TVRDOŠÍN. Centrum právnej pomoci (CPP) v Tvrdošíne funguje od roku 2008. Spočiatku veľa ľudí bezplatnú pomoc nevyhľadávalo. „Ľudia o tejto forme poskytovania právnej pomoci nevedeli, postupne si však k nám našli cestu. Dnes centrum vyhľadáva čoraz viac ľudí z celej Oravy, vlani našu kanceláriu navštívilo takmer 300 klientov. Posielajú ich k nám z okresných súdov, úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, aj na odporúčania od našich bývalých klientov," povedala vedúca kancelárie Marcela Molitorisová.
Porovnateľne s Liptovom
Marcela Molitorisová poskytla vlani klientom viac ako 70 konzultácií, vydala 91 rozhodnutí, právnu pomoc priznalo centrum 51 žiadateľom. V porovnaní s ostatnými kanceláriami na Slovensku sa výsledkami priblížili centru v Liptovskom Mikuláši, aj keď tamojšie zariadenie zastrešuje podstatne väčšie územie než je Orava. Tvrdošínske CPP má v pôsobnosti tri okresy, kde žije viac ako 134-tisíc ľudí. Pod Liptovský Mikuláš spadajú štyri okresy s 305-tisíc obyvateľmi. „Vlani naša kancelária na súde zastupovala 49 prípadov, z ktorých 31 som zastupovala ja. Riešili sme dve mediácie. Advokátom sme pridelili 18 prípadov. Podľa výsledkov z minulého roka môžem skonštatovať, že myšlienka vytvoriť centrum právnej pomoci na Orave bola určite dobrá."
Do všetkých slovenských kancelárií prišlo vlani 1659 žiadostí o poskytnutie právnej pomoci. Najviac žiadateľov bolo zo Žilinského kraja. Vlani sa na centrá najčastejšie obracali ženy. „Aj keď sa pozriem spätne, vždy nabrali viac odvahy vyhľadať našu pomoc ženy ako muži, najčastejšie vo veku od 26 do 35 rokov," hovorí vedúca.
Rodinné a občianske právo
Právnici riešia najmä spory týkajúce sa rodinného práva. „Medziľudské vzťahy, nažívanie partnerov, možno aj v súvislosti s vysokou nezamestnanosťou a hospodárskou krízou, sú najčastejšími dôvodmi, pre ktoré nás ľudia vyhľadávajú. Riešime hlavne problémy súvisiace s výživným na dieťa, úpravou styku s dieťaťom, určením, zapretím otcovstva a rozvody." Pri občianskoprávnych veciach sa na nich ľudia obracajú so spormi týkajúcimi sa pôžičiek, nájmu a vlastníctva bytu či dedičských vecí. V rámci pracovného práva riešia najmä nevyplatenie mzdy či neplatné skončenie pracovného pomeru.
Každý prípad je iný. Od zložitosti prípadu potom závisí aj jeho vyriešenie na súde. „Niektoré uzavrieme do pol roka, niekedy to trvá aj dlhšie. Najmä vtedy, ak je jednou stranou v konaní cudzinec."
Tri podmienky
Cieľom centier právnej pomoci je poskytnúť bezplatné poradenstvo ľuďom nachádzajúcim sa v hmotnej núdzi.
Žiadateľ o bezplatnú právnu pomoc musí spĺňať tri podmienky. Musí byť v hmotnej núdzi, teda jeho čistý príjem nesmie presahovať 259 eur, hodnota sporu musí prevyšovať hodnotu minimálnej mzdy, čo je v súčasnosti 307,70 eur, nesmie ísť o zrejmú bezúspešnosť sporu, nároky žiadateľa nesmú byť premlčané.
Právnici centier riešia po novelizácii zákona už aj azylové veci. „Naša kancelária zatiaľ v azylových veciach neriešila žiadny prípad. Väčšinou to riešia kancelárie, v pôsobnosti ktorých sa nachádzajú azylové domy a tábory." Od 1. januára môže súd na žiadosť účastníka konania stanoviť mu za zástupcu Centrum právnej pomoci.
Od poradenstva pred súd
V centre nájdu ľudia viaceré možnosti pomoci. Prvou z nich je právne poradenstvo, za ktoré si však návštevník musí zaplatiť poplatok 4,50 eur. „Sme síce bezplatná právna pomoc, ale len v prípade, ak si žiadateľ podá žiadosť a je mu priznaný nárok na zastupovanie v konaní. Spoplatnenie vyplýva zo zákona. Ľudia túto možnosť využívajú pomerne často, mnohokrát im právna rada pomôže a nemusia sa hneď obracať na súd," hovorí Marcela Molitorisová.