RABČICE. Necelé dve tisícky Rabčičanov vyzbierali minulý rok približne toľko plastov, ako susedná Rabča s viac ako dvojnásobkom obyvateľov.
„Plasty sa naši ľudia naučili triediť už veľmi dobre, v ostatnom je ešte čo zlepšovať. Na sklo máme rozvezené veľkoobjemové kontajnery, ostatné komodity ako železo, gumy a plasty zvážame pravidelne do Brezy," hovorí starosta Rabčíc Jozef Slovík. V dedine, ležiacej v susedstve prírodnej rezervácie s najvyšším stupňom ochrany, Babej hory, chce samospráva separovaný zber ešte zdokonaliť. Pomôcť by tomu mal zberný dvor.
Dvor ušetrí peniaze
Rabčičania minulý rok vytrie-dili viac ako sedem ton plastov a 22 ton skla. Dedina je rozľahlá a roztiahnutá po kopcoch a dolinách, preto je zvoz odpadu komplikovaný. Kým zberné vozidlo zozbiera jeden druh separovaného odpadu, napríklad plastu zo všetkých končín obce, len v dedine musí prejsť viac ako 36 kilometrov, nerátajúc cesty do Brezy. Aj preto zberný dvor ušetrí obci dosť peňazí. „Na niektoré bočné ulice špeciálne vozidlo vôbec nevyjde, máme v nich preto rozmiestnených jedenásť veľkoobjemových kontajnerov. Tie už tiež dosluhujú a spolu so zberným dvorom by sme mohli dostať nové," hovorí starosta.
Nie je to prvý projekt
Okrem peňazí na zriadenie dvora, jeho oplotenie a spevnenie pozemku obecnej prevádzky môže obec získať aj novú techniku - štiepkovač na drevný odpad, traktor s vyklápacím prívesom a s prívesom na vývoz veľkoobjemových kontajnerov. Projekt na zberný dvor rabčická samospráva podá v polovici mája. Ak s ním uspeje, získa nenávratný príspevok z prostriedkov Európskej únie vo výške 320-tisíc eur. Obec sa na výstavbe dvora bude musieť podieľať sumou 80-tisíc eur.
Po tom, čo v Rabčiciach sotva pred pol rokom skolaudovali zrekonštruovaný školský areál, do ktorého investovali z eurofondov trištrte milióna eur, by bol zberný dvor ďalšou veľkou investíciou financovanou na 95 percent z cudzích zdrojov.