VYŠNÝ KUBÍN. Roky patrí Igor Kubiš k nadšencom a propagátorom výroby alternatívnej energie. Do výstavby slnečnej fotovoltaickej elektrárne s výkonom 23 kilowattov sa pustil vlani v apríli. Od novembra beží v skúšobnej prevádzke. Základ elektrárne tvorí 328 panelov vyrobených v Nemecku. Sú vraj drahšie ako čínske, no kvalitnejšie. A keby sa niečo pokazilo, Nemci garantujú rýchlu opravu.
Po necelom polroku prevádzky podnikateľ priznáva, že horšie obdobie si pre štart elektrárne vybrať nemohol. „Od novembra dennodenne sledujem oblohu a môžem povedať, že iba jedenkrát bola bez mrakov, a to pred mesiacom. Stále tu je nejaký opar. Z jednej strany Liptovská Mara, z druhej Oravská Priehrada. A Choč to pridrží," hovorí výrobca elektriny.
Všetko závisí od slnka
Na výstavbu elektrárne si zobral úver, k peniazom z fondov sa vraj normálny človek nedostane. Ušetril aj tým, že si mnoho vecí urobil sám. Odhadnúť návratnosť investícií si netrúfa. Prognózy nemeckého dodávateľa panelov sú jedna vec, slnečná realita pod Chočom druhá.
„Prognózy vychádzajú zo satelitných meraní. V januári som mal podľa nich vyrobiť 986 kilowattov, no v skutočnosti ich bolo 554. Nie je to šablóna," hovorí Igor Kubiš a vytiahne zošit, do ktorého deň čo deň zapisuje množstvo vyrobenej energie. „Je to vrtkavé. V jeden deň som vyrobil 40 kilowattov, na druhý deň som klesol na nulu. V marci sa to zlepšilo, no napadol sneh a panely sladko spali."
Monokryštálové solárne panely majú oproti amorfným dvojnásobný výkon. Rozhodol sa pre amorfné, pretože sú vraj do oblačných oblastí vhodnejšie. Či je to naozaj tak, ukáže čas. Chce to ešte kopu bádateľského úsilia.
Stačí jeden dotyk a dozviete sa, koľko elektriny práve vyrábate.
Nesmrdí, nehučí, neohrozuje
Investovať do alternatívnych zdrojov energie je zaujímavé najmä z dôvodu, že štát garantuje odber vyrobenej elektriny na 15 rokov za zvýhodnenú sadzbu platnú v čase spustenia prevádzky. Pre rok 2010 je cena 430,72 eur za megawatthodinu pre zariadenia s celkovým inštalovaným výkonom do 100 kilowattov.
„Rozčuľujú má názory, že by štát mal prestať podporovať výrobcov alternatívnej energie. Iných výrobcov nepodporuje? Nesmrdia, nehučia a nikoho neohrozujú. Keby mal každý na streche panely, usporil by a zároveň pošetril životné prostredie." Svoje si myslí aj o výstavbe veterných parkov na Orave. On sám by ich nastaval do stredov diaľnic. Medzi autami by vraj nikomu nezavadzali.
Žehličku vypne z dovolenky
Život Igora Kubiša sa netočí len okolo slnečných panelov. Staré 600-wattové lampy okolo firmy nahradil LED diódovými 30 až 60-wattovými svietidlami. Večer sa pod nimi dajú čítať noviny. Vo svojej kancelárii zas testuje osemwattovú letku. Aj keď je za oknami pod mrakom, na papierovú robotu svieti dosť. Pred časom začal rekonštruovať elektroinštaláciu s cieľom riadiť ju inteligentným systémom, ktorý umožňuje prehľad o každom jednom spotrebiči.
„Sú to veci, ktoré boli prednedávnom z ríše divov. Treba si sadnúť ku knihám a študovať. Je to šialené množstvo káblov. Ani jeden spotrebič nie je priamo pod napätím. Iba keď ho chcete využívať. Sadnete do lietadla a po pristátí si môžete skontrolovať, či ste nezabudli vypnúť žehličku. Predminulý týždeň sme systém testovali a vyzerá sympaticky."