DOLNÝ KUBÍN. Kedysi bola v meste jedna základná umelecká škola (ZUŠ). Začiatok sporu o triedy siaha do obdobia jej rozdelenia v roku 1991 na ZUŠ Petra Michala Bohúňa a ZUŠ Ivana Ballu. Prvá sídli na Matúškovej ulici, navštevuje ju 750 detí. Druhá, so 600 žiakmi, má hlavný stan v areáli bývalej materskej školy a jaslí na Námestí slobody na Bysterci.
Priestory, o ktoré sa školy sporia, sa nachádzajú na Matúškovej ulici, hneď vedľa školy P. M. Bohúňa. Paradoxne, dostať sa tam dá iba cez ňu, pretože pôvodný vchod zrušili po zriadení kancelárskych priestorov. „Keď sa školy delili, sľúbili nám priestory vrátiť," povedal Leonard Vajdulák, riaditeľ ZUŠ P. M. Bohúňa. „V minulom školskom roku začali chodiť cez našu budovu. Zistili sme, že triedy takmer nevyužívajú. Nám stúpol počet žiakov, im klesol. Požiadali sme preto zriaďovateľa o tri triedy. Dve potrebujeme na klavír, jednu na gitaru. Myslíme si, že držať prázdne triedy v čase krízy je luxus."
Neodhlučnené triedy
Karol Hromádka, riaditeľ ZUŠ I. Ballu, hovorí, že na Bysterci nemajú vhodné priestory pre individuálne vyučovanie hudobných nástrojov. S výnimkou gitary, ktorá nie je hlučná. V šiestich triedach na Matúškovej ulici učia 140 detí hrať na klavíri, husliach a akordeóne. Pôsobia tu aj sláčikové a rockové telesá. Jedna učebňa je voľná v stredu, druhá vo štvrtok. Aj to iba do septembra, kým sa nevrátia dve učiteľky z materskej dovolenky. Počet žiakov z takmer 800 na 600 znížili práve pre nedostatok priestorov. „Ja mám byt a chodím do Ružomberka v sobotu a v nedeľu, v lete som preč. Bezdomovci nemajú kde bývať. Tak ja ho mám platiť a dať im ho?" pýta sa v tejto súvislosti Karol Hromádka.
Problém treba riešiť inak
Riaditelia sa nedohodli, a tak vec dostali na stôl poslanci mestského zastupiteľstva. Uznesením z februárového rokovania požiadali odbor školstva mestského úradu o vypracovanie analýzy využitia priestorov v obidvoch školách. Vyplýva z nej, že s vlastnými priestormi to nevyhrala ani jedna škola, detašované pracoviská majú obe. V ZUŠ P. M. Bohúňa sa deti učia aj v kuchynke a v riaditeľni, v ZUŠ I. Ballu dokonca občas využívajú vstupné miestnosti hygienických zariadení.
Záver? Uvoľnenie priestorov na Matúškovej ulici pre ZUŠ P. M. Bohúňa nie je vhodným riešením problému. K navrhovaným opatreniam patrí redukcia detašovaných pracovísk mimo mesta a zostavenie dobrého rozvrhu hodín.
Školy skontrolujú poslanci
Na návrh poslanca Jána Šimúna na aprílovom rokovaní zastupiteľstva poslanci odobrili dobrovoľný poslanecký prieskum v obidvoch zariadeniach. Či sa v máji niečo dozvedia, je otázne, keďže aj jedna, aj druhá škola organizuje medzinárodný hudobný festival a vyučovanie neprebieha podľa klasického rozvrhu. „Vnímam to ako politický tlak. „Námatkové" kontroly, som zvedavý, kto príde. Ale nech sa páči, radi poslancov privítame," povedal Karol Hromádka.
Druhá strana hrozí znížením stavov. „Doplatia na to deti. Neviem, prečo sa nedokážeme dohodnúť. Nevyužívajú priestory, my to vidíme a keď o ne požiadame, tak zrazu tam začnú učiť učitelia z Bysterca. Je to zvláštne," hovorí Leonard Vajdulák. ZUŠ I. Ballu je ochotná priestory opustiť iba v prípade, že mesto nájde peniaze na nadstavbu objektu, v ktorom sídli.