MÚTNE. Mútne sa súdi so susedným Oravským Veselým o majetok, ktorý spolu vybudovali po roku 1993. Hodnota diela bola vtedy sedem miliónov korún, dnes je takmer nevyčísliteľná. Ide totiž o strategický majetok - potrubie s prerušovacími komorami, ktoré privádza do dediny vodu.
Najprv neverila
„Najprv som si myslela, že zle vidím, ale keď som sa pozrela znova, bolo to tam - list vlastníctva, podľa ktorého je obec Oravské Veselé výhradným vlastníkom prívodu vody z Randovej a štyroch prerušovacích komôr," hovorí starostka Mútneho Mária Juríčková. List vlastníctva objavila, keď zisťovala na katastrálnom portáli údaje k inej súvisiacej stavbe.
„Najprv som predpokladala, že niekto len nedopatrením urobil chybu, tak som išla na katastrálny úrad a - nie. Nebola to chyba, ale pravdepodobne úmysel. Starosta Oravského Veselého Vladimír Borák vydal rozhodnutie o pridelení súpisného čísla na prerušovacie komory, ktoré naše obce dovtedy vlastnili v dvoch rovnakých dieloch. Všade v dokladoch sa hovorí o diele Oravské Veselé a starosta na katastri nepredložil notársku zápisnicu ani zmluvu o pridružení, kde sa o hovorí o vlastníckych vzťahoch. Na katastri mu preto stavbu zapísali na obec ako výhradného vlastníka."
Starostka: Bola som naivná
Starostka išla z katastrálneho úradu rovno do Oravského Veselého. Ešte stále si myslela, že kolega konal nevedomky a tak mu vysvetlila, čo jej poradili na katastri, ako sa vec dá ešte napraviť. „Prekvapilo ma, že starosta opravu nechcel urobiť." A nik iný to urobiť nemôže.
„Bola som naivná a prišla som na to veľmi skoro," hovorí Juríčková. Onedlho zistila, že ešte v decembri podala obec Oravské Veselé návrh na stanovenie cien za distribúciu a dodávku pitnej vody. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví 5. januára 2010 schválil obcou navrhnuté ceny. „Cena vody pre Mútne by sa tak poriadne predražila, pretože by sme museli platiť nielen Oravskému Veselému, ale aj vodárňam, ktoré nám vodu privádzajú z Veselého do dediny."
Minulých 17 rokov v skratke
V 90. rokoch začala obec Oravské Veselé budovať záchyt prameňov z Randovej. Po 522 metroch jej však došli peniaze. Starosta preto v roku 1994 oslovil okolité obce na združenie prostriedkov a ponúkol im spoluvlastníctvo a v budúcnosti odber vody. Stalo sa. Obec Mútne investovala do 2345 metrov potrubia a štyroch prerušovacích komôr takmer dva milióny korún, štyrmi miliónmi prispel na stavbu štát, zvyšok do siedmich miliónov išiel z kasy Oravského Veselého. O všetkom existujú doklady. Aj v nájomných zmluvách z neskorších rokov vystupujú obe obce ako poloviční vlastníci. Až do minulého roku.
Zástupcovia obce Mútne preto 4. mája podali na Okresný súd v Námestove žalobu o určenie vlastníctva k majetku, o ktorý sa cítia okradnutí.
Starostu Vladimíra Boráka sme sa opýtali, prečo pri zápise do katastra nehnuteľností postupoval tak, že obec Mútne nakoniec nefiguruje na liste vlastníctva. Na otázku nám neodpovedal.