ZUBROHLAVA / ŠTEFANOV NAD ORAVOU.Uďobaní k smrti skončili túto jar už dva bociany. Dôvodom krutého súboja dvoch bocianích samcov bol zakaždým boj dvoch súperov o hniezdo.
Podľa ochranárov nemusí byť votrelcom len úplne cudzí sa-mec, ale aj starší potomok páru hniezdiaceho na mieste, o ktoré zvádza súboj so svojím biologickým otcom.
Súboje sú kruté
„Neviem, či priletelo túto jar viac bocianov alebo ubudlo hniezd. Spozorovali sme však, že k hniezdu, v ktorom sa už usadil minuloročný pár a samička sedí na vajciach, prilietajú iné samce," hovorí riaditeľ Štátnej ochrany prírody a Správy CHKO Horná Orava Róbert Trnka. Vzniká akoby manželský trojuholník, z ktorého jeden samec chce vytlačiť druhého. Ak niektorý z nich neuvoľní miesto sám, dochádza k súboju. A ten môže byť veľmi krutý. Porazený bocian v Štefanove nad Oravou mal dokonca vyďobané oči."
V prospech teórie o nedostatku bocianích hniezd hovorí aj fakt, že bociany zahniezďujú na dávno opustených miestach. „Hniezdo v Krivej bolo už niekoľko rokov neobsadené, no tento rok tam znova zahniezdil bocianí párik," povedal ornitológ Dušan Karaska. „Múdrejší budeme začiatkom leta, kedy sa uskutoční sčítanie bocianov."
Bocian biely na Orave
Začiatok osídlenia hornej Oravy bocianom bielym sa traduje okolo roku 1920 (Suchánek 1965), dovtedy sa na Orave vyskytoval len ako transmigrant (Kocyan, 1884). Oproti šiestim párom bocianov v roku 1934 (Plachetka unpubl.) populácia druhu na Orave vzrástla takmer päťnásobne.
V roku 2001 bolo zaznamenané hniezdenie bocianov v 948 obciach.
Pred 50 rokmi bociany hniezdili prevažne na strechách (50,6 %), komínoch (29,3 %) a stromoch (13,4 %). Dnes je 52 % hniezd postavených na umelých hniezdnych podložkách, 23,3 % na stĺpoch elektrického vedenia, 16,8 % na komínoch, 5,6 % na iných miestach a len 1,5 % hniezd stojí na stromoch.
Podľa sčítania v roku 1934 hniezdilo na území Slovenska 2 219 párov bocianov bielych. V roku 1984 ich počet klesol na 1 018 párov. Príčinou bol úbytok potravy aj vhodných hniezdnych možností ako dôsledok intenzívnej poľnohospodárskej činnosti. Vďaka úsiliu ochranárov sa na konci 20. storočia podarilo počet bocianov u nás stabilizovať na približne 1 350 párov. Príkladom úbytku bociana v Európe sú Dánsko alebo Holandsko, kde prežíva už len niekoľko kusov bocianov, bez šance zvýšiť stav svojej populácie prirodzenou cestou.