikácie počas tehotenstva však našťastie nenastali. Do marca pani Mária pracovala, do nemocnice sa jej veľmi nechcelo. Hoci mala termín v máji, traja chlapci - Miško, Tiborko a Marcelko sa na svet prihlásili už 21. apríla 2006. „Našťastie, nemuseli byť v inkubátore. Miško vážil 2600 gramov a meral 52 centimetrov, Tiborko mal 1900 gramov a Marcelko 1800 gramov, obaja po 45 centimetrov," hovorí mama Mária.

Na bratov sa tešil

Pri chlapcoh sa rodičia striedali s opatrovateľkou. Keďže otec Radoslav chodí na týždňovky, od pondelka do piatku mala pri deťoch službu Mária, cez víkend prišiel rad na otecka. Ako obaja rodičia spomínajú, začiatky boli ťažké. Hoci už jedného syna mali, všetko sa museli učiť odznova. Dnes, po štyroch rokoch, je to už však oveľa lepšie. Chlapci sa dokážu hrať aj sami, aj keď je s nimi stále kopec roboty.

Všetci traja sa podobajú, no nie tak veľmi, že by ich nebolo možné rozoznať. Chlapci sa však úplne odlišujú v povahách. „Michal je flegmatik, Marcel rád vyvádza, ale je trpezlivejší. A prostredný Tibor? Ten stále niečo stvára, šprtá do všetkého," hovorí chlapcov otec. „Marcelko s Tiborkom sú na seba veľmi naviazaní. Miško sa zahrá s hocikým, ale oni dvaja musia byť stále spolu, pri sebe." Štyria súrodenci nebývajú často chorí. Zaujímavé však je, že čo ochorie jeden, postupne skolí chrípka všetkých.

A ako prijal naraz troch nových súrodencov najstarší Adriánko? „Perfektne. Mal necelé tri roky a veľmi sa na nich tešil. Dokonca sa hneval, keď ešte nevedeli chodiť, že sa s nimi nemôže hrať."

Čakala dve, prišli tri

Eva Mária, Lucia a Jakub Budzeľovci z Bobrova sa narodili pred deviatimi rokmi, 24. mája. Eva so Štefanom mali vtedy päť detí. K najmladšiemu Michalovi chceli rodičia ešte jedného bračeka alebo sestričku. Že sa im však pritrafia hneď tri naraz, mi nenapadlo ani len vo sne.

„Dva týždne pred pôrodom som nevedela, že budeme mať trojčatá. Dozvedela som sa to až na poslednom ultrazvuku," spomína pani Eva. „Keď mi správu povedali, len som si pomyslela, že čo si to na nás ten Pán Boh vymyslel. No manžel ma upokojil. Pán Boh nám požehnal, Pán Boh sa aj postará. Tak mi vtedy v nemocnici povedal. A tak sa o nás aj stará."

DFGDS

Celá rodina pokope na nedávnom prvom svätom prijímaní.

Začiatky po návrate z pôrodnice neboli jednoduché. Budzeľovci mali pred trojičkami dvojičky, takže vedeli, čo je to starať sa naraz o viac detí. S trojičkami však bolo predsa len oveľa viac práce. „Dostali sme opatrovateľku z obecného úradu. Aj tak nám však musela pomáhať rodina, priatelia, stále u nás niekto bol," hovorí pani Eva.

Stále sa menia

Manželov Budzeľovcov najviac trápi, že po príchode trojičiek museli venovať menej pozornosti ostatným deťom. Keď začali trojičky chodiť, objavili sa u nich aj alergie, takže okrem neustáleho stráženia museli s nimi behať aj za lekármi. Našťastie, dnes je situácia už o čosi lepšia. Súrodenci chodia do tretej triedy, majú za sebou prvé sväté prijímanie. Hoci sú už staršie, stále majú s nimi ich rodičia plné ruky práce. „Treba sa s nimi aj učiť, stále niečo potrebujú. Veď sú to deti."

