Oravské Veselé nechce byť súčasťou projektu odkanalizovania Bielej Oravy vodárenskou spoločnosťou. Žiadosť o dotáciu na vlastný projekt však obec podať nemôže. Spor rieši bratislavský súd a riešenie je v nedohľadne.
ORAVSKÉ VESELÉ.Obec nemôže dostať stavebné povolenie na vlastnú kanalizáciu. Rozhodol o tom krajský stavebný úrad. Jedno povolenie totiž už vydali - Oravskej vodárenskej spoločnosti (OVS). Rozhodnutie úradu potvrdilo aj príslušné ministerstvo.
„Na rovnakú stavbu vraj nemôžu vydať dve územné rozhodnutia dvom rôznym investorom," hovorí starosta Oravského Veselého Vladimír Borák. „Už rok sa o to sporíme, odvolali sme sa na ministerstve i na Najvyššom súde. Najvyšší súd dal vec Krajskému súdu v Bratislave, ale dodnes nemáme žiadne rozhodnutie, ba ani vytýčené súdne konanie."
O čo ide?
Niekdajšie obecné zastupiteľstvo v Oravskom Veselom zobralo na vedomie informáciu o projekte odkanalizovania regiónu Bielej Oravy. Na základe toho niekdajší starosta Miroslav Majkút dal súhlas, že dedina sa stane súčasťou II. etapy odkanalizovania regiónu. Prvú etapu za približne 20 miliónov eur OVS už takmer uzavrela, a pracuje na druhej, s predpokladaným rozpočtom do 100 miliónov eur.
Súčasné vedenie obce však požiadalo OVS o vyradenie Oravského Veselého z projektu, pretože podľa starostu Boráka jeho predchodca nemal mandát na súhlas na vstup. Obec si založila vlastnú vodárenskú spoločnosť, a tak by chcela vybudovať aj vlastnú kanalizáciu a čistiareň odpadových vôd. „Podľa mňa je nerozum stavať desaťkilometrové potrubie medzi nami a Oravskou Jasenicou, len aby splašky pokračovali potrubím do Oravskej Jasenice a ďalej sedem kilometrov do čističky v Námestove," hovorí Borák.
Súd v nedohľadne
„OVS-ka už aj tak musela projekt druhej etapy viackrát meniť, podľa smernice EÚ musela z neho vypustiť všetky obce do 2000 obyvateľov. Pritom nám tvrdila, že obec Oravské Veselé sa z projektu vypustiť nedá. Nakoniec nás OVS nezaradila do žiadosti o finančný príspevok z fondov EÚ, no nie z územného rozhodnutia" dodáva Borák.
„Žaloba obce Oravské Veselé o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja zo 16. marca 2009 bola na Krajský súd v Bratislave doručená v októbri 2009. Vyjadrenie ministerstva súd dostal v novembri 2009," potvrdil hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. „Vec čaká na vytýčenie termínu. Vzhľadom na zaťaženosť súdu vecami, ktoré majú skorší dátum podania možno predpokladať, že pojednávanie by mohlo byť koncom roka 2010, prípadne začiatkom roka 2011."
Navrhli kompromis
Pomoc EÚ v oblasti životného prostredia, ktorú v súčasnosti obce a mestá využívajú, bude dostupná len do roku 2013. Sú si poslanci a starosta vedomí, že si zatvorili zadné vrátka a Oravské Veselé môže napokon zostať bez kanalizácie?
„Rrozhodnutie Obecného zastupiteľstva obce Oravské Veselé o tom, že nechceme byť súčasťou veľkého projektu je z roku 2007 a podnet na preskúmanie územného rozhodnutia podala OVS, takže kto privrel zadné vrátka obci, ktorá je oprávneným žiadateľom prostriedkov z fondov EÚ?", pýta sa Vladimír Borák. „Náš posledný návrh na úpravu vzťahu bol, že sa pripojíme na ČOV Námestovo, teda nebudeme stavať vlastnú čističku, ale kanalizácia v obci bude podľa nášho projektu a obec bude žiadateľom o finančné prostriedky. Ešte aj na poslednom stretnutí na MŽP sme tento návrh predložili. Žiaľ, OVS ho odmietla. Chceme vlastnú kanalizáciu aj preto, že ceny stočného v OVS sú privysoké a pravdepodobne už nikdy nižšie nebudú, skôr vyššie," odpovedá starosta. Prezradil aj to, že investíciu do vlastnej obecnej kanalizácie odhaduje na 7 až 8 miliónov eur.
OVS už žiadosť podala
„Oravská vodárenská spoločnosť minulý pondelok predložila žiadosť na financovanieprojektu Zásobovanie vodou a kanalizácia Oravského regiónu 2 etapa.
„Naša žiadosť o potvrdenie pomoci ministerstva životného prostredia a iniciatívy Jaspers je v súčasnosti v štádiu posudzovania," povedal technický riaditeľ OVS Jozef Ravaj.
A prečo OVS odmieta vypustiť Oravské Veselé zo svojho územného rozhodnutia?
„Zástupcovia obce v marci na ministerstve deklarovali, že obecné zastupiteľstvo nezmení rozhodnutie o vystúpení z projektu," hovorí Revaj. „Pre majetkoprávne problémy pri výkupoch pozemkov bola OVS nútená Oravské Veselé z projektu vypustiť. OVS nebráni obci budovať kanalizáciu, len to podmieňuje odvádzaním odpadových vôd na ČOV Námestovo, kde dotácie z eurofondov a štátneho rozpočtu už boli pridelené a investované a kde sa kapacitne počítalo aj s obecou Oravské Veselé. Preto sme presvedčení že prideľovanie dotácii zo štátu a EU na ďalšiu ČOV v Oravskom Veselom je mrhaním peňazí EU a Slovenska."
Nejde zo strany OVS len o „trucpodnik"? Technický riaditeľ OVS to necháva na posúdenie občanom: „Treba si logicky zvážiť konanie jednotlivých subjektov. Vodárenská spoločnosť ponúkala obci prefinancovať 6,6 milióna eur, vybudovať v obci kanalizáciu, a tým zabezpečiť lepšiu kvalitu života v obci. Od obce nepožadovala žiadne peniaze, len spoluprácu pri majetkovoprávnom vysporiadaní a pripájaní domácností obyvateľov."