DOLNÝ KUBÍN/NÁMESTOVO. Už viac ako štyri roky môže sudca poslať vinníka nielen za mreže, ale aj medzi štyri steny vlastného domu. Opustiť ho bez povolenia súdu je riziko. Každé dva dni mimo domu bez povolenia sa rovnajú dňu v klasickom väzení.
„Od znovuobnovenia Okresného súdu v Námestove v januári 2008 nebol žiadnemu obvinenému uložený trest domáceho väzenia. Tento druh trestu neuložil ani dolnokubínsky okresný súd," povedala Michaela Fedorová, hovorkyňa Krajského súdu v Žiline.
Povinné práce letia
Ďalší alternatívny trest, a to povinná práca, sa v oravskej súdnej praxi ujal. Námestovský súd v roku 2008 takto potrestal deviatich páchateľov, o rok neskôr siedmich a toho roku už jedenástich. Odsúdení pracujú pre mestá a obce, nemocnice a sociálne zariadenia. „Vykonávali hlavne pomocné stavebné práce, údržbu ciest a podobne," uviedla Fedorová.
Ročným domácim väzením alebo povinným prácami v rozsahu 40 až 300 hodín môže sudca potrestať páchateľa za prečin, ktorý má hornú sadzbu päť rokov väzenia. Na rozdiel od domáceho väzenia, trest povinnej práce odsúdený nemusí prijať. S odmietnutím trestu povinnej práce sa na súde v Námestovo stretli a asi u troch obvinených ho zaznamenali aj v Dolnom Kubíne.
Odsúdení papiere nezbierajú
Na dolnokubínskom mestskom úrade si vlani odpracovali trest štyria odsúdení v rozsahu 220 až 300 hodín. Traja muži pomáhali stavať centrum osobnej hygieny, žena upratovala. „Tehotnú matku dvoch školopovinných detí odsúdili za podvod," hovorí Jozef Gruchalák, šéf odboru sociálnych vecí. „Nemali sme s ňou žiadny problém. Riešili sme iba to, či sa do výkonu trestu počíta starostlivosť o choré dieťa. Zistili sme, že nie."
Jeden muž to skúšal s maródkou, no po dvoch mesiacoch radšej prišiel do práce. „Spolupracujeme s probačným úradníkom súdu. Ak je odsúdený kuchár, nedáme ho kopať kanál. Ale nie je to tak, že si niekto príde pozbierať papieriky. Trest musí človek pocítiť. A zároveň vytvoriť pre niekoho hodnotu. Prehadzovať piesok z kopy na kopu je nezmysel," uviedol Gruchalák.
Radšej lopata ako mreže
Tridsaťročný Dolnokubínčan maril výkon úradného rozhodnutia. Preložené do ľudskej reči, po zobratí vodičského preukazu jazdil načierno. Za trest dostal 150 hodín povinnej práce. Keďže má iba základnú školu, mesto mu dalo robiť pomocné stavebné práce v centre osobnej hygieny na Ťatliakovej ulici.
„Je to lepšie, ako keby som mal ísť do basy. Zatiaľ to zvládam. Som rozhodnutý nemať v budúcnosti už žiadne problémy," povedal ženatý muž, ktorý si neželal zverejniť svoje meno.
Mesto má v súčasnosti pripravenú prácu pre troch odsúdených. Jeden z nich mal poslednú šancu nastúpiť do práce minulý piatok.