PÁRNICA. Mať to šťastie vidieť ju plávať na hladine jazera je zážitkom. Keďže nemá plávacie blany, vyzerá to, ako keby šliapala vodu. So sliepkou domácou nemá vodná sliepočka nič spoločné. „Patrí do čeľade chriašteľovitých," hovorí ornitológ Dušan Karaska. „Rieka Orava ani bystriny jej nevyhovujú. Žije na pomaly tečúcich a stojatých vodách. A tých je na Orave málo. Preto je vzácna."
Hlavným oravským sídlom sliepočky vodnej sa stalo štrkovisko pri Párnici pozostávajúce zo 17 vodných plôch a tiež odstavené rameno rieky Oravy s ôsmimi jazerami. Pár kusov žije pri veličnianskom jazierku a pri Oravskej priehrade.
V zime odlieta, najčastejšie k Stredozemnému moru. „Keď v minulosti ferozliatinárske závody v Istebnom vypúšťali do jazier teplú vodu, sliepočka zimovala tam. Dnes odlieta preč. Ľudia jej nevadia, v zahraničí ju dokonca prikrmujú," povedal Dušan Karaska.
So sliepkou domácou ju spája len meno. FOTO: LADISLAV TÁBI
Aj keď jej blízkosť človeka neprekáža, vidieť ju len zriedka. Väčšinou je zašitá v trstinách. Vďaka dlhým prstom chodí po bahne i po konároch. Ako všežravec sa živí semenami vodných rastlín, bylinami, stonkami, no nepohrdne ani vodným hmyzom, žubrienkami a dážďovkami.
„Otec s mamou sa na vajíčkach striedajú. Mláďatá potom vodia sem-tam po hladine. Sú celé čierne. Vďaka malej červenej škvrnke nad zobákom vyzerajú ako malí čertíci."
Spočítať nenápadné druhy vtákov, ktoré hniezdia dva-trikrát do roka, je ťažké. Dušan Karaska odhaduje, že na celej Orave hniezdi od 20 do 50 párov sliepočky vodnej.