Ľudia problém s rozpoznávaním Evy Márie, Lucie a Jakuba nemajú. Deti sa odlišujú výzorom aj povahou. „Lucka je veľmi zodpovedná, narodila sa posledná. Ale všetko musí mať hotové ako prvá. Jakubko je pohodový, pokojný, neponáhľa sa, Evka, tá si zase odmalička vedela všetko vydobyť tvrdohlavosťou. Z roka na rok sa však ich povahy a vlastnosti menia," dodala pani Eva.

Čo na trojičky hovorí odborník, primár Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Hornooravskej nemocnice Marian Tholt?

„Priemerný počet trojičiek pri spontánnom otehotnení je 1:10 000. Ak ide o umelé oplodnenie, táto pravdepodobnosť narastá. U dvojičiek je to napríklad 1:100 pri spontánnom otehotnení, a až 1:20 pri umelom.

Treba však upozorniť, že ak sa narodia pri umelom oplodnení trojičky, je to chyba, nie je to dobré. Centrum je úspešné, ak z jedného embrya dorastie jeden plod. V opačnom prípade ide o komplikáciu, tak pôrodnícku, ako aj pre matku. Zvyšujú sa riziká, častejšie dochádza k potratom, takmer vždy ide o predčasný pôrod, nastávajú komplikácie s krvotvorbou a ťažším dýchaním. O matku čakajúcu trojičky sa treba starať úplne inak. Deti by sa nemali rodiť v klasických nemocniciach. Ľudia chcú od nás špičkové výkony, no my nemáme špičkové prístroje, a ak ich aj máme, musíme si ich zháňať sami.

Trojičky sa musia rodiť v perinatologických centrách. Tehotenstvo sa ukončuje skôr, približne okolo 35. týždňa. Deti idú na svet jedine cisárskym rezom. Nie je to však jednoznačne dedičné, v mnohých prípadoch ide o náhodu. Závisí to najmä od matky."

Naďa Kališová

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 4. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 5. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 6. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 7. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 8. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 9. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 2. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 3. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 4. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 5. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 6. Škola môže vyzerať aj inak!
 7. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 8. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 9. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 10. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 34 088
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 004
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 22 651
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 277
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 457
 6. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 11 840
 7. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 11 724
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 435
 9. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 582
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 560
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Hern má krízovú radu aj stopovačov. Strojárne otestovali všetkých zamestnancov

V Herne majú za sebou už šieste kolo testovania na COVID-19. Vedenie strojární odporúča firmám testovanie zamestnancov.

Testovanie v strojárňach Hern Námestovo.

Najlepší strelec mohol ostať v Dlhej, rozhodol sa pre Babín

Marcel Kunocha si vyskúšal všetky pozície. Najlepšie sa cíti v útoku.

Marcel Kunocha (pri lopte) strelil na jeseň 13 gólov.

Chceme, aby mali mladí futbalisti pamiatku

Po skvelých odozvách z minulých rokov sme sa opäť rozhodli spustiť obľúbenú rubriku Predstavujeme futbalové nádeje.

Ukážka z minulých rokov.

Zomrel spišský biskup Mons. Štefan Sečka

V nemocnici v Levoči dnes ráno zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. Jeho biskupským heslom bolo Crux Christi perficiat nos (Kristov kríž nech nás zdokonalí).

Mons. Štefan Sečka

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na štyroch miestach v Trenčíne budú testovať z auta. Odberné miesto je aj na futbalovom štadióne

Na celoplošné testovanie bude Trenčanom k dispozícii počas dvoch najbližších víkendov 50 odberných miest. Pozrite si, kde ich nájdete.

Pacientov a pokút v Trnave pribúda

Celoplošné testovanie čaká Trnavu už tento víkend.

Virológ Klempa: Najbližšie týždne budú pre nás veľmi ťažké

Boris Klempa tvrdí, že celoplošné testovanie je teoreticky skvelá vec. Treba však brať do úvahy všetky okolnosti či riziká.

Už ste čítali?