NÁMESTOVO.V polovici apríla sa začalo robiť v Oraviciach, začiatkom mája na Babej hore. Do konca roka 2012 pribudne v Oraviciach nový turisticko-cyklisticko-bežkársky chodník, na Babej hore bude na nepoznanie zmodernizovaný viac ako storočný chodník na vrchol hory.
Súčasťou rozsiahleho projektu budú aj dve publikácie, dva filmy a množstvo informačných materiálov. Pre laika je síce názov projektu Štátnej ochrany prírody (ŠOP) v Námestove takmer nezrozumiteľný, no výsledok bude onedlho citeľný, ba dokonca hmatateľný.
Rozhľadne s ďalekohľadmi Rekonštrukcia prastarého deväťkilometrového turistického chodníka zo Slanej Vody na vrchol Babej hory zmení trasu natoľko, že sa sem pravdepodobne radi vrátia aj turisti, ktorí na Babej hore už boli.
„Predpokladám, že najväčšiu radosť budú mať turisti z dvoch vyhliadkových veží so stacionárnymi ďalekohľadmi. Jednu postavíme pri Hviezdoslavovej aleji, druhú na Šťavinách," hovorí riaditeľ ŠOP Námestovo Róbert Trnka. „Zvažovali sme výstavbu rozhľadne aj na vrchole, no odtiaľ je aj bez nej vynikajúci a krásny výhľad. Ďalekohľad bez prístrešku by tam dlho nevydržal, zimné poveternostné podmienky by ho rýchlo zničili."
Ochranári upravia zvetrané časti chodníka, odvodnia ich a spevnia dlažbou z prírodného kameňa. Rekonštrukcia čaká aj dva drevené prístrešky na odpočívadlách, popri chodníku pribudne viac lavičiek na oddych a informačných panelov. Novinkou bude drevený podvalový chodník nad tunajším rašeliniskom, jeho súčasťou bude podrobný popis biotopov. Turisti budú mať na Slanej vode k dispozícii informačný terminál a počas turistickej sezóny aj informačné centrum s najmodernejšou výbavou, videotechnikou a stálou službou.
Výhľad z Babej hory je dostatočnou odmenou za chrbát, spotený pri výstupe na jej vrchol.
FOTO: Miroslava Kristínová Turisti nebudú musieť blúdiť Keď návštevník Oravíc vyjde z kúpaliska, blúdi po okolí takmer bezcieľne. Okrem výletov do Juráňovej či Tichej doliny toho veľa na výber nemá. Onedlho však v Oraviciach vzniknú dva nové turistické chodníky, jeden 15-kilometrový, druhý trojkilometrový.
Dlhšia trasa bude viesť po slovensko-poľskej hranici a okrajovou časťou TANAPu. Pri jej plánovaní si oravskí ochranári vzali za vzor kolegov zo zahraničia. Návštevníkovi ponúknu bohaté zážitky už v okrajovej časti rezervácie, odľahčia od množstva ľudí jej centrálnu časť. „Na trase bude 23 zastávok s odpočívadlami, altánkami a s tromi vyhliadkovými vežami vybavenými ďalekohľadmi," hovorí Trnka. „Nebudú tam chýbať ani ús-
chovne na bicykle. Na zastávkach bude solárne osvetlenie a schránky s informačnými materiálmi, ktoré si návštevník môže zadarmo zobrať so sebou. Chodník nebude fyzicky náročný, pri jeho plánovaní sme vychádzali zo štruktúry návštevníkov kúpalísk. A v zime bude ideálny na bežky."
Druhá oravická trasa bude viesť rašeliniskom Peciská. Okrem dreveného nadúrovňového chodníka tu vyrastie aj odpočinková terasa a rozhľadňa. Východiskom pre obe trasy bude križovatka za mostom na ceste z centra Oravíc smerom na Zuberec. Pri kúpaliskách bude k dispozícii elektronicky informačný terminál aj nové informačné centrum.
Nielen chodníky Súčasťou investície ŠOP bude aj tvorba informačných materiálov, kníh Príroda Babej hory a Príroda Oravíc, a rovnomenných filmov. „Okrem toho pripravíme vzdelávacie a diskusné stretnutia s vlastníkmi a užívateľmi pozemkov v chránených oblastiach a s podnikateľmi v cestovnom ruchu v obidvoch oblastiach," dodáva Trnka.
Všetky aktivity by mali byť ukončené v roku 2012. Európska únia so spoluúčasťou ministerstva životného prostredia investuje do obidvoch lokalít spolu 995-tisíc eur.
Turistika na Babej hore
Intenzívny rozvoj turistiky na Babej hore začal po vybudovaní jódo-brómo-soľných kúpeľov Slaná Voda v r. 1860. Podľa pamätníkov sa vtedy od Slanej Vody po hájovňu na Podvrší, teraz nazývanou Hviezdoslavova, prechádzalo vo dne - v noci množstvo turistov pri svetlách faklí. Túžbou každého návštevníka kúpeľov bolo pozorovať východ slnka z vrcholu Babej hory.
Z rokov 1894 - 1902 sa zachovali vrcholové knihy, kde je zapísané že na vrchol vystúpilo v jednotlivých rokoch: 1894 - 17 turistov, 1895 - 415 turistov, 1896 - 400 turistov, 1897 - 412 turistov, 1900 - 558 turistov, 1901 - 597 turistov, 1902 - 206 turistov (bolo studené a daždivé leto, takže sezóna netrvala ani dva mesiace). Boli to Maďari, Nemci, Rakúšania, Rusi, Ukrajinci, Poliaci, ale aj Slováci. Vtedy už turistike napomáhala aj útulňa pri tzv. Chladnej wode. Dnes po nej niet takmer ani stopy. Podobne ako po slávnych kúpeľoch.