NÁMESTOVO. Stovky päťlitrových kartónov putujú každý pondelok, stredu a piatok do 24 základných škôl v okresoch Námestovo a Tvrdošín. Je v nich čistá šťava z jabĺk dopestovaných na Slovensku.
Po štarte hneď STOP
„Pred niekoľkými týždňami ma oslovil manažér spoločnosti Boni Fructi, že dobre poznám Oravu, tak či by som v regióne neskúsil zastrešiť jeden projekt pre deti," hovorí Eduard Dunčič. „Keď som zistil, o čo ide, neváhal som. Ibaže, po čase Poľnohospodárska platobná agentúra prijímanie nových škôl do projektu stopla."
Do 24 základných škôl, s ktorými Eduard Dunčič zatiaľ podpísal zmluvu, rozvezie trikrát do týždňa tekuté prírodné vitamíny v hodnote 15-tisíc eur.
„Niektorí riaditelia súhlasili s projektom hneď, inde boli trochu opatrnejší," hovorí Dunčič. „Ale všetci mali spoločné jedno - ani jeden neveril, že jablčnú šťavu deti dostanú naozaj úplne zadarmo. Uverili, až keď som im priviezol prvú zásielku. Teraz si to nevedia vynachváliť a pýtajú sa, či by deti nemohli dostávať šťavu každý deň. Žiaľ, nemohli."
Byrokracia by školy odradila
Projekt Školské ovocie stojí, tak ako všetky ostatné, na peniazoch. Až 73 percent nákladov financuje Európska únia prostredníctvom Poľnohospodárskej platobnej agentúry a zvyšok si mali pôvodne platiť deti. Dodávateľ sa však rozhodol, že túto časť zaplatí sám. Dôvodom bola obava, že zložitá byrokracia a manipulácia s peniazmi, ale aj samotné platby by všetkých, ktorí by mali do toho čo povedať, skôr odradili.
„Ovocnú šťavu by teraz chceli aj ostatné školy. Ale kým agentúra nepovie rozhodné slovo, vstupovať do projektu sa zatiaľ nedá," hovorí Námestovčan